Nejčastější otázky kolem vyrýsovaného břicha

Plavková sezóna už pomalu a jistě startuje a s ní souvisí samozřejmě ukazování vypracovaných těl a zejména bříšek. Six-pack, pekáč, břišáky.. ať tomu říkáte jakkoliv, jsme si jisti, že o vypracovaných břišních svalech sní nejeden z vás. A samozřejmě i kolem této tématiky panuje spousta mýtů a polopravd. V dnešním článku se podíváme na nejčastější výroky o cvičení břicha a rozebereme, jak moc jsou založeny na pravdě.

Shodím cvičením břicha tuk?

Představa, že budete drtit dennodenně břišní svaly a budete tím pálit tuk na břiše je sice krásná, ale bohužel nereálná. Stejně jako si nevybereme, kde se nám tuk bude usazovat, nejde si ani vybrat partii, ze které ho budeme shazovat. Tuk zkrátka neshazujete pouze lokálně, ale z celého těla a jen samotné cvičení břicha vám tedy tuk na břiše určitě nespálí. Pomocí cvičení spíše zpevňujete, čímž můžete zlepšit držení těla, zejména pokud posilujete střed těla (tzv. core trénink).

Je potřeba cvičit břicho každý den?

Jistě jste se setkali s názorem, že břišní svaly regenerují rychleji, než ostatní a když chcete, aby byly vidět, je potřeba je cvičit každý den. Omyl. Jednak je břišní sval jako každý jiný, takže i ten potřebuje regenerovat a při velké většině cviků nevědomky zapojujete svou střední část těla, čímž i břišní svaly, takže není potřeba je drtit denně. Pro základní cviky, jako jsou dřep, tlaky ve stoje a mrtvý tah, je zpevněný střed těla vlastně výchozí pozicí.

Cílený trénink na břišní svaly stačí zařadit jednou až dvakrát týdně. Skutečně to je dostačující. Zaměřte se při něm na všechny skupiny břišních svalů (přímý, vnější i vnitřní šikmý, příčný a nezapomínejte ani na trénink dorzálních svalů, tedy svalů v oblasti beder) a procvičte je důkladně.  Pokud budete břicho cíleně cvičit každý den, rozhodně se rychlejších výsledků nedočkáte.  

Je potřeba mít nízké procento tuku, aby byly břišní svaly vidět? 

Ano, viditelnost břišních svalů je jednoznačně vázána na množství tělesného tuku. Nezáleží na tom, jak moc na svých „břišácích“ pracujete, protože pokud máte v oblasti pupku příliš viscerálního* tuku, nikdy své výsledky neuvidíte. To, jak moc budou vaše svaly viditelné je také (bohužel) dáno geneticky a závisí na vaší fyziologii. Každý máme jinou problematickou partii, kde se mu drží tuk, dokonce i pokud máte podobné procento tuku v těle, jako někdo z vaší rodiny, vůbec nemusíte vypadat stejně. V tom je zrádnost přírody, že neexistuje dvojice fyziologicky stejných lidí. Ale obecně se říká, že kolem hranice 10% by měly břišní svaly být vidět.
*viscerální tuk = přebytečný tuk, který se tvoří kolem břišních orgánů a při jeho velkém množství může vážně ohrožovat zdraví.

Kdo může mít vysekané břicho?

Každý, ale málokdo má tu vůli. Určitě jste slyšeli o tom, že někdo zkrátka nemá předpoklad pro to, aby měl viditelné břišní svaly. Každý je může mít, jen musí mít trpělivost a disciplínu a vydržet veškerou dřinu a odříkání. Vzhled břišních svalů je ale otázkou genetiky. Někdo má skutečný six-pack, někdo má kostiček dokonce osm nebo deset a jiní mají „buchty“ zkrátka jen čtyři. Nicméně je může opravdu vybudovat každý.

Má cvičení břicha vliv na šířku pasu?

Když se budete stravovat správně, hýbat se a dokážete snižovat množství tělesného tuku, tak je možné, že se váš pas bude zužovat. Nicméně pokud máte nějaký ten špíček na bříšku, je možné, že posilováním břicha se váš pas naopak ještě rozšíří. Posilování břišních svalů funguje na stejném principu, jako posilování jakékoliv jiné skupiny svalů. Díky zátěži rostou a sílí, nicméně cvičení břicha samo o sobě pas nerozšiřuje, takže skutečně záleží na tom, kolik máte v danou chvíli tělesného tuku.

Zbývá 10 dní
Zbývá 10 dní

Nebbia Legíny s vysokým pasem ELITE 465

1 349
− 38%
1 012

A co moderní korzety na cvičení, mají vliv na šířku pasu, jak slibují reklamy?

Velká světová novinka. Korzet na cvičení. Pokud chodíte do fitka, kde cvičí i nějaký závodník, jistě jste si na něm tohoto pásu všimli. Pokud myslíte, že úzké pasy sportovců jsou výsledkem nošení stahovacích korzetů, tak jste také na omylu. Díky nasazení korzetu může váš pas v daný okamžik vypadat štíhlejší, ale ve skutečnosti se nic moc nezmění.

Tréninkové korzety mohou díky pevnému utažení podpořit zahřátí těla, čímž pomáhají „stahovat“ vodu z oblasti, kterou máte korzetem fixovanou. To ovšem funguje velice krátký čas a míry, které „ztratíte“ jsou zanedbatelné. Pokud spoléháte pouze na stahovací pásy a nosíte je při celém tréninku, dokonce můžete svůj střed těla oslabovat. Stejně jako je tomu u hubnoucích legín, které za vás shazují kila, i cvičební korzety jsou pouze poměrně povedeným marketingovým tahem.

Jak tedy na ten six-pack?
 
Onen six pack je dán dvěma věcmi -  silné břišní svaly a nízké procento tělesného tuku. Klíčové je najít mezi těmito komponenty zdravou rovnováhu. Neměli byste se primárně soustředit na vysekané břicho, ale na to mít zdravé a funkční tělo. Pokud se dostanete do stavu, kdy ho budete mít, pak už je jen otázkou času a disciplíny, kdy přijdou i buchty na břiše.

Vysekané břicho nebudete mít bez správně nastavené stravy a vhodného tréninku. Mějte pestrý, zdravý, vyvážený jídelníček s lehkým kalorickým deficitem, zvedejte váhy, dělejte nějaké oblíbené kardio a to hlavní.. vydržte! Trpělivost dělá mistra – a v tomto případě i buchty na břiše.

Podpoř svůj výkon kvalitní suplementací! 

Na našem eshopu si můžeš vybrat ze spousty proteinů, gainerů, aminokyselin (bcaa, glutamin, ...), vitamínů a minerálů, creatinů, spalovačů tuků a mnoho dalšího. Tak neváhej a posuň se o stupeň výš! 

Zdroje: Pubmed, examine.com, bodybuilding.com 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.