Kurkuma a kurkumin. Poznejte jejich kouzlo a benefity!

Kurkuma. Možná to zní tak trochu jako nějaké zaklínadlo, ale ve skutečnosti je to název pro druh exotického koření. Nechápete, proč se zrovna na našem webu budeme bavit o koření? Možná budete překvapeni, kolik benefitů nám tahle nenápadná rostlina může nabídnout.

Co to vlastně ta kurkuma, respektive kurkumin je?

Ti, kdo mají rádi indickou a asijskou kuchyni, jistě vědí, že jde o koření, jednu z hlavních složek kari. Z rostliny se využívá oddenek, který připomíná zázvor, jen je mnohem výrazněji zbarvený. My se však nejčastěji setkáváme s mletou formou v podobě koření. Toto koření je významné obsahem kurkuminu, což je látka zodpovědná za žlutou barvu ať už kurkumy, nebo kari. Kurkumě se také přezdívá indický šafrán.

Nicméně abychom nemluvili jen o jídle – kurkumin se také využívá v medicíně. Díky tomu je podrobován četným výzkumům a poměrně nedavno byl označen za „super koření“ díky širokému spektru potencionálních výhod při jeho užívání. Dále se používá také v dermatologii, jako přídavek do krémů a přípravků na pleť.

Co tedy kurkumin dělá?

Navzdory tomu, že biologická dostupnost kurkuminu v kurkumě je stále předmětem zkoumání, dosavadní výzkumy ukazují kurkumin jako silný antioxidant. Antioxidační vlastnosti kurkuminu pomáhají bojovat s poškozením způsobeným oxidačním stresem. Studie ukázaly, že má mnoho potenciálních přínosů, včetně zlepšení průtoku krve a zmírnění bolestí, což ocení zejména sportovci. Dalším přínosem pro sportovce jsou posilující regenerační účinky a díky tomu kratší rekonvalescence.  

Kurkuma má také pozitivní vliv na trávicí soustavu - zlepšuje trávení, činnost jater a žlučníku, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a používá se také jako pomocník při silné menstruaci u žen. Tím výčet benefitů samozřejmě nekončí, pojďme si říct ještě nějaké další. Hraje významnou roli pro posílení imunitního systému díky svým protibakteriálním a antivirovým účinkům. Používá se také jako dezinfekce k zevní léčbě ran. Mezi dalšími účinky najdeme také zmírňování projevů stárnutí, péče o pokožku a také k léčbě cévních chorob a žloutenky.

Kurkumin je využíván jako povzbuzující prostředek s mírně zahřívajícím efektem. Snižuje cholesterol a čistí pokožku. Má také zklidňující účinky, vyživuje všechny tkáně těla a podporuje nejen fyzický stav těla, ale i ten psychický. Klinické studie skutečně prokázaly, že kurkumin působí jako antidepresivum a je tedy medicínsky využíván při léčbě depresí a úzkostných stavů.

Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Kurkumin dle výzkumů dokáže ovlivnit i DNA a RNA. Má schopnost modifikovat velké množství genů. Kurkumin dokáže ovlivnit i hormony a neurotransmitery.

V současné době je kurkumin, právě pro jeho schopnosti ovlivňovat změny v oblasti genetických informací, nejčastěji zkoumán pro jeho protinádorové působení a nutno říct, že výsledky se vyvíjejí poměrně slibně. Mohlo by se jedna o jednu z nejpůsobivějších přírodních substancí v oblasti prevence a léčby rakoviny. Nutno však podotknout, že veškeré pozitivní účinky kurkuminu velice záleží na způsobu jeho konzumace, protože tělo má omezenou schopnost jeho vstřebávání. Ukázalo se, že vstřebatelnost kurkuminu výrazně narůstá při jeho kombinaci s dalšími druhy koření. Ideální se jeví kombinace s látkou piperin, který je obsažený v pepři.

Kurkumin s kombinací piperinu si můžete na našem eshopu koupit ZDE!

Kurkumin patří mezi látky s nejsilnějším protinádorovým působením – je prokázáno, že lidé, kteří v potravě přijímají vyšší dávky koření kurkuma, mají nižší výskyt nádorových onemocnění. Příznivé působení kurkuminu bylo potvrzeno u celé řady nejrůznějších nádorových onemocnění, například u rakoviny prsu, prostaty, plic, tlustého střeva či slinivky.

Kromě všech zmíněných účinku je také kurkumin využíván pro léčbu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Dále má využití pří léčbě artritidy. Roli hraje i v boji s cukrovkou a je také využíván jako prostředek pro podporu při snižování tělesné hmotnosti u obézních jedinců.

Jaké je doporučené dávkování?

Kurkumu můžeme nejběžněji konzumovat v oné přírodní podobě kořínku, případně mletého koření. Další volbou by mohly být doplňky s obsahem kurkuminu. Nicméně v tomto případě velký pozor – jak už bylo zmíněno, vstřebatelnost samotného kurkuminu je velice malá, proto je potřeba, aby doplňky obsahovaly i piperin, který jeho vstřebatelnost podstatně zvyšuje (uvádí se až o 2000% lepší využitelnost). Nebyly prokázány žádné negativní účinky, ani při zvýšené konzumaci. Doporučovaná dávka je kolem 3 - 4g denně. Pokud jste četli pečlivě, kurkuma nabízí nějaký benefit prakticky pro každý orgán v těle, a proto bychom se nad jejím zařazením do jídelníčku měli minimálně zamyslet.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20205886
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20205886\
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26418821
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21986478
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-11-31
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9129943
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25795285
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefi...

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.