Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Magnesium

Hořčík je druhým nejčastěji chybějícím minerálem v naší stravě po vitamínu D. Nedostatek hořčíku zvyšuje krevní tlak, snižuje toleranci glukózy, způsobuje nervová podráždění a snižuje citlivost na inzulín. Hořčík je zásadní dietní minerál a druhý nejvíce převládající elektrolyt v lidském těle.
Hořčík hraje roli ve více než 300 biochemických reakcí v těle, z nichž mnohé mají přímý vztah k funkci svalů a proteinové syntéze. Jeho význam je zesílený u tvrdého tréninku a budování svalové hmoty.

Aby toho nebylo málo, hořčík pomalu mizí z moderní stravy, protože průmyslové zemědělství a metody zpracování potravin doslova svléknou hořčík a další cenné minerály přímo z našeho zásobování potravinami, takže je těžší konzumovat dostatek živin z i zdánlivě "zdravé", pestré stravy.

Udržování zdravé hladiny hořčíku je také spojené s ochranným účinkem proti depresi a ADHD (neurovývojová porucha). Nedostatek hořčíku je také spojený s narušením metabolismu kostí. Na druhou stranu doplnění hořčíku není příliš efektivní při snižování hmotnosti tuku a není jisté zda doplnění hořčíku může zvýšit sportovní výkon, ale počáteční výsledky nevypadají slibně. Je také sporné zda je efektivní proti křečím.

Střevní absorpce hořčíku se liší v závislosti na tom, kolik hořčíku tělo potřebuje, takže není příliš mnoho vedlejších účinků spojených s jeho doplněním. V případě, že je příliš mnoho hořčíku, tělo absorbuje jen tolik, kolik je potřeba. Nicméně, nadměrné dávky mohou způsobit problémy zažívacího traktu a průjem.Standardní dávka pro doplnění hořčíku je 200-400 mg s jídlem.

Nejlepším zdrojem hořčíku jsou ryby, ořechy, semena, luštěniny, listová zelenina, celá zrna a některé druhy ovoce a zeleniny. Zejména, losos, halibut, špenát, mandle, kešu, brambory, sezamová semínka, dýňová semínka, jogurt, a hnědá rýže jsou všechny dobré zdroje tohoto vzácného minerálu.

Přiměřená úroveň hořčíku může být zajištěna konzumací potravin bohatých na hořčík, spolu s řádnou suplementací. Poskytne vám více zdravotních výhod, než si můžete vzpomenout. Nebo možná byste si mohli vzpomenout ? Nebyl bych v nejmenším překvapen, kdyby bylo zjištěno, že hořčík pomáhá ve zlepšení paměti a kognitivních funkcí :)

Jakoukoli formu hořčíku lze použít pro jeho nedostatek, s výjimkou magnesium L-threonate, protože obsahuje méně elementárního hořčíku v jedné dávce. Gastrointestinální vedlejší účinky, jako je průjem a nadýmání jsou častější, když doplníme oxid hořečnatý nebo chlorid hořečnatý, vzhledem k nižší míře absorpce těchto dvou forem. Obecně lze říci, že magnesium citrate je dobrou volbou pro doplnění.

Osobně právě testuji Magnesium Citrate od formy Hi Tec Nutrition, který je v sypké rozpustné ochucené formě s přídavkem vitamínu C a B6. Rozpustnost je trochu horší při normálním zamíchání lžičkou, ale při umíchání v šejkru v pohodě. Chuť není špatná a dá se říci, že mi vyhovuje až na zbytečně přidané věci právě kvůli chuti, kterou bych oželel a raději uvítal čistou formu.

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Co užívat před tréninkem? Serious Pre je vše co potřebuješ! - Recenze

16.07.2018/ 1208x

Představujeme Vám opravdový ALL IN ONE předtréninkový produkt pro seriózní sportovce. SERIOUS PRE není žádný “nakopávač”. Jedná se o preparát pro atlety, kteří milují trénink a chtějí dosáhnout maximálních výsledků. Umožní vám jít na trénink s čistou hlavou a maximálním zaměřením !

Výživa

Vyhlášení soutěže o protein a BCAA řady BLADE od HiTec Nutrition

01.06.2018/ 849x

Máme pro Vás seznam výherců, kteří se zúčastnili naší soutěže o produkty z řady BLADE od značky HiTec Nutrition. Pojďme si výherce představit.

Výživa

Recenze BCAA Micro Instant Juice od Amix Nutrition

23.11.2015/ 411x

Po delší době jsem se opět rozhodl Vám sem a tam nabídnout nějakou tu recenzi produktů, které naleznete na našem e-shopu.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím