Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Nekoukejte neustále na váhu

Váhový úbytek je jedním z nejžhavějších témat vůbec. Každý kouká okem na váhu pokud se snaží zhubnout, ale nebere v potaz, že je rozdíl hubnout a odbourávat tuky. Každý přeci chceme, abychom v dietě odbourali pouze tuk a svaly nám zůstaly nebo jsme svaly ještě nabrali v rámci možností.

Hubnutí vs odbourávání tuků - jaký je v tom rozdíl

Hubnutí znamená snížit svou tělesnou hmotnost za každou cenu a nejedná se nám o pevné tělo plné svalů. Chceme prostě snížit naši váhu, která zahrnuje součet hmotnosti kostí, svalů, tuku, orgánů.

Odbourávání tuku znamená, že chceme pouze snížit % našeho tělesného tuku, zachovat či nabrat svaly a tím pádem je pro nás váha irelevantní údaj, který výsledek neukazuje. Zdravé cíle v počátku obezity je snížit tuk o 10%.

Proč je údaj na váze nespolehlivý

Vaše tělesná váha může denně kolísat, protože je ovlivněna vaším obsahem žaludku, střev, močového měchýře, ztrátou či zadržením vody, ztrátou či ziskem svalů, ztrátou či ziskem tuku, prostě nemůžete mít tušení co se děje :)
Navíc dvě osoby s podobnou výškou mohou vážit stejně, ale vypadat úplně jinak ;) Je to vidět i na přidaném obrázku, který navíc ukazuje proč standardní BMI je chybné. Oba kluci v horním obrázku mají stejné BMI, ale jeden je jednoznačně zdravější a jeho tělesný tuk je nižší.

Vaše oděvy, zrcadlo a fotografie nelžou. Měření tělesných partií také určitě ne, ale údaj na váze se může stát vaším nejhorším nepřítelem a zabíjet vaší motivaci !!!

Sacharidy a voda. Sacharidy se váží na vodu, takže pokud jíte méně sacharidů, ztratíte vodu a váha bude ukazovat, že hubnete. To je důvod proč ztratíte tak velkou váhu z počátku např. ketogenní diety.
Pokud získáte i svaly (což by mělo být cílem), zatímco se snažíte snížit procento tuku, tak váha bude ukazovat stále stejný údaj, ale přitom se vaše tělo bude krásně měnit při pohledu do zrcadla. Stačí vzít metr a hned budete vědět zda v pase hubnete, což je relevantní údaj ;)

Jak zachovat svaly

Podívejte se obrázek výše, 5kg svalů zabere méně místa než 5kg tuku. To znamená, že budete vypadat štíhlejší při stejné tělesné hmotnosti pokud budete budovat i svaly. Klíč ke ztrátě tuku, nikoliv svalové hmoty je být silnější. Silový trénink buduje svaly a zabraňuje ztrátě svalové hmoty. Nedělejte tedy největší chybu, která doporučuje snížit váhy a přidat na opakováních, ale naopak se snažte cvičit silově v rozsahu 5-12 opakování.
Zdravá strava je základem úspěchu. Snažte se jíst dostatek bílkovin a méně sacharidů či tuků. Jde krásně hubnout při dostatku všech makro živin a není třeba extrémních přístupů různých diet nebo nesmyslných výmyslů, které lákají na něco extra převratného, ale přitom staletí funguje stále to samé a to kalorický deficit! Můžete si také pomoci lehkým kardiem při snaze pálit tuky, ale bez silového tréninku kardio může způsobit ztrátu svalů. Tomu se vyhněte.

Chcete změnit vaše stravování nebo trénink a nevíte jak ? Rádi Vám pomůžem, navštivte www.supertrener.cz


Hodnocení článku:

2/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

3 velká jídla nebo 6 menších?

15.08.2018/ 972x

Co je lepší pro hubnutí? V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět.

Výživa

Sacharidové vlny - krok za krokem

22.07.2011/ 2759x

Něco o sacharidových vlnách včetně ukázkového programu.

Výživa

Viscerální tuk (útrobní, vnitřní, aktivní)

15.01.2016/ 1445x

Viscerální tuk je ten, který je uložen v dutině břišní a né pod kůží a o něm si více řekneme v tomto článku.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím