Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Některé tělesné partie rostou po kreatinu rychleji!

Suplementy budující svaly jsme vždy v jejich účincích považovali za demokratické. Berete je, a pokud trénujete a jíte správně, vaše tělo by mělo růst rovnoměrně. Svaly rostou všechny stejně. Z malého Hulka je větší Hulk. 

Kreatin se však může ostatním suplementům vymykat. Nejenom že předchozí studie ukázaly, že sílu horní poloviny těla zvyšuje více než sílu té spodní, ale nyní to, podle studie přispěvatele T Nation Brada Schoenfelda, vypadá, že kreatin také způsobuje větší nárůst objemu u horní poloviny těla.

Co udělali

Schoenfeldův tým využil 43 trénujících dvacátníků a rozdělil je do dvou skupin. Skupiny dostávaly po dobu 8 týdnů buď kreatin, nebo placebo. Nejdříve nasycovali (7 dní po 4 dávkách 0,03 gramů kreatinu na kilo tělesné váhy), potom byli na udržovací dávce (7 dní po 1 dávce 0,03 gramů kreatinu na kilo tělesné váhy).

Při suplementaci kreatinem nebo placebem tito muži cvičili 4x týdně a využívali následující split:

Pondělí a čtvrtek: Hrudník, ramena, triceps, břicho
Úterý a pátek: Záda, biceps, stehna a lýtka

Svalová hmota (čistá a měkká tkáň) jim byla změřena před a po 8 týdenním tréninku, a to pomocí metody dvouenergiové rentgenové absorpciometrie (DEXA).

Co zjistili

Oběma skupinám značně vzrostl svalový objem u horních a dolních končetin a trupu, ale skupina na kreatinu měla podle očekávání výsledky lepší.

Co však neodpovídalo očekáváním, byl fakt, že horní končetiny u kreatinové skupiny narostly o 7,1 liber = + 2,9%, tedy dvakrát tolik čisté hmoty než u dolních končetin (3,2 liber = + 2,1%), a více než třikrát tolik než u trupu (o 2,1 liber = + 2,2%).

Nárůst čisté hmoty u placebo skupiny byl sice znatelně nižší než u kreatinové skupiny, ale všechny svalové skupiny vyrostly zhruba stejně.

Výzkumný tým poznamenal, že kreatin se lépe absorbuje rychlými svalovými vlákny. Z tohoto důvodu dává smysl, že více narostly svaly horní poloviny těla, protože ty obsahují více rychlých svalových vláken.

Co to znamená pro vás

Schoenfeld a ostatní vědci rychle dodali, že jejich tréninkový program více zatěžoval horní polovinu těla. Nebyl to omyl. Prostě jim připadalo, že běžný kulturistický program takto nejčastěji vypadá.

Je tedy možné, že při dostačujícím objemu práce by dolní polovina těla rostla více. Těžko se však ignoruje fakt, že dolní polovina těla obsahuje méně rychlých svalových vláken, která lépe absorbují kreatin. Toto samotné postačí na vysvětlení faktu, že po kreatinu lépe roste horní polovina těla.

Poučením tohoto článku by tedy nejspíš mělo být, že cvičenci by měli dopřávat nohám větší tréninkové dávky. Potom by růst obou polovin těla byl rovnoměrný, a to bez ohledu na to, jestli berou kreatin, či nikoli.

Zdroj: www.t-nation.com - Joao Pedro Nunes, Alex S. Ribeiro, Brad J. Schoenfeld, et al. "Creatine supplementation elicits greater muscle hypertrophy in upper than lower limbs and trunk in resistance-trained men." Nutrition and Health, October 2017.
Autor:  Bradley Joe Kelly
Přeložil: Jaromír Uhlíř

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Šárka Randáčková

Šárka Randáčková

Dlouholetá redaktorka serveru Kulturistika.com, která se stará zejména o překlad zahraničních článků z odvětví výživy, suplementů a tréninku. Dříve se aktivně věnovala překážkovým závodům, nyní si…

Diskuze

Související články

Výživa

Recenze BCAA Synergy od Prom-IN

16.05.2016/ 198x

Recenze na jedny z nejprodávanějších BCAA v současné době! Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Výživa

Micellar Casein neprávem přehlížený suplement

09.10.2014/ 2167x

Následující řádky věnujeme kaseinu, jeho vlastnostem, benefitům a uvedeme důležité informace, které Vám mohou pomoci vybrat kvalitní kaseinový suplement.

Výživa

Karnitin - pozitiva a negativa

09.03.2018/ 772x

Karnitin zlepšuje hubnutí, ale máme z něho i trochu obavy.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím