Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Nástrahy a strasti ve fitness stravování

Bílkoviny jsou zlé, sacharidy jsou zlé, tuky jsou zlé. Všechno je zlé. Z bílkovin máte přetížené ledviny, ze sacharidů špeky a tuky vám ucpávají cévy. No ne? Pokud chcete brát všechny tyhle “odborné“ rady vážně, pak Vám přeji opravdu mnoho úspěchů při hledání potravin do svého jídelníčku, který by měl být klíčem k vašemu vysněnému, zdravému tělu.

Občas, když čtu dotazy ve fb skupinách, tak si říkám, že představa o zdravém jídelníčku je asi taková, že jediné dobré, co můžeme udělat, je jíst klíčky a čerpat energii ze slunce. V dnešní době, kdy je internet přehlcený informacemi od všemožných odborníků a „odborníků“, je pro obyčejného člověka opravdu těžké poznat, čemu věřit a čemu ne, jelikož argumenty jsou obvykle velmi přesvědčivé a každý hlavně doporučuje to, co funguje na něm. Jeden tvrdí, že je nejlepší jíst třikrát denně, druhý potom, že sacharidy jsou peklo, třetí zase že bílkoviny jsou toxické. Co tedy sakra máme jíst?!

S  létem vrcholí panika ohledně ideálního těla do plavek a tím i všemožných experimentů.  Zkoušet ano, ale nemá smysl zkoušet každých 14dní něco nového, jen proto, že ještě nemáte výsledek!!! Nebo zkoušet všechno, všechno najednou nejlépe. Chcete tedy recept na zdravé tělo, aniž byste se museli zbláznit? Používejte hlavu, to je celé.

Chceš zhubnout, nejez pečivo/ovoce/přílohy/tuky/…, tak jsem zhubla já. Nedaří se Ti? No tak zkus detox! Protože pít jen vodu/zeleninové šťávy nebo jíst zeleninu,  je pro tělo nejlepší. No jasně. Tohle jsou snad nejčastější rady, co se můžeme na internetových diskuzích dočíst.. Realita je taková, že vůbec nemusíte vynechávat svoje oblíbené potraviny. Máte rádi pečivo? V pohodě. Máte rádi ovoce? V pohodě. Máte rádi čokoládu? V pohodě. Nejsem zastánce omezování vybraných potravin, ani jednotlivých makroživin. Někdo tvrdí, že se mají jíst jen bílkoviny + tuky, sacharidy na minimum. Někdo dokonce, že jenom bílkoviny a ostatního minimum.. A na závěr současný trend s převahou tuků. Tělo potřebuje VŠECHNY makroživiny, jen ve správném množství. Netloustneme po konzumaci sacharidů, ani tuku, tloustneme díky přebytku kalorií, které přijmeme.

Pravdou je, že je hodně důležité jíst jídlo, které je opravdu jídlem. Co tím mám na mysli? Zkrátka se zamyslete nad kvalitou potravin, které přijímáte. Například čokoláda není vůbec špatná, naopak! Čokoláda má spoustu benefitů pro organismus. Nicméně není čokoláda, jako čokoláda. Když si koupíte klasickou milku, v té moc benefitů opravdu nehledejte. Investujte raději do kvalitní vysokoprocentní čokolády a uvidíte, že vám bude stačit i menší množství, jelikož kvalitní čokoláda je hořká a neobsahuje cukr, lentilky, kousky sušenek a já nevím, co ještě. To už pak není zdravá potravina, ale marketingový tah potravinářských společností, sloužící k naplnění jejich rozpočtu a vašemu zdraví to obvykle nic dobrého nedá. Je totiž jídlo, které je jídlem v pravém slova smyslu a pak máme potraviny, které se pouze jako jídlo tváří. To bývají právě takové ty „rychlovky“, po kterých saháte, když si nepřipravíte jídlo, nebo vás hlad zastihne v situaci, kdy zkrátka nemáte nic lepšího po ruce.

Dost často je také problém, že se AŽ MOC SOUSTŘEDÍTE na to, co JÍTE.

Ano, kontrolovat stravu rozhodně, ale nesmí vás to plně ovládat a zaměstnávat natolik, že nebudete schopni dělat nic jiného. Nedávno mě zaujal příspěvek, kde se slečna ptala, jestli mají v nějaké restauraci u jídel napsané kalorie… Když pochopíte, že vypadat a cítit se dobře, není o tom mít všechno spočítané do gramu, nonstop kontrole a příjmu potravy přesně v intervalu 2,5h – 3h od sebe, pak máte z poloviny vyhráno. Ono totiž nejde univerzálně říct, kolikrát denně a v jakých intervalech máte jíst. Určitě sami víte, že některé dny jsou delší a tak třeba zvládnete jídel šest, naopak když si přispíte, nebo máte nabitější program, zvládnete jídla klidně jen čtyři. Přijde mi ujeté tvrdit, že stačí tři jídla denně, stejně tak jako že musíte jíst sedmkrát. Je to na tom, co každému z vás sedí a jak se cítí příjemně. Když mám hlad, prostě se jdu najíst a neřeším, jestli jsem jedla před pěti hodinami, nebo dneska už čtyřikrát a to stačí. Jezte ve chvíli, kdy se cítíte hladoví a neuždibujte každou chvíli.  Ve chvíli, kdy budete jíst zdravě, barevně, vyváženě, pestře, s tím, že do jídelníčku klidně ROZUMNĚ zakomponujete svoje oblíbené potraviny (ať už tje to pečivo nebo třeba nějaká sladkost jednou za čas) a budete si užívat život, přijde ten výsledek, na který čekáte. Ono je prostě lepší to zbytečně moc neřešit.

Všimli jste si třeba u nějakého jiného sportu, než je fitness, že by se tolik soustředili na stravu?  Ve fitness je buď tvrdá dieta za účelem vyrýsování, nebo přejídání po dlouhém deficitu. Pokud neplánujete závodní kariéru, v tomto odvětví moc inspirace na zdravý jídelníček ani nehledejte. Koukněte třeba na hokejistky, veslaře a podobně silně rychlostní sporty, kde samozřejmě jídlo řeší, ale ne na bázi toho, že si dají na talíř maso a přemýšlí, jestli ho můžou sníst celé, aby náhodou neměli 2,11159 g bílkovin a "neodpálili" si ledviny. Prostě to nedělají. Mají hlad, kvalitně se nají a tím to končí. A také si všimněte, že tenhle typ lidí obvykle vypadá nejlépe. Nedělají si hlavu ze zbytečností a jejich tělo je kolikrát v lepší formě, než u lidí, kteří denně váží každý gram, který dají do pusy.

Ano, je fajn třeba pár dnů/týdnů vážit jídlo, abyste dostali do oka, kolik čeho jíte (máte jíst)..ale dělat to celý život? To rozhodně nemusíte. Jezte hodně, jezte zdravě, občas si dejte nějakou neřest, sportujte, bavte se, dělejte to, co vás baví, obklopte se pozitivními lidmi, kteří vás budou podporovat a motivovat. A hlavně.. všechno, co děláte, dělejte PRO SEBE

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Barča Havlová

Barča Havlová

Redaktorka magazínu kulturistika.com, píše články zejména o výživě, suplementech a také se stará o tvorbu inspirace na zdravé dobroty. Studentka vysoké školy, aktivně se věnuje i sportu (fitness,…

Diskuze

Související články

Výživa

Pár tipů, jak si užít léto a přitom zůstat ve formě

11.07.2018/ 1102x

Článek, ve kterém najdete několik tipů, jak si užít léto se vším všudy a přitom zůstat fit.

Výživa

Mýtusy ve fitness světě

22.03.2015/ 278x

Sepsali jsme pro Vás několik důležitých mýtů, které kolují mezi lidmi ve fitness světě, tak si je přečtěte ať jste v obraze!

Výživa

Nenápadní zabijáci vašeho redukčního progresu

06.08.2018/ 2837x

Snažíte se shodit nějaké to kilo, máte pocit, že jste "udělali všechno" a tukové buňky se na vás stále zuby nehty drží? Co když jste přecijen všechno neudělali? Podíváme se na zákařné "škůdce" dietních režimů.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím