Může práce sabotovat Vaše fitness cíle a co s tím?

Možná už jste si říkali, jak skvělou formu byste mohli mít, kdyby Vám tolik času nesebrala práce. Směny za Vás bohužel neodpracujeme, přinášíme však alespoň několik tipů, které Vám mohou být nápomocné, ať máte sedavou práci, děláte noční nebo dvanáctky.

Předem se zkuste přestat vymlouvat a litovat, do práce chodí většina nás dospělých a cvičících. Někdo to má jednodušší, jiný méně, všichni se s tím ale můžeme svým způsobem "poprat" .

1) Sedavé zaměstnání

Dle výzkumů lidé se sedavým zaměstnáním spálí denně v průměru o 120-140 kalorií méně. To samo o sobě nezní nijak hrůzostrašně, pokud ale děláte sedavou práci už pár let, tato hodnota se Vám nasčítá a není proto divu, že jde o významný faktor přispívající ke vzniku obezity. Každý krok se počítá - snažte se chodit po schodech, přivstaňte si a vystupte o pár zastávek dříve a dojděte do práce pěšky. Nevynechávejte tréninky, pokud se po práci cítíte příliš unavení, zkuste cvičit ráno, nebo alespoň dejte HIIT - trénink, který je velmi efektivní, zabere jen pár minut a můžete jej cvičit i doma. Nenechte se zviklat kolegy, jejich chlebíčky, zákusky a hromadnými objednávkami pizzy, držte se zdravého jídelníčku a vždy mějte připravené krabičky z domova.

2) Noční směny

Zkuste k noční směně přistupovat stejně, jako k jakékoliv jiné a nehledejte v tom složitosti. I u ní máte nějaký čas před i po. Je pravděpodobné, že po směně se budete cítit vyčerpaní a trénink by za moc nestál, zkuste proto cvičit předtím, než půjdete do práce. I k jídlu přistupujte stejně jako při denní směně. Možná se Vám v hlavě objevila otázka: "Cože, jíst v noci?! To se přeci nemá!" Toto samozřejmě platí, ale rozumějte tomu tak, že pokud ve dne pracujete a cvičíte, v noci máte spát a regenerovat, nikoliv se něčím nacpávat. Vy to ale máte prohozené. V noci v práci se budete stravovat stejně jako byste to dělali ve dne a poslední jídlo bude taktéž stejné jako to, co míváte běžně před spaním. Nemůžete přeci hladovět a zároveň efektivně pracovat.

3) Dvanáctky

Dvanáctihodinové směny jsou náročné, to je bez debat, nemáte je však denně. Není nic nečekaného, že Vám po 12 hodinách práce kolikrát nezbývají síly ani čas na trénink a toužíte hlavně po tom se najíst a pořádně vyspat. Naučte se maximálně využít dny volna a soustřeďte do nich ty nejnáročnější tréninky. Před prací můžete zkusit zařadit HIIT, na který stačí jen pár minut a skvěle Vám nastartuje metabolismus. Jídlo mějte do práce vždy nachystané z domova, nejezte ve stresu a pamatujte, že máte nárok na pauzu, při které byste se měli v klidu nasvačit.

4) Dlouhé dojíždění do práce

Čím více času trávíte dojížděním za prací, tím méně Vám ho zbývá na cvičení, přípravu a nákup jídla a spánek. Mimo to i některé ze studií dokazují, lidé, kteří stráví více než hodinu denně dojížděním do práce autem, mají větší sklony k tloustnutí, zejména v oblasti pasu. Pokud je to možné, zvažte v některých teplejších měsících dojíždění na kole či se zkuste zeptat, zda by bylo možné část práce dělat z domova. Přichází v úvahu také možnost sebrat odvahu, stávající zaměstnání opustit a najít si něco blíže bydlišti či se naopak za prací přestěhovat.

5) Psychicky náročná práce

Nějaký ten stres zažívá v práci většina z nás, existují však povolání, u kterých je psychická zátěž značně vyšší - např. lékaři, hasiči, záchranáři, vysoce postavení manažeři. Pro lepší zvládání stresu dbejte na dostatek relaxace - zajděte na masáž, do sauny, vířivky, věnujte dostatek času sami sobě. Pravidelná návštěva posilovny Vám může jedině prospět - při cvičení se uvolňují endorfiny, které Vám pomohou proti úzkostem, přidají na sebevědomí a sebedůvěře a dokonce zlepší Vaši duševní výkonnost. 

6) Fyzicky náročná práce

Děláte-li fyzicky náročnou práci, je třeba přizpůsobit jí jídelníček i způsob tréninku. Potřebujete dostatek energie, aby Vaše tělo mohlo správně fungovat, nepálilo svaly a dobře jste regenerovali. Jestliže dřete v práci i posilovně a namísto budování svalů se ztrácíte před očima, je něco špatně. Pokud si nevíte rady a pouhé navýšení jídla nepomáhá, neztrácejte čas a poraďte se ohledně stravy a tréninku s odborníkem. Nikdy se nesrovnávejte s jinými, fyzicky nepracujícími, musíte přijmout mnohem více kalorií (samozřejmě z vhodných zdrojů). Stejně jako u "dvanáctek" může být i pro Vás vhodné zařadit náročnější tréninky ve dny, kdy nepracujete.

7) Časté pracovní cesty

Ať už na pracovní cesty jezdíte do jiných měst či dokonce létáte do jiných zemí, vždy se vyplatí připravit si s sebou zdravější občerstvení, abyste z hladu nebyli donuceni spokojit se s párkem v rohlíku z nejbližšího fast foodu. Jaké zdravé trvanlivé jídlo si můžete přibalit na cesty se dočtete v článku Jaké zdravé jídlo přibalit na cesty? Pohledejte na internetu a dost možná v místě pracovní cesty naleznete i posilovnu, kterou můžete po práci využít.

8) Podnikání

Podnikání má své výhody jako více prostoru pro realizaci vlastních plánů a představ, ale i nevýhody - pracujete bez ohledu na pracovní dobu, firemní záležitosti řešíte i tehdy, kdy byste měli mít osobní volno, nesete velkou odpovědnost za celou firmu, nevyhnete se stresu v souvislosti s případnými ztrátami a tím, že nejde vše podle plánu. Co s tím? Je dost pravděpodobné, že podnikání je tak trochu Vaše srdeční záležitost, něco, co jste vybudovali a nelze to úplně vypustit z hlavy. Zkuste dát svému životu řád a nesnažte se vše dělat najednou - stanovte si pevný čas na práci, po které bude následovat volno, v němž se můžete v klidu věnovat posilování, přípravě jídla, rodině a dalším nepracovním záležitostem. 

[Zdroje obrázků a informací: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed, bodybuilding.com, desks-incorporated.com, humandesignww.com]

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.