Obezita, je to i váš problém ?

Obezita je už dávno v naší malé zemi velkým problémem a obézních lidí přibývá. Příčinou je málo pohybu a špatné stravování. Výmluvy typu nemám čas na pohyb a na přípravu jídla či pravidelné stravování jsou na denním pořádku. Hubnutí je moje hlavní specializace, takže vaše výmluvy moc dobře znám. Přitom řešení je velice jednoduché a mnoho mých klientů dokázalo zhubnout i při třísměnném provozu nebo jiném náročném zaměstnání. Chce to pouze chtít a mít vůli. Musíte si uvědomit, že nejde pouze o váš vzhled, ale především o vaše zdraví. Již zhubnutí i části nadváhy (5 - 10 % původní hmotnosti) vede k významnému zlepšení zdravotního stavu a vyhlídek do budoucna.

Klasifikace stupně obezity vychází z indexu tělesné hmotnosti - BMI. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších ukazatelů obezity, ale není vhodný k hodnocení dětí, těhotných žen a sportovců. Lze jej vypočítat jako podíl hmotnosti v kg a její výšky v metrech, umocněné na druhou =kg/m2. Jak uvádím, u cvičících a dětí vyjde nesmysl, takže vždy raději používám pohled na tělo a odhad tělesného tuku. Zda jste tlustý vidím na sto honů a nepotřebuji lupu. Navíc procento tuku se dá lehce odhadnout, stačí praxe a pohled na střed těla.

TYPY OBEZITY
Obezita mužského typu (androidní, typ jablko) – viscerální obezita (spojena s metabolickými a kardiovaskulárními chorobami)
Obezita ženského typu (gynoidní, typ hruška) – podkožní obezita

Riziko metabolických komplikací obezity a nadváhy (cukrovka, hypertenze, odchylky krevních tuků) je úměrné obvodu pasu a obvykle se klasifikuje na mírné a výrazné:

Muži: za mírné lze považovat obvod pasu větší jak 94cm a za výrazné větší jak 102cm.
Ženy: za mírné lze považovat obvod pasu větší jak 80cm a za výrazné větší jak 88cm.

PŘÍČINY OBEZITY
Obezita je onemocnění s částečně nejasnými příčinami, kam patří jak vlivy prostředí, tak vlivy genetické.

Ovlivnitelné faktory:
– psychologické vlivy, stres, vzdělání, ekonomická situace
– přejídání, jídlo jako droga (studie na krysách)
– omezení pohybu
– těhotenství
– ukončení sportovní kariéry, odchod do důchodu aj.

Neovlivnitelné vlivy:
– genetické, cca 250 kandidátních genů
– věk, pohlaví, období narození, střevní mikroflóra, virové infekce
– klidový metabolismus
– postprandiální energetický výdej
– spontánní pohybová aktivita
– nastavení bodystatu
– schopnost spalovat tuky
– charakteristika kosterního svalstva, distribuce tukové tkáně, tělesná výška, citlivost k inzulínu, chuťové preference, porodní váha, kojení aj.

ODHADOVANÁ SITUACE V ČR
Přibližně 52% dospělé populace ČR (2008) se pohybuje nad hranicí normální hmotnosti. Z toho 34 % má nadváhu a zbytek je obézních. Přitom v letech 2000-1 to bylo 49% a každým rokem procenta narůstají, tak nevím zda se máme tak zle, když máme finance na to se přežírat, kouřit a pít alkohol. Normální váhu má pouze 47% žen a 35% mužů.

Děti a dospívající v ČR (údaje z roku 2005):
– ve věkové skupině 6-17 let mělo nadváhu 16,9% dívek, z toho obézních bylo 4,8%
– chlapci trpěli nadváhou okolo 24,6%, z toho 6% bylo obézních

Alarmující je, že obezita roste především také u dětí a to je zodpovědnost nás dospělých. Vím, že to není jednoduché, také mám doma puberťáka, ale snažím se mu jít alespoň příkladem a nakupuji domů především zdravé potraviny.

Zde jsou dosavadní poznatky:
– Počet obézních dětí vzrostl o alarmujících 100% za posledních 5 let.
– Obezita v dospělosti nezávisí na porodní váze ani na hmotnosti, kterou má dítě ve věku jednoho roku.
– Závisí na tom, jak rychle roste jeho váha v prvních 4-6 měsících života.
– Pokud přibírá příliš rychle, tedy nad rámec doporučených křivek, hrozí mu v dospělosti vyšší riziko, že bude obézní.
– Nízká porodní hmotnost a rychlý nárůst váhy dítěte v prvních měsících života nesouvisí jen s rizikem obezity, ale také s vyšší pravděpodobností vysokého krevního tlaku v dospělosti.

ZÁVĚR
Tohle vše jsou jen odborné kecy a statistiky, které slouží pouze pro vaši motivaci a výstrahu, cokoli udělat a nepatřit tak mezi rizikové skupiny obezity, pokud nadváhou trpíte. Mohl bych vám stejnými kecy začít radit jak z toho ven, ale to by vám stejně nic neřeklo. Řešení je v kostce velice jednoduché a vše je pouze na vás. Začněte se hýbat, vyřaďte alkohol, špatné potraviny, pravidelně jezte a konzumujte nižší příjem energie než vydáte. Těch článků na podobné téma jsem vydal už hodně. Pokud si nevíte rady a chcete mít vše přesně nalajnované, kdy máte vše spočítané a přesně víte kdy a co jíst, pak kontaktujte mne. Pak už vám stačí pouze vůle.
Pokud to chcete zkusit sami, vyvarujte se alespoň následujících chyb a pamatujte, že nejde pouze o to zbavit se tuku, ale také nabrat nějaký ten sval, aby tělo bylo zdravé a vypadalo dobře.

ZÁKLADNÍ CHYBY PŘI REDUKČNÍ DIETĚ

• Nevyvážený energetický příjem (hladovění vede k obezitě)
• Nepravidelná, nekvalitní a nutričně nevyvážená strava
• Dlouhé pauzy mezi jídly vedou k selhání, častěji hřešíte (jíst každé 2-3 hodiny)
• Stres
• Nedostatek odpočinku (vede k pojídání, mlsání)
• Zdravotní problémy
• Nedostatek pohybu
• Nakupování s hladem
• Nadbytečné zásoby jídla doma, včetně pamlsků (vždy musí být doma pouze to, co chcete jíst)

Všem, co se rozhodli s vlastní nadváhou či obezitou něco dělat, držím palce. Vůbec se nebojte začít chodit do fitka, překonejte stud a začněte se hýbat. Nikdo se na vás divně koukat nebude, je to pouze ve vašich hlavách. A také nezapomeňte, "buchty se pečou v kuchyni!"

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.