Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Nekoukejte neustále na váhu

Váhový úbytek je jedním z nejžhavějších témat vůbec. Každý kouká okem na váhu pokud se snaží zhubnout, ale nebere v potaz, že je rozdíl hubnout a odbourávat tuky. Každý přeci chceme, abychom v dietě odbourali pouze tuk a svaly nám zůstaly nebo jsme svaly ještě nabrali v rámci možností.

Hubnutí vs odbourávání tuků - jaký je v tom rozdíl

Hubnutí znamená snížit svou tělesnou hmotnost za každou cenu a nejedná se nám o pevné tělo plné svalů. Chceme prostě snížit naši váhu, která zahrnuje součet hmotnosti kostí, svalů, tuku, orgánů.

Odbourávání tuku znamená, že chceme pouze snížit % našeho tělesného tuku, zachovat či nabrat svaly a tím pádem je pro nás váha irelevantní údaj, který výsledek neukazuje. Zdravé cíle v počátku obezity je snížit tuk o 10%.

Proč je údaj na váze nespolehlivý

Vaše tělesná váha může denně kolísat, protože je ovlivněna vaším obsahem žaludku, střev, močového měchýře, ztrátou či zadržením vody, ztrátou či ziskem svalů, ztrátou či ziskem tuku, prostě nemůžete mít tušení co se děje :)
Navíc dvě osoby s podobnou výškou mohou vážit stejně, ale vypadat úplně jinak ;) Je to vidět i na přidaném obrázku, který navíc ukazuje proč standardní BMI je chybné. Oba kluci v horním obrázku mají stejné BMI, ale jeden je jednoznačně zdravější a jeho tělesný tuk je nižší.

Vaše oděvy, zrcadlo a fotografie nelžou. Měření tělesných partií také určitě ne, ale údaj na váze se může stát vaším nejhorším nepřítelem a zabíjet vaší motivaci !!!

Sacharidy a voda. Sacharidy se váží na vodu, takže pokud jíte méně sacharidů, ztratíte vodu a váha bude ukazovat, že hubnete. To je důvod proč ztratíte tak velkou váhu z počátku např. ketogenní diety.
Pokud získáte i svaly (což by mělo být cílem), zatímco se snažíte snížit procento tuku, tak váha bude ukazovat stále stejný údaj, ale přitom se vaše tělo bude krásně měnit při pohledu do zrcadla. Stačí vzít metr a hned budete vědět zda v pase hubnete, což je relevantní údaj ;)

Jak zachovat svaly

Podívejte se obrázek výše, 5kg svalů zabere méně místa než 5kg tuku. To znamená, že budete vypadat štíhlejší při stejné tělesné hmotnosti pokud budete budovat i svaly. Klíč ke ztrátě tuku, nikoliv svalové hmoty je být silnější. Silový trénink buduje svaly a zabraňuje ztrátě svalové hmoty. Nedělejte tedy největší chybu, která doporučuje snížit váhy a přidat na opakováních, ale naopak se snažte cvičit silově v rozsahu 5-12 opakování.
Zdravá strava je základem úspěchu. Snažte se jíst dostatek bílkovin a méně sacharidů či tuků. Jde krásně hubnout při dostatku všech makro živin a není třeba extrémních přístupů různých diet nebo nesmyslných výmyslů, které lákají na něco extra převratného, ale přitom staletí funguje stále to samé a to kalorický deficit! Můžete si také pomoci lehkým kardiem při snaze pálit tuky, ale bez silového tréninku kardio může způsobit ztrátu svalů. Tomu se vyhněte.

Chcete změnit vaše stravování nebo trénink a nevíte jak ? Rádi Vám pomůžem, navštivte www.supertrener.cz


Hodnocení článku:

2/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Kulturistika

HIIT - revoluce v boji s tukem

28.03.2018/ 884x

Pokud potřebujete shodit ještě pár kilo, aby vaše postava byla v plavkách opravdu dokonalá, doporučujeme zařadit do tréninkového programu HIIT. Neděste se, nejde o žádnou novou teroristickou organizaci, ale o nový typ tréninku, který se jeví v dnešní době jako nejúčinnější zbraň v boji s tukem.

Výživa

Hubnutí a tělesná hmotnost

02.03.2018/ 276x

Setkávám se s tím stále dokola. Pokud je hlavním cílem ztráta tuku, váha se pro některé stane jediným nástrojem pro posouzení pokroku. To je samozřejmě chyba.

Výživa

Obezita, je to i váš problém ?

08.06.2018/ 1395x

Obezita je už dávno v naší malé zemi velkým problémem a obézních lidí přibývá. Příčinou je málo pohybu a špatné stravování.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím