Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Core trénink

Je to typ cvičení, při němž se zapojuje především HSSP (hluboký stabilizační systém páteře). Tento systém cvičení je potřebný téměř pro celou běžnou populaci, včetně dětí, seniorů a osob se sedavým zaměstnáním. Core training je obrovským přínosem prevence úrazů, dobrého držení těla a účinnějšího každodenního pohybu.

HSSP

Hluboký stabilizační systém páteře tvoří svaly, které nejsou pouhým okem viditelné, nacházejí se v hlubokých vrstvách svalového korzetu a výrazně ovlivňují držení těla. Představuje svalovou souhru, která zabezpečuje zpevnění páteře během všech pohybů. Svaly HSSP jsou aktivovány při jakémkoliv statickém zatížení, tj. ve stoji, v sedu apod.
Svaly HSSP stojí na počátku všech pohybů ostatních svalových segmentů. Umožňují nám vzpřímeně stát (chodit), kontrolovat pohyby (pohybovat se požadovaným směrem), přesunovat tělesnou hmotnost, distribuovat tlaky ze zatížení (absorpce doskoků a dopadů) a také ochraňovat páteř a vnitřní orgány.

Při nedostatečné funkci HSSP dochází k nepřiměřenému zatížení kloubů a segmentů páteře, což může vést k bolestem zad a nestabilitě bederní páteře. Dochází ke svalové nerovnováze, kdy funkci hlubokých stabilizátorů páteře částečně přebírají svaly povrchové. To vede k výraznému chronickému přetěžování a k nedostatečné svalové ochraně jednotlivých segmentů páteře během pohybu, při statickém zatížení i při působení vnějších sil.

HLAVNÍ SVALY HSSP

Příčný sval břišní, vnitřní šikmé svaly břišní, svaly pánevního dna, bránice, mm. multifidi

ZÁVĚR

Vždy zařazujte na začátek tréninku 2-3 funkční cviky, kterými posílíte HSSP. Je to důležité pro všechny silové cviky a pro správné držení těla při každém cviku a skvěle vás to rozehřeje na tvrdý trénink.

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Kulturistika

Nejlepší metoda pro budování svalů

19.09.2016/ 1296x

Nějaké nové poznatky o tom co znamená a jaké benefity má trénink do selhání.

Kulturistika

Na trénink s Dorianem Yatesem

12.01.2018/ 91x

Dorian Yates natočil pro Vás tréninkově instruktážní video, které je jakýmsi průvodcem za ziskem nových přírůstků a dosažení nové dimenze.

Kulturistika

Změna cviků

29.01.2014/ 437x

Cvičíte již delší dobu a máte pocit, že váš růst se zastavil? Změna cviků, sérií, opakování a odpočinku bývá mnohdy tím, co vám pomůže od stagnace.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím