Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

10 nepsaných pravidel posilovny

V posilovně platí nejen psaná pravidla, ale i nepsaná a právě ta bývají mnohými denně ignorována. Jaká to jsou?

1) Zdravte

Už jako malé děti nás učili, že když někam přijdeme, je slušnost pozdravit. Čím to, že na to čím dál více lidí při vstupu do fitka zapomíná? Nedumejte nad tím, zda jsou ostatní mladší, starší a podobně, prostě pozdravte, když přijdete, toť vše. Jste-li někde prvně a nejste si jisti, zda si návštěvníci fitka tykají či vykají, starším osobám vždy raději vykejte, obhlédněte, jak to v konkrétní posilovně chodí a dle toho se zařiďte.

2) Necvičte biceps u stojanu na dřepy

Toto pravidlo bývá poměrně často součástí vtípků, jistě i vy sami jste se už setkali s tím, že někdo stojan na dřepy používal k bicepsovým zdvihům. A co že je na tom vlastně špatně? Stojan na dřepy je zkrátka určen, jak už sám název napovídá, ke dřepům s velkou činkou. Respektujte ostatní návštěvníky fitness a využívejte zařízení pouze na cviky, ke kterým je určeno, nebudete tak blokovat ty, kteří se chystají zničit sériemi dřepů, které k tréninku nohou neodmyslitelně patří. Dost možná se jednou ocitnete v jejich kůži a bylo by vám nepříjemné, kdyby vám někdo podobným způsobem znemožňoval trénink.

3) Nenarušujte osobní prostor ostatních

Někteří mohou být obzvlášť citliví na to, když cvičíte v jejich těsné blízkosti. Je přirozenou lidskou vlastností nepouštět si do osobního prostoru jedince, které neznáme. Mimo to některé cviky vyžadují více prostoru a pokud si přisunete lavičku příliš blízko k někomu jinému, můžete mu znemožňovat správné a úplné provedení cviku.

4) Nebuďte prasata

Obrazně řečeno. Je známo, že prasata jsou navzdory zažitým představám velice čistotná zvířata. Jak tento bod chápat? Používejte ručník a nikdy po sobě nezanechávejte spocenou lavičku, nenoste celý týden jedno a to samé propocené oblečení a nezanedbávejte hygienu. Zdá se to jako banalita, ale jistě sami znáte ukázkové příklady těch, kteří toto nepsané pravidlo nerespektují a znepříjemňují vám tím trénink.

5) Mějte respekt k vybavení posilovny

Činky jsou sice jen kusy železa, to ale nic nemění na faktu, že jde o cizí majetek, který si půjčujete. Činky neodhazujte, není to důkaz toho, že jste silné monstrum, nýbrž toho, že jste hulvát nevážící si cizího majetku, co si naložil nad své síly. Výjimku tvoří cviky jako mrtvý tah, u kterých činku pokládáte na tlumící desky. Jednoručky vracejte na svá místa a kotouče do stojanů, nikdo nemá rád nepořádek a nikdy nevíte, zda po Vás nebude například na legpressu cvičit žena či začátečník, pro kterého bude sundaní závaží velmi komplikované.

6) Nezírejte na ostatní

Značná část cvičících žen se cítí velmi nesvá, když je někdo při tréninku sleduje. Pokud se někoho před první návštěvou posilovny zeptáte, jaké jsou jeho obavy a proč nezačal dříve, nejčastěji odpoví: "Všichni  tam na mě budou zírat!" Pohledy proto raději šetřete, to platí nejen ve fitku, ale i v šatně a sprše, leckdo by si je mohl vyložit po svém a špatně, přestože třeba jen obdivujete jeho formu.

7) Nemluvte na ostatní, pokud o to vyloženě nestojí

Rušit někoho během cvičení je nejen nezdvořilé, ale i nebezpečné. Někteří by si měli uvědomit, že primárně se chodí do posilovny cvičit, ne vykecávat. Pro debaty je možné využít času před a po tréninku. Proti notorickým žvanilům se můžete "vyzbrojit" sluchátky na uších, čímž jim dáváte najevo "nechci být rušen".

8) Mobil nechte v šatně

Posilovna by pro vás měla být místem, kam můžete utéct od reality a starostí všedních dní, nechte proto mobil vypnutý ve skříňce v šatně, ať vás neruší pracovní hovory apod. Možná namítnete, že mobil používáte k poslechu hudby, ale i tak zvažte, zda se nevyplatí investovat do levnějšího mp3 přehrávače, u kterého nehrozí, že vás bude jakkoliv rozptylovat od toho, kvůli čemu jste do fitka přišli - cvičení.

9) Nebuďte sobci

Mějte na paměti, že posilovna vám nepatří (až na pár výjimek našich čtenářů, kteří skutečnými vlastníky fitness jsou), berte ohled na ostatní. Nezabírejte jeden stroj hodinu, když vidíte, že kolem nervózně postávají další, co by si rádi zacvičili. V době největší špičky si nevymýšlejte kruhový trénink o osmi stanovištích, pokud možno, zvolte to tak, abyste se s ostatními bez problému prostřídali. Druzí se těšili na svůj trénink stejně moc jako vy, dovolte i jim odcvičit ho kvalitně. V době nemoci nechoďte nakazit do posilovny ostatní, vyležte to a vraťte se zpět, až budete zdraví a v plné síle.

10) Před vstupem do posilovny odložte ego

Nejdůležitější pravidlo. Někdo hubne, jiný nabírá, jeden je nováček, druhý veterán, přesto platí, že v posilovně jsme si všichni rovni. Všichni se snažíme být lepší, zdravější a šťastnější verzí sebe sama. Nikdy se nad nikým nepovyšujte, nikdy se nikomu nevysmívejte, učený z nebe nespadl. Ať se fitness věnujete jakkoliv dlouho, nikdy nemůžete vědět vše, člověk se stále učí. 

[Zdroje obrázků a informací: lifehack.org, dojodrifter.com, health.com, grippedfitnessaudio.com, istockphoto.com]

Hodnocení článku:

10/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Kristýna Tonarová

Kristýna Tonarová

Redaktorka magazínu Kulturistika.com. Zaměřuje se především na zdravou kuchyni a zajímavé fitness recepty.

Diskuze

Související články

Kulturistika

Nejlepší metoda pro budování svalů

19.09.2016/ 1265x

Nějaké nové poznatky o tom co znamená a jaké benefity má trénink do selhání.

Crossfit,…

Cvičení není pouze o svalech

25.05.2018/ 1839x

Cvičení ovlivňuje nejen fyzickou stránku člověka. Má vliv i na zlepšení řady psychologických projevů.

Kulturistika

Core trénink

21.02.2018/ 1403x

Je to typ cvičení, při němž se zapojuje především HSSP (hluboký stabilizační systém páteře).

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím