Cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství? Je to možné či nikoliv? To se dozvíte v tomto článku.

Asi každá žena, která se má stát v budoucnosti maminkou, se na své děťátko velmi těší a v napětí očekává jeho příchod na svět. Určitě se snaží, co nejvíce dbát o své zdraví, zdravěji jíst, nepít, nekouřit a vůbec dělat vše proto, aby se narodilo zdravé a v pořádku.

Možná má ale zároveň obavy, jak se těhotenství projeví na její postavě a zda se jí podaří snížit po porodu váhu na přijatelnou hmotnost. Proto se většina žen aktivně sportujících již před těhotenstvím, nechce vzdát této aktivity ani v období gravidity a cvičit či trénovat co nejdéle, tak jak ji momentální zdravotní stav dovolí. Zároveň se ale objevují obavy o poškození dítěte, při nesprávně volené dávce zatížení či při provádění nesprávných cviků.

Přinášíme proto pár pravidel a rad, čeho by se těhotné ženy měly vyvarovat či naopak na se zaměřit. Jedná se jen o obecné rady, které platí všeobecně. Každé těhotenství je ale jiné a proto je nutné vše zkonzultovat s lékařem, který sám nejlépe posoudí vhodnost pokračování v tréninku. Je pravda, že mnozí jsou „apriori“ proti, a proto doporučuji tento problém zkonzultovat třeba i s několika odborníky-myslím, že vždy lze najít optimální řešení, které bude přijatelné pro obě strany.

Nejprve si povíme o změnách, které probíhají v těle budoucí maminky, a které je nutné brát v úvahu při tréninku.

Už od samého počátku klade těhotenství na organismus zvýšené nároky. Není snad jediný orgán nebo systém, který se na nepodílí na zabezpečení mateřství. V tomto článku pomineme změny, které probíhají na děloze a v oblasti celé pánve, ale zaměříme se spíše na změny pohybového aparátu a souvisejících systémů.

Oběhový systém

Oběhový systém je velmi zatížen. Zvyšuje se tlak i srdeční frekvence. Tyto změny se ještě zvyšují při cvičení. Při sledování skupiny těhotných cvičících žen byla zjištěna tachykardie plodu ( zvýšený tep ). Někteří odborníci tvrdí, že je to důsledkem zmenšeného průtoku krve dělohou. Jiní to přisuzují zvýšení teploty srdce cvičící matky.

Spolehlivé důkazy však nejsou, a proto se tento jev nepovažuje za znak vyčerpání plodu. Přesto je ale třeba dbát na pitný režim, aby k poklesu cirkulující krve nedošlo. Organismus by mohl začít trpět přehřátím, což se velmi často spojuje s předčasným porodem.

Pohybový systém

Účinek estrogenu a progestrogenu se v průběhu těhotenství projevuje hlavně na kloubech, v kostech a svalech. Největší změny vznikají na spojení pánevních kostí a na bederní a křížové části páteře. Pod vlivem těchto hormonů dochází k uvolňování vazů. Tím se zvýší pohyblivost spojení a rozšíření pánve. Také se mění těžiště těla – to je často kompenzováno zvětšenou bederní lordózou a vzpřímenější chůzí, což více zatěžuje svalstvo trupu a také se často objevuje bolest zad.

Některé druhy cvičení mohou tyto bolesti zhoršit, protože jsou dalším podnětem k rozvolnění kloubů.

Také smysl pro rovnováhu se mění a je třeba se pohybovat opatrněji a pomaleji.

Po 12. týdnu je třeba se vyvarovat cviků v leže jako jsou třeba lehy-sedy a benchpress. V těle by mohlo dojít k poklesu průtoku krve do jiných částí, například do mozku a svalů, což by zapříčinilo mdlobu. Toto nebezpečí je zvláště velké po 12. Týdnu těhotenství, kdy se děloha stává břišním orgánem.

Dýchací systém

Také dýchací funkce jsou změněny. Celkový objem plic je snížený, ale respirační a inspirační kapacita. Těhotné ženy dýchají více zhluboka, ne hlouběji. Zvýšená spotřebě kyslíku je o 14%.

Psychické změny Samozřejmě se mění také psychický stav, a to jak směrem pozitivním, tak i negativním. Většinou se ale zvyšuje pocit sebevědomí, optimismu, zároveň sebezapření a obětavost vzhledem k dítěti a radost z očekávání .

Doporučení pro těhotné cvičící ženy : 

  1. Dbát na dostatečný přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci a snížení objemu krve.
  2. Oblečte se do sportovního oděvu, který dobře větrá a saje pot.
  3. Necvičte pokud se necítíte dobře, jste nastydlé apod.
  4. Vyhněte se cvikům v leže (zvláště v třetím trimestru).
  5. Totéž platí pro zvedání těžkých vah.
  6. Zaměřte se spíše na cviky v aerobním pásmu – plavání, nízký aerobik bez poskoků, jízda na stacionárním kole, chůze apod.
  7. Velmi opatrně volte počet opakování při posilování břišních svalů (v prvním trimestru cviky na břicho úplně vyřaďte).
  8. Velmi vhodné je i cvičení na balónech, které vám uleví i od bolestí zad.
  9. Nedržte dlouho statické pozice a vyhněte se i statickému posilování.
  10. Jezte stravu bohatou na sacharidy, aby došlo k nahrazení glykogenu ze svalů a zabránilo se tak fetální ketóze.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.