Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Magnesium

Hořčík je druhým nejčastěji chybějícím minerálem v naší stravě po vitamínu D. Nedostatek hořčíku zvyšuje krevní tlak, snižuje toleranci glukózy, způsobuje nervová podráždění a snižuje citlivost na inzulín. Hořčík je zásadní dietní minerál a druhý nejvíce převládající elektrolyt v lidském těle.
Hořčík hraje roli ve více než 300 biochemických reakcí v těle, z nichž mnohé mají přímý vztah k funkci svalů a proteinové syntéze. Jeho význam je zesílený u tvrdého tréninku a budování svalové hmoty.

Aby toho nebylo málo, hořčík pomalu mizí z moderní stravy, protože průmyslové zemědělství a metody zpracování potravin doslova svléknou hořčík a další cenné minerály přímo z našeho zásobování potravinami, takže je těžší konzumovat dostatek živin z i zdánlivě "zdravé", pestré stravy.

Udržování zdravé hladiny hořčíku je také spojené s ochranným účinkem proti depresi a ADHD (neurovývojová porucha). Nedostatek hořčíku je také spojený s narušením metabolismu kostí. Na druhou stranu doplnění hořčíku není příliš efektivní při snižování hmotnosti tuku a není jisté zda doplnění hořčíku může zvýšit sportovní výkon, ale počáteční výsledky nevypadají slibně. Je také sporné zda je efektivní proti křečím.

Střevní absorpce hořčíku se liší v závislosti na tom, kolik hořčíku tělo potřebuje, takže není příliš mnoho vedlejších účinků spojených s jeho doplněním. V případě, že je příliš mnoho hořčíku, tělo absorbuje jen tolik, kolik je potřeba. Nicméně, nadměrné dávky mohou způsobit problémy zažívacího traktu a průjem.Standardní dávka pro doplnění hořčíku je 200-400 mg s jídlem.

Nejlepším zdrojem hořčíku jsou ryby, ořechy, semena, luštěniny, listová zelenina, celá zrna a některé druhy ovoce a zeleniny. Zejména, losos, halibut, špenát, mandle, kešu, brambory, sezamová semínka, dýňová semínka, jogurt, a hnědá rýže jsou všechny dobré zdroje tohoto vzácného minerálu.

Přiměřená úroveň hořčíku může být zajištěna konzumací potravin bohatých na hořčík, spolu s řádnou suplementací. Poskytne vám více zdravotních výhod, než si můžete vzpomenout. Nebo možná byste si mohli vzpomenout ? Nebyl bych v nejmenším překvapen, kdyby bylo zjištěno, že hořčík pomáhá ve zlepšení paměti a kognitivních funkcí :)

Jakoukoli formu hořčíku lze použít pro jeho nedostatek, s výjimkou magnesium L-threonate, protože obsahuje méně elementárního hořčíku v jedné dávce. Gastrointestinální vedlejší účinky, jako je průjem a nadýmání jsou častější, když doplníme oxid hořečnatý nebo chlorid hořečnatý, vzhledem k nižší míře absorpce těchto dvou forem. Obecně lze říci, že magnesium citrate je dobrou volbou pro doplnění.

Osobně právě testuji Magnesium Citrate od formy Hi Tec Nutrition, který je v sypké rozpustné ochucené formě s přídavkem vitamínu C a B6. Rozpustnost je trochu horší při normálním zamíchání lžičkou, ale při umíchání v šejkru v pohodě. Chuť není špatná a dá se říci, že mi vyhovuje až na zbytečně přidané věci právě kvůli chuti, kterou bych oželel a raději uvítal čistou formu.

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Creatin - naprosto vše co potřebujete vědět

21.02.2018/ 547x

Kreatin je organická kyselina, která se používá jako výchozí zdroj energie pro svaly.

Výživa

Karnitin - pozitiva a negativa

09.03.2018/ 566x

Karnitin zlepšuje hubnutí, ale máme z něho i trochu obavy.

Výživa

Který typ syrovátkového proteinu je nejlepší?

14.06.2018/ 701x

Opravdu potřebuji proteinový nápoj po tréninku? Nabízí se nám mnoho různých informací. Zejména na internetu pak najdeme spoustu zdrojů s všelijakými návody a informacemi, často i mylnými, špatně interpretovanými, případně účelově upravenými.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím