Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Recenze multivitamínového produktu Vita Solution od Prom-in

Firma PROM-IN přichází na trh s novým komplexním produktem na bázi vitaminů a minerálů - VITA SOLUTION, v jehož složení jsou přímo zohledněny potřeby sportovců. V následujícím článku, zaměřeném na podrobnou biochemii mikroživin, nám Pavel Samek vysvětlí koncept celého produktu.

Postrádali jste na trhu vyvážený a komplexní multivitamínový přípravek? Preparát, který by poskytoval základní mikroživiny v dostatečných dávkách, respektoval fyziologii i potřebu zatěžovaného organismu, a přitom nebyl znehodnocen složkami bránícími vstřebávání obsažených mikroživin. Chybí takový produkt i Vám? Pokud ano, je následující článek právě pro Vás.

Vzhledem k absenci výše zmíněného, jsme si začali pohrávat s myšlenkou výroby nového multivitaminu. Až se úvahy a teorie přeměnily ve skutečnost. Jak je již u našich produktů zvykem, zejména pak u řady ATHLETIC, nedáváme prostor kompromisům. Věnovali jsme zvýšenou pozornost přípravě specifické formule synergických mikronutrientů, a to v těch nejvstřebatelnějších formách. Směs složek je s důkladnou péčí navržena tak, aby nebrzdila Vaši výkonnost nebo svalový růst, což některé komerční produkty opravdu mohou. Proto po naší novince mohou bez obav sáhnout i vrcholoví sportovci. Představujeme VITA SOLUTION z řady ATHLETIC.

Proč Athletic Vita Solution?

Určitě se všichni shodneme, že intenzivně trénující sportovci mají zvýšenou potřebu některých mikronutrientů. Jde především o vitamíny skupiny B, vitamín C a E, chrom, železo a měď. To ovlivňuje řada faktorů, jako například ztráta minerálů během pocení a zejména pak tvorba energie. Nemalé nároky na mikronutrienty jsou pak v době regenerace a při syntéze bílkovin po tréninku. Z toho je patrná důležitost optimální dávky mikroživin pro zachování výkonnosti a svalového růstu. Složení VITA SOLUTION jsme pečlivě ladili, abychom se vyhnuli níže uvedeným problémům běžně nabízených multivitaminových směsí.

Negativa komerčních multivitamínových produktů dostupných v běžných lékárnách

1) Opozitní působení jednotlivých složek

Většina nabízených preparátů dnes obsahuje také minerály a další formule s magickými názvy, které pak chrlí z reklam, jenže ne vždy znamená receptura s extrémně vysokým množstvím položek to nejlepší. Obsah minerálů je zcela v pořádku, nicméně si musíme dát pozor na celkovou skladbu směsi, protože některé prvky mohou být opozitní vůči jiným a tím bránit jejich vstřebávání. Špatně sestavený produkt tak může vést až k omezení výkonnosti či svalového růstu.

Právě proto VITA SOLUTION neobsahuje například zinek. Tento bezesporu velmi důležitý prvek naleznete ve většině preparátů, nicméně pro sportovce skýtá zásadní negativa. Jednak jde o opozitní minerál pro měď a železo, což jsou velmi důležité prvky, a za druhé způsobuje nepříjemnosti se vstřebáváním bílkovin. Zinek přijatý s jídlem může ve fázi regenerace inhibovat vstřebání aminokyselin, což může v konečném důsledku omezit růst svalové hmoty a zvýšení síly. Vzhledem k tomu, že se multivitaminy užívají hlavně s jídlem, považujeme to za nepříznivý efekt pro naše zákazníky.

Pozn.1: Pro doplnění zinku se hodí jiný produkt naší řady, a to 100 % ZINC CHELATE, který doporučujeme užívat na lačno, a především odděleně od produktu ATHLETIC VITA SOLUTION.

Další problematickou složkou v multivitaminových doplňcích je vápník. Nedostatek vápníku je u sportovců téměř vzácností, protože syrovátkový protein, který je základní suplementací téměř všech sportovců, jej poskytne v přijatelné míře. Naopak nadbytek zvyšuje deficit hořčíku a narušuje vstřebávání pro nás důležitého železa a manganu. Většina sportovců trpí spíše nedostatkem hořčíku, který ale bohužel brání absorpci manganu a jak vyplývá z textu, působí opozitně proti vápníku. Z těchto důvodů se jeví jako nejvhodnější suplementace vápníku (pouze v případě nedostatku ve stravě) a hořčíku (nedostává se v optimální míře většině sportovcům) odděleně v jinou denní dobu a nebýt součástí jednoho multivitaminového přípravku.

Pozn.2: Právě z tohoto důvodu vznikl produkt 100 % MAGNESIUM CHELATE,který díky instantní formě poskytuje možnost doplnění tohoto často deficitního minerálu kdykoli v průběhu dne.

2) Nedostatečné množství významných složek

Při analýze složení komerčních produktů běžně narazíte na složky, které v takovém výrobku nechcete. V jiných případech se zase pro hezký vzhled “našlapaného” preparátu obsahujícího maximum látek dochází ke snížení obsahu klíčových mikronutrientů. Nezřídka zjistíte, že některé důležité prvky, zpravidla ty dražší, chybí úplně. Za jeden takový příklad můžeme uvést vitamín K2, který často na seznamu položek chybí. Přitom zdravotní benefity suplementace tímto vitamínem potvrdilo mnoho studií.

Chrom je složkou, která zpravidla v recepturách preparátů nechybí, často jde však o množství nedostatečné, někde až pouze “kosmetické”. Naše strava není na chrom bohatá, je proto vhodné jej tělu dodávat multivitaminovým produktem s obsahem vitamínu C, který zlepší jeho využití.

Často extrémně nízkou dávkou bývá u komerčních multivitaminů zastoupena také skupina vitamínů B. Množství těchto vitamínů je zpravidla tak nízké, že nemohou sportovci poskytnout jakýkoliv přínos. Na důležitosti vitamínů B-komplexu se vzácně shoduje většina odborníků. Doporučená dávka pro sportovce se udává v desítkách mg, ne v jednotkách! Výjimku tvoří ty, jejichž potřeba se udává v mcg. VITA SOLUTION obsahuje 20mg od každého z vitamínů skupiny B.

3) Použití neúčinných či dokonce potencionálně nebezpečných zdrojů mikronutrientů

Stále více atletů si začíná uvědomovat, že není složení jako složení a upřednostňují ty preparáty, u kterých jsou použité hlavně vstřebatelné formy na obalu uvedených minerálů. Ostražití bychom ale měli být i u výčtu obsažených vitamínů a jejich forem. Jedním z příkladů může být výše zmíněný vitamín K. Pokud se Vám podaří najít produkt, kde se vyskytuje, nemusí být zcela vyhráno. Většinou půjde o K1 (phylloquinone), jinak znám jako phytonadione. Ačkoli forma je v pořádku, použití u suplementů již ne. Vitamín K1 je deficitním velmi zřídka, proto je vhodnější doplnit druhou hlavní formu, a to vitamín K2. Oba dva se podílejí na srážlivosti krve. K2 však navíc pomáhá v prevenci onemocnění srdce, působí proti rozvoji rakoviny, zlepšuje kognitivní funkce, podporuje zdraví kůže, tvorbu kostní hmoty a optimalizuje hladinu testosteronu, což bude zajímat hlavně sportovce. Některé studie dokonce naznačují, že jeho nedostatek hladinu testosteronu dokonce snižuje.

Zastavit bychom se měli také o poměrně dobře známém vitamínu A. Jako problémové však vnímáme riziko snadného předávkování. U většiny multivitaminových produktů najdeme jako tři hlavní zdroje retinol, retinylpalmitát, nebo retinyl acetát. Tyto formy se velmi dobře vstřebávají, ale pro tělo je složité rychle vyloučit nadměrnou dávku. To může vést k toxické zátěži a vyústit až v jaterní problémy. My použili beta-karoten jako jediný zdroj vitamínu A pro VITA SOLUTION. Tato výrazně bezpečnější forma představuje dvě molekuly vitaminu A na konci spojené. Tělo pak konvertuje beta-karoten na aktivní vitamín A pouze v případě, kdy se jeho hladina v organismu pohybuje na nižší úrovni.

Vita Solution v bodech

 • Multikomponentní produkt bez složek, kterÉ by bránily využití živin z potravy
 • Důraz na zajištění optimální absorpce s vyloučením opozitních složek
 • B-komplex v dostatečné dávce pro aktivní sportovce
 • 10 000 IU vitaminu A výhradně z beta-karotenu
 • 200 IU vitaminu E pouze v netoxické formě D-alfa Tocopherol succinate
 • 75 mcg vitaminu K2 MK7
 • 200 mcg chrómu pikolinátu
 • 2 mg piperinu pro zvýšení absorpce

Základní složky pod drobnohledem

 • Beta-karoten (vitamín A)

Vitamin A hraje roli v udržení zdraví očí, pokožky, zubů, kostí a sliznic. Právě díky působení na sliznice pomáhá v prevenci onemocnění dýchacích cest, které často vedou k výpadkům v tréninku.

 • Vitaminy B-komplexu

Vitamíny typu B jsou ve sportu poměrně klíčové. Pracují jako kofaktory pro tvorbu energie a sportovci mají výrazně vyšší nároky na jejich příjem.

 • Vitamín C

Tento známý antioxidant je důležitý pro imunitní funkce a tvorbu kolagenu. Podporuje mimo jiné také produkci oxidu dusnatého (NO). Sportovci potřebují prokazatelně vyšší dávku, nicméně nadměrný příjem působí na tělo negativně. Jak potvrdily nedávné studie, příjem nad 1000 mg denně může vést ke zhoršení svalové vytrvalosti a brzdit svalový růst. Na základě všech doposud známých poznatků jsme nastavili optimální dávku, abyste mohli využít jeho benefity bez negativních vlivů.

 • Vitamin E

Vitamin E má rozhodující vliv při regeneraci po tvrdém tréninku a hraje také nemalou roli v prevenci kardiovaskulárních chorob. Náš VITA SOLUTION obsahuje vitamin E výhradně v organické formě D-Alfa-Tokoferolu. Ten je výrazně lépe vstřebatelný než syntetické formy nazývané DL-Alfa-Tokoferoly, které jsou také diskutovány jako potenciálně karcinogenní.

 • Vitamin K2 MK-7

Vitamin K ve VITA SOLUTION naleznete pouze v biologicky aktivní formě vitamínu K2-MK7. Tato forma jednoznačně nabízí nejvyšší biologickou aktivitu a bio dostupnost ze všech forem vitaminu K. Je zcela zásadní pro funkci enzymů, jež se podílejí na fixaci vápníku v kostek. Považuje se za důležitého synergistu vitaminu D a podílí se na zachování optimální hladiny testosteronu.

 • Chrom pikolinát

Zcela zásadní prvek pro správnou funkci metabolismu a optimalizaci funkce inzulinu. Chrom je nutné doplňovat především u sportovců, protože trénink zvyšuje jeho ztráty a nedostatek by mohl negativně ovlivnit nárůst svalové hmoty a redukci tuku.

 • Měď

Důležitý minerál pro udržování zdravých kostí, nervů a kardiovaskulárních orgánů, stejně jako pro imunitní funkce. Hraje důležitou roli v produkci energie, je synergistou železa a tím podporuje transport kyslíku. Některé výzkumy dokonce naznačují, že může zvýšit produkci růstového hormonu.

Zde je vhodné zmínit vztah zinku a mědi. Příliš mnoho mědi a současný nedostatek zinku se považuje za rizikový faktor pro vznik únavového syndromu. Právě proto doporučujeme zařadit suplementaci zinkem, avšak kvůli optimální absorpci užívejte zinek v jinou denní dobu, než VITA SOLUTION.

 • Železo

Nezbytný minerál pro dodávku kyslíku k pracujícím svalům. Sportovci mají jednoznačně vyšší potřebu železa. Národní úřad pro potraviny v USA dokonce odhaduje, že potřeba železa u sportovců se zvyšuje o 30-50%.

 • Jód

Rozhodující prvek pro optimální funkci štítné žlázy. U nás Středoevropanů je riziko nedostatku jódu vyšší, jelikož pravidelně nekonzumujeme ryby. Náš VITA SOLUTION obsahuje základní dávku jódu.

 • Mangan

Klíčový minerál pro řadu funkcí v těle včetně tvorby testosteronu a přestavby pojivové tkáně.

 • Molybden

Minerál důležitý především pro detoxikaci ledvin. Diskutuje se také o jeho pozitivním vlivu na prevenci kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Dokonce existuje dokonce důkaz, že molybden může pomoci předejít některým kardiovaskulárním chorobám a zmíněné rakovině.

 • Selen

Stopový minerál, který pomáhá stabilizovat hladinu hormonů štítné žlázy a je také důležitý pro imunitní funkce. Mimoto je zásadní pro dobrou funkci jater. Studie naznačují, že selen podporuje svalovou kontrakci a tím sílu. VITA SOLUTION obsahuje extra dávku selenu v chelátové vazbě na aminokyselinu methionin.

Jak optimálně využívat Vita Solution?

Užívejte VITA SOLUTION vždy s jídlem, ideálně s určitým podílem tuku. Vhodné je kombinace VITA SOLUTION společně s produktem PURE OMEGA. Tím zajistíte optimální absorpci složek obsažených v přípravku. Jako ideální se jeví užití 2x denně.

Pozor produkt neužívejte s jídlem, které je bohaté na vápník!! Vápník totiž blokuje optimální vstřebání pro Vás důležitého železa a manganu. Vyhýbejte se příjmu VITA SOLUTION s potravinami typu sýr, mléko, jogurt atd. Dobrým vodítkem může být, aby jídlo neobsahovalo více jak 200 mg vápníku. Obecně platí, že čím méně vápníku bude jídlo doprovázející VITA SOLUTION obsahovat, tím lépe.

Pár slov na závěr

Složení VITA SOLUTION jsme věnovali extrémní pozornost a daný produkt koncipovali tak, aby pokryl potřeby mikroživin tvrdě trénujících sportovců. Garantujeme vysokou kvalitu preparátu, což dokazují minerály výhradně ve vstřebatelných formách. Což reprezentují organické formy a minerály ve vazbě na aminokyseliny v chelátové vazbě. V produktu nenaleznete žádné zdroje minerálů v oxidové formě. Stejnou pozornost jsme věnovali i vitamínům. Mimo to jsme se vyhnuli přídavku tzv. kosmetických složek čili nehledejte bylinné přídavky se sporným efektem, jen pro „okouzlení“ zákazníka.  Nýbrž v každé tabletě se skrývají jen zcela zásadní složky pro každého atleta, a to s ohledem na případnou interakci jednotlivých složek. VITA SOLUTION nabízí opravdové řešení příjmu mikroživin pro nejnáročnější uživatele.

Hodnocení článku:
 • 10
 • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Barča Havlová

Barča Havlová

Redaktorka magazínu kulturistika.com, píše články zejména o výživě, suplementech a také se stará o tvorbu inspirace na zdravé dobroty. Studentka vysoké školy, aktivně se věnuje i sportu (fitness,…

Diskuze

Související články

Výživa

Není Proteinella jako Proteinela!

08.08.2017/ 808x

Ta pravá a ZDRAVÁ Proteinela je pouze jedna a proto budeme vždy prodávat pouze tu od Czech Virus, protože obsahuje 48% arašídů a 30% lískových oříšků, kvalitní protein, belgickou čokoládu a BIO panenský kokosový olej bez žádných sladidel!!!

Výživa

Recenze BCAA Synergy od Prom-IN

16.05.2016/ 466x

Recenze na jedny z nejprodávanějších BCAA v současné době! Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Výživa

Recenze BCAA Micro Instant Juice od Amix Nutrition

23.11.2015/ 411x

Po delší době jsem se opět rozhodl Vám sem a tam nabídnout nějakou tu recenzi produktů, které naleznete na našem e-shopu.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím