Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Podvod s názvem "DETOX"

Jakákoliv dieta slibující rychlé řešení je vždy příliš hezká, než aby byla pravdivá. Dobrý zdravotní stav vyžaduje čas a obětavost. Přesto, stále častěji vidíme výstřelky stravy a obchodníky se zázračnou reklamou. Jeden z nich je očista neboli "detox" dieta na pročištění našeho organismu.

Co přesně znamená očistit?

Těžko budeme hledat konkrétní definici. Lze předpokládat, že očistit znamená odstranění škodlivých látek z těla, prostřednictvím kombinace omezení kalorií a příjmem pouze tekuté dietní stravy. Mnoho detox diet prý čistí konkrétní části těla, ať už jde o játra, tlusté střevo nebo všemocný detox celého těla.

Očistné diety často zahrnují přísná omezení potravin, obvykle dovolují pouze ovocné a zeleninové šťávy nebo jiné nápoje. I když jsou malé módní rozdíly detoxikačních diet, nestojí za to rozebírat je do detailů, protože nová bude za rohem a bude tvrdit, že je účinnější než ty ostatní.
Jednoduše řečeno, detox a očista závisí na předpokladu, že lidské tělo akumuluje "toxiny", jak v důsledku vystavení pesticidům, znečišťujících látek, potravinářských přídatných látek nebo prostě z nedostatečného proplachování metabolického odpadu. Jenže...

Potřebujete tělo očistit?

Je důležité pochopit, že lidské tělo je pozoruhodně pružné. Játra, ledviny, plíce a několik dalších orgánů pracují nepřetržitě k odstranění škodlivých látek a vylučují zplodiny látkové výměny. Nepotřebují žádnou pomoc od detoxikačních diet a jiných nesmyslů. Kromě toho existují důkazy, že komerční detox strava není založena na faktech. Vyšetřování z roku 2009 zjistilo, že není jediná společnost, která by mohla jmenovat toxiny, na které jsou diety cílené podle jejich zpracování nebo dokonce předložit důkaz, že jejich produkty fungují.

Chcete-li vědecky určit účinnost léčby, toxiny musí být nejprve identifikovány a pak se změřit na jejich hromadění v těle. Poté mohou výzkumníci zkoumat účinky léčiv nebo doplňků na toxiny. A nakonec, vědci začnou zkoumat hypotézu, proč je toxin ovlivněný určitým lékem nebo doplňkem stravy. To se ale nikdy nestalo.

To ovšem neznamená, že lidské tělo nehromadí nízké množství toxických látek, jako jsou těžké kovy nebo určitých látek rozpustných v tucích. Problémem je, že detoxikační diety nemají žádný prokazatelný vliv na odstranění nebo vylučování těchto toxických látek.

Jak vysvětlit některé výhody detoxikace?

Očista se týká omezení kalorií a dočasná ztráta hmotnosti je často výsledkem. Je to důsledkem ztráty glykogenu z jater a svalů, nikoli spalování tuků. V rámci omezení kalorií, zásoby glykogenu těla klesnou během 24-48 hodin, což vede ke ztrátě hmotnosti několika kilogramů (a to jak ze spáleného glykogenu, tak ze ztráty vody s tím spojené). Jakmile začneme opět pravidelně jíst, tak glykogen a voda přijde zpět a kilogramy také. Nicméně, tato dočasná ztráta hmotnosti vede mnoho lidí k přesvědčení, že očista měla nějaké pozitivní účinky na zdraví.

Závěr

Místo novoročního detoxu vašeho těla, se raději dlouhodobě zaměřte na zdravotní návyky, jako je jíst výživné a zdravé jídlo každý den. Listová zelenina, dostatek bílkovin, a potraviny bohaté na vitamíny budou skutečným přínosem pro vaše tělo po celý rok.


Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Přerušované hladovění - kompletní návod pro začátečníky

20.03.2018/ 1747x

Přerušované hladovění je momentálně jedním z nejpopulárnějších trendů ve světě zdraví a fitness. My se dnes podíváme, jak na něj.

Výživa

Sacharidové vlny - jak na ně?

17.05.2015/ 2772x

Jak na manipulaci s příjmem sacharidů ,, Sacharidové vlny ,,

Výživa

Shoďte 50% tuku

16.08.2017/ 4518x

Utáhněte sacharidy a vyrýsujte s touto vynikající strategií.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím