Pár častých rad, kterým není až tak dobré věřit

Všichni kdo se snažíme pracovat na svém těle, čteme denně nějaké nové poznatky, co se týče fitness, zdravé stravy nebo cvičení. Každý jsme nějak začínali, věřili něčemu, čemu jsme nemuseli, poslouchali rady, které nebyly dobré a dělali nějaké ty chyby. V dnešním článku se podíváme na pár takových těch nejčastějších rad, které začátečníci dostávají.

Špatná rada číslo 1 - Když chcete hubnout, musíte vynechat pečivo

Nemusíte. Máte rádi pečivo a nechcete se ho kvůli snaze shodit pár kilo zhubnout vzdát? Proč byste museli? Vybírejte si vhodné alternativy, zejména z žitné či ječné mouky, které se dnes dá sehnat už poměrně snadno, nebo si klidně upečte pečivo vlastní. Jakto, že se pečiva nemusíte vzdávat? No protože pečivo samo o sobě za pneumatiku na bříšku skutečně nemůže. Tuk se ukládá v případě, že jsme v kalorickém NADBYTKU (to znamená, že zkonzumujeme víc kalorií, než vydáme) nikoliv pouhou konzumací určité potraviny. Nemusíte tedy pečivo vynechávat, jde pouze o to hledat takové, aby mělo kvalitní složení a jíst ho v přiměřeném množství.

Špatná rada číslo 2 - K večeři již nejezte sacharidy

A proč ne? Záleží samozřejmě na druhu sacharidů, které zkonzumujeme. Pokud ale bereme v potaz komplexní sacharidy (rýže, pohanka, atd.), tak je pravděpodobnost jejich „přeměny v tuk“ poměrně malá (pokud jsou v rozumném množství, ovšem). Tyto sacharidy konzumované ve večerních hodinách, mohou dokonce pomáhat k snazšímu usínání, pozitivně ovlivňují kvalitu REM fáze spánku, regeneraci svalů během spaní a jistě bychom zvládli najít i hromadu dalších benefitů. Argument, že na noc se nemají nejíst sacharidy, jelikož uleháme ke spánku, aktivita metabolismu se „snižuje“  což je velká příležitost, aby se zkonzumované sacharidy uložily rovnou jako tuk, zní sice poměrně přesvědčivě.. Ale to tyhle „broscience“ tvrzení většinou bývají.  Existuje množství skutečně podložených studií, které tohle tvrzení vyvrací a dokonce se přiklání k opaku. Jako příklad uvedu takovou, která po půl ročním sledování dvou skupin lidí o stejném kalorickém příjmu i poměru B/S/T, s rozdílem pouze v denním rozložení příjmu sacharidů, dospěla k závěru, že skupina konzumující více sacharidů ve večerních hodinách, dosáhla lepších výsledků, co se týče procenta tuku v těle, těšila se menšímu hladu a cítili se lépe odpočatí. [1][2] Samozřejmě každému z nás sedí něco jiného, ale obecnou pravdou je, že více než na tom, KDY sacharidy zkonzumujete, záleží na jejich CELKOVÉM množství.

Špatná rada číslo 3 - Chcete mít vymakané břicho? Cvičte ho každý den!

Břišní svaly máme všichni, jen jsou většinou schované pod určitou vrstvou tuku. Domněnka, že denním „drcením“ břišních svalů pomocí stovek zkracovaček či jiných izolovaných cviků na břicho, vám pomůže sundat tukovou vrstvu.. je bohužel taky mimo. Jak už jsem znímila v první větě, viditelnost břišních svalů je dána množstvím tuku, které máme a viditelnost svalů jsou tedy z velké části ovlivnitelná pomocí stravy. Co se týče samotného posilování břišních svalů, možná vás překvapí, že nejúčinnějšími cviky jsou základní komplexní cviky, jako dřep a mrtvý tah. Pomocí separovaného cvičení břišních svalů pouze doladíme jejich podobu. Břišní svaly jsou svaly jako jakékoliv jiné, takže potřebují čas na regeneraci a určitě není vhodné zatěžovat je denně. Z denního cvičení leh-sedů by vás mohla začít bolet záda. K plochému břichu je také důležité posilovat CORE (v překladu jádro, tedy střed těla) a HSSP (hluboký stabilizační systém páteře), které tvoří oporu těla a jsou základem pro budování pěkně tvarovaného těla. 

Špatná rada číslo 4 - Nesmíte jíst více než 1,5g bílkovin na kilo váhy, jinak si zničíte ledviny

Na tohle téma se obvykle vedou dlouhé debaty. Není nijak dokázáno, že konzumace klidně 2-3 g bílkovin nějak ovlivňuje stav a činnost našich ledvin. Záleží hodně na celkové hmotnosti, podílu aktivní hmoty v těle, četnosti tréninků a dalších věcech, ale rozhodně není třeba řídit se číslem 1,5g či vlastně jiným konkrétním číslem. Vzpomínáte na můj minulý článek, kde jsem v závěru zmiňovala silově vytrvalostní profesinální sportovce, jako jsou hokejisté, fotbalisté, kteří prostě přijdou z tréninku, dají si maso s přílohou a nepřemýšlí, jestli mají na talíři přesně takovou porci, aby se náhodou nedostali na 2,12542121g bílkovin. Prostě to nedělají, a pokud nemáte zdravotní komplikace, tak ani vy nemusíte. Když budete konzumovat bílkovin moc, vaše tělo vám to jistě dá najevo, ale nemusíte se obávat a úzkostlivě se upínat k nějakému konkrétnímu číslu, obzvláště pokud dodržujete pitný režim a pravidelně se hýbete. Stejně tak se nedá říct přesná hodnota bílkovin, kterou je jednorázově schopno tělo strávit.

Špatná rada číslo 5 - Když držíte dietu, musíte mít cheat day, aby se nastartovalo spalování

Hloupost. Pokud jíte zdravě, vyváženě a DOSTATEČNĚ, nepotřebujete se každou neděli přežírat k prasknutí vším možným. Dokážete si představit, jakou paseku s vámi udělá, když budete CELÝ den tláskat páté přes deváté? Nejspíš ne a ani si to raději nepředstavujte. Naučte se jíst tak, abyste jedli dostatečně kaloricky, i co se pestrosti týče, zkrátka tak, aby vaše tělo nestrádalo a sami zjistíte, že žádné celodenní "přežíračky" vším možným nepotřebujete.  Máte občas chuť na nějakou neřest? Dejte si ji! Ale určitě to do sebe neládujte celý den, protože tím metabolismus nijak nepodpoříte, naopak si můžete přivodit i nějaké zdravotní potíže. Nevidím nic špatného na tom, dát si občas kousek kvalitní čokolády (75% a více, klidně každý den čtvereček!), sem tam zajít s přáteli na večeři, dát si pizzu, nebo skočit k mamce na svíčkovou..  Jestliže vašim cílem není profi závodní kariéra ve fitness, nemusíte se úplně stranit sociálnímu životu a omezovat se na maximum. Pokud se cítíte unavení, dopřejte si REFEED – což je jakési doplnění energie pomocí navýšení příjmu, ovšem ne díky celodenní konzumaci mekáče, ale navýšením porcí ze stávajícího, zdravého jídelníčku. 

Špatná rada číslo 6 - Potřebuji sundat tuk na boku, zadku a břiše, musím tuhle partii hodně zatěžovat

Pojďme si říct jednu zásadní věc – tělo NEDOKÁŽE hubnout pouze lokálně. Stejně jako neovlivníte, kde tuk nabíráte, prostě nemůžete rozhodnout, odkud zrovna bude tuk mizet. Pokud chcete redukovat tuk, musíte ho redukovat po celém těle. Každý má nějakou problémovou partii, kde se tuk zkrátka drží do poslední chvíle. Nicméně cíleným a velmi častým tréninkem pouze této partie kýženého efektu nedosáhnete. Musíte zatnout zuby a vydržet ve snažení, které vám doposud přinášelo výsledky, případně poupravit jídelníček a tréninkový plán. Ono to přijde, jen buďte trpěliví!

Špatná rada číslo 7 - Když chcete pálit tuk, musíte dělat kardio, hooodně kardia

To už také patří k fitness mýtům. Pokud chcete hubnout, rozhodně nemusíte trávit hodiny běháním na páse ve fitku. Jak už jsme zmínili, redukce tuku je hodně o zdravém jídelníčku, ale určitě nemusíte trávit dlouhé hodiny děláním často nudného kardio cvičení. Hubnutí začíná vytvořením kalorického deficitu (pozor, aby nebyl příliš razantní) a následného přidání vhodného tréninku. Aerobní aktivity jsou dobré, zejména pokud s pohybem třeba začínáte a začínáte s nějakou vyšší váhou, nebo jednoduše nejste zvyklí na pohyb. Pro pálení tuků je teď velkým hitem tzv. HIIT (high intensity interval trainning), jak z anglického překladu vyplývá, jde o intervalové cvičení o vysoké intenzitě. Lze provádět různými způsoby, od běhu, přes plavání a veslování, k různým kombinacím cviků a zabere vám maximálně 15 – 20 minut., což je přeci skvělé! Nicméně u pohybu je důležité, aby vás bavil. Najděte si takového „pomocníka“ k redukci, aby to byl zároveň váš koníček, či relax pro hlavu i tělo po příchodu z práce.

Určitě bychom byli schopni najít ještě x-dalších takových doporučení, ale na ty se podíváme třeba příště.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.