Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Tmavá čokoláda (kakao)

Čokoláda obsahuje bioaktivní látky (molekuly), které se kolektivně nazývají "Cocoa Extract." Ne všechny z těchto molekul jsou specifické pro čokoládu. Například sloučenina epikatechin je také v sušených švestkách a Procyanidin B2 se nachází v extraktu z hroznových jader a Pycnogenolu.

Většina zájmu o kakaový extrakt je vzhledem k vysokému obsahu epikatechinu. Nízké dávkyepikatechinu jsou spojeny s pohybem krve a lepší syntézy oxidu dusnatého (NO).

Na rozdíl od většiny před-tréninkových doplňků, které se snaží zvýšit právě oxid dusnatý (Arginin), epikatechin z čokolády pracuje tak, že stimuluje enzym, který NO přímo produkuje. To má za následek zlepšení průtoku krve do mozku a snížení krevního tlaku. Tento efekt může být schopen snížit rychlost úbytku kognitivních funkcí u starších osob. Jedna studie dokonce zjistila, že pokud užívají epikatechin zdraví lidé, dochází k ochrannému účinku ledvin v důsledku lepšího okysličení.

Zlepšená syntéza oxidu dusnatého také zlepšuje inzulinovou signalizaci. To je důvod, proč v nízkých dávkách epikatechin zlepšuje citlivost na inzulín, zejména ve svalové tkáni. Důkazy ze studií na zvířatech naznačují, že to může zlepšit fyzickou výkonnost a efektivní využívání energie ve svalech.
Samozřejmě není čokoláda jako čokoláda, takže je potřeba vybírat tmavou hořkou čokoládu, která obsahuje 50-85% kakaa. Asi 25-40 gramů čokolády je ekvivalentní standard dávky epikatechinu. Bílá a mléčná čokoláda neobsahuje dostatek katechinů a neposkytuje tak zdravotní výhody spojené s tmavou čokoládou.

Závěr

Po přečtení článku je jasné kdy kakao (neslazené) nebo čokoládu s vysokým obsahem kakaa použít a to zejména kolem tréninku. Takže doporučuji přidat do před tréninkového jídla a po tréninkového koktejlu

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

10 tipů, jak vařit zdravě a efektivně

17.11.2016/ 1519x

Tipů, jak si usnadnit přípravu zdravých pokrmů, není nikdy dost, proto Vám jich přinášíme rovnou 10.

Výživa

Tři "moderní fráze" pro zdravý životní styl pod drobnohledem

29.11.2017/ 74x

Koukají na nás z časopisů, je jich plný internet a jsou často probíraným tématem na různých diskuzích ohledně zdravého životního stylu a fitness.

Výživa

8 možných důvodů, proč se nemůžete zbavit přebytečného tuku

22.10.2015/ 1797x

Vašemu pokroku může stát v cestě mnoho překážek, pokuste se předcházet těm, které si vytváříte sami svými chybami.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím