Deset chyb v objemovce

Jistě milujete prodlužování kardio tréninků, striktní dietu, suchou rýži a netučné nekořeněné jídla na vodě. Nedokážete se nabažit vlnovitého snižování sacharidů a procházky kolem cukráren a pizzerií považujete za příjemný test vaší železné vůle. No, možná že tento masochismus pěstujete jen s vypětí vůle a potají se těšíte na mimosezónní trénink. Tím se teď budeme zabývat.

Mimosezónní trénink znamená čas pro nabírání svalové hmoty a čas energetického příjmu rovnající se výkonu malé jaderné elektrárny. Zvyšování kalorického příjmu a nabírání svalové hmoty, pokud možno až do okamžiku zažehnutí termojaderné fúze ovšem neznamená pojídání dortů a bůčku. Svaloví adepti dělají mnoho chyb, které je pak při návratu letních dní stojí mnoho času a námahy. Dokonce je mohou stát příští progres. Samozřejmě je možné se jim vyhnout, stačí mnohdy jen málo. Ve skutečnosti, zůstat čistý po stránce kalorického příjmu, je stejně důležité, jako při pozdějším shazování tuku.

S touto zásadou na mysli se můžeme podívat na deset nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit během objemové fáze.

1. Čisté jídlo

Největší chybou ve fázi nabírání svalové hmoty bývá strategie „sežeru na co přijdu a na co dosáhnu“. Nabírání svalové hmoty není omluvou pro návštěvy cukráren a fast foodů, které jsme měli přísně zakázány v době soutěžní přípravy, nebo v naší „plážové“ sezónně. Na druhou stranu, proč si čas od času nedopřát nějaké zakázané jídlo. Důležitou zásadou ovšem stále zůstává kontrola toho, co jíme z hlediska „zdravých potravin“.  

2. Nedostatečný kalorický příjem

Pokud chcete růst, musíte jíst. Je to jednoduché. Pokud přibíráte svalovou hmotu, přiberete rovněž tuk, smiřte se s tím. V mimosoutěžním období se tuku nemusíte bát, v mimosoutěžním období byste měli dosáhnout největšího pokroku v rozvoji svalové hmoty. Právě proto, že stále přijímáte převahu kalorií s „čistého“ jídla, můžete si pro dosažení většího rozvoje dopřát i nabrání trochy tuku.

3. Vynechání kardia

Neprovádění kardia dává smysl v období, kdy chcete nabrat svalovou hmotu a vystříhat se přílišnému výdeji energie. Problém spočívá v tom, že zároveň se snížením kardia snížíte svou chuť k jídlu. To je důvod, proč byste si měli udržet svých 3 x 20 minut kardia týdně. Kardio zvýší váš apetit a tak přijmete více základních stavebních látek pro váš cíl. Navíc posílíte srdečně cévní systém, což vám i pomůže při důležitých opakováních vašeho silového tréninku.

4. Přetrénování kardiem

Na druhou stranu, stejným problémem jako úplné vynechání kardia, je přílišný aerobní trénink. Výsledkem bude nemožnost nabrání takového objemu svalové hmoty, který bychom si přáli nabrat. Je potřeba mít stále na mysli zachování balance mezi cílem nabrat svalovou hmotu a čerpat pozitiva ze zařazení kardia.

5. Nedostatečné množství sacharidů

Dostatečný příjem sacharidů je strašně důležitý zvláště v období nabírání svalové hmoty. Sacharidy jsou pro vás energií na trénink i celý den. Kromě jiného, že dokážete být silnější při tréninku a zvládnout celý trénink bez problémů.

6. Bez cíle

Každý má svůj slabý bod v rozvoji některých svalových skupin. Naneštěstí se mnoho trénujících věnuje nejvíce partiím, se kterými nemají problém, které jim „jdou“. Pokud si nejste jisti, požádejte třeba svého tréninkového partnera nebo kamarády z posilovny, velmi rádi vám vaše slabé partie ukážou.

7. Chaos v rozvrhu jídelníčku

Nejlepší volbou je přijmout kalorie formou jídla každé 2-3 hodiny. Vaše tělo přijme dostatek stavebních látek během celého dne. Existuje stále dost lidí, kteří nějaké to jídlo vynechají a pak se nají dvakrát tolik. Ve skutečnosti, pokud nedodáte tělu energii a potřebné látky pravidelně, bude energii čerpat spotřebováním vaší svalové hmoty. Přejídání po 5-6 hodinách nijak nepomůže. Pokud nejste schopni dodržet z nějakého důvodu rozvrh jednoho z jídel, použij alespoň rychlejší možnost doplnění pomocí koktejlu z gaineru.

8. Přílišné používání strojů

Stroje dávají excelentní možnost přidání definice svalů, neměly by však být používány primárně pro budování hmoty. Volné váhy vyhovují daleko lépe. Samozřejmě, že stroje zařadíte. Na začátku tréninku dejte ale přednost volným vahám na velké čince.

9. Posedlost stupnicí váhy

Když se zaměříte na nabrání svalové hmoty, lehce se stanete posedlí vaším přístrojem na měření tělesné váhy. Někteří váze přímo propadnou a jsou schopni se vážit každou hodinu. To má za následek snahu se přejíst, aby se ručička přístroje pohnula směrem nahoru. Problém je v tom, že tak naberete mnohem více tuku, než je nutné. Lepší než vážení, bude sledování formy v zrcadle. Snažte se ale nepropadnout stejné posedlosti jako při vážení. Shazování trika při každém průchodu kolem zrcadla není cílem.

10. Příliš častý trénink

Jakmile se stanete posedlí přidáváním objemu, můžete mít tendenci trénovat častěji. Ve výsledku dopřejete tělu příliš málo času na regeneraci mezi tréninky. Paradoxně se tak okradete o možný pokrok ve vašem snažení.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.