Mýtusy ve fitness světě

Zopakujeme si pár mýtů, které stále kolují v médiích a různých článcích na internetu, ale nikdy nebyly potvrzené výzkumem nebo jejich význam není tak dramatický jak se mnohdy prezentuje.

Mýtus č.1 - červené maso způsobuje rakovinu

Tohle tvrzení je asi nejlepší přítel všech mýtů okolo stravy. Diskutovat o rakovině je opravdu obtížné a nelze s jistotou potvrdit zda to či ono ji způsobuje. Koneckonců, téměř všechno co jíme, má potenciál způsobit rakovinu.

Některé sloučeniny, jako polyaromatické uhlovodíky (PAU) nalezené v uzeninách, poškozují genom, což je prvním krokem k potenciálnímu vzniku rakoviny. Současné poznatky ukazují, že červené maso může představovat riziko rakoviny pro lidi se špatnou stravou a životním stylem. Ale pokud nekouříte, pravidelně cvičíte a jíte zeleninu, nemusíte se bát červeného masa a jeho účinku na rakovinu.

Jako prevence by mohly sloužit antioxidanty, které by měly bránit růstu rakoviny, ale účinek je obvykle příliš malý a nestojí za povšimnutí.

Pravda

Obavy z červeného masa ve spojení s rakovinou jsou přehnané. Odstraňte jiná rizika rakoviny jako je kouření, cvičte, dodržujte zdravý životní styl a dopad červeného masa na vaše zdraví bude zanedbatelný.

Mýtus č.2 - Vejce (zejména žloutky) jspu pro Vás špatná

Pokud existuje věc, kterou média umí velice dobře, tak je to vyděsit lidi ze zcela nevinných potravin. Vejce byla démonizována, protože jejich žloutky, které jsou přeplněné živinami, také obsahují vysoké množství cholesterolu. Ačkoli to zní děsivě, jíst potraviny s vysokým obsahem cholesterolu ještě neznamená, že musí dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi!

Pravda

Výzkum na PubMedu ukazuje, že vejce (žloutky) představují riziko pouze pro pacienty s diabetem, ale konzumace vajec není spojena s rizikem kardiovaskulárních onemocnění a srdeční úmrtnosti u běžné populace. Pokud jste zdravý sportující jedinec, jsou pro Vás vejce fantastickým zdrojem bílkovin, tuků a živin. Jejich spojení s kardiovaskulárním onemocněním je mýtus!

Mýtuš č.3 - Nasycené tuky jsou pro Vás špatné

Tradičním způsobem některých diet je, na delší období zařadit potraviny s nízkým obsahem tuků. Ale stejně jak je tomu u cholesterolu (mýtus 2), že jeho příjem nemá bezprostřední vliv na zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, tak jíst tuk neznamená, že budeme tlustí.Ano, je jasné, že je lepší sázet na zdravé tuky, ale malé procento tuků nasycených je také důležité. Vždy rozhoduje celkový denní příjem všech makro živin, a to rozhodne o tom, zda budeme hubnout či nikoliv. Velkou chybou je odstranit všechny tuky z naší stravy.

Mýtus, že nasycené tuky způsobují kardiovaskulární onemocnění, není pravdivý. Kvalita potravin a jejich příprava je to, co je rozhodující. Je totiž velký rozdíl mezi tím jíst steak nebo mastný hamburger s hranolkama.

Pravda

Samotný příjem nasycených tuků nepovede ke vzniku srdečních onemocnění a kardiovaskulárních onemocnění. Ve skutečnosti potřebujete trochu nasycených tuků, aby produkce testosteronu byla v pořádku!

Mýtus č.4 - Vitamíny z potravin jsou lepší než z doplňků


Jak často slyšíte tvrzení, že vitamíny z čerstvého ovoce a zeleniny jsou lepší než z doplňků? Hodně často a slovo "přírodní" má pozitivní odezvu, a "syntetický" nebo "chemický" má negativní odezvu.

Bohužel tomu tak není a není to tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Například doplnění vitamínu K doplňky má mnohem lepší biologickou dostupnost než jeho ekvivalent na rostlinné bázi.
Také některé užitečně antioxidanty jako Kurkuma (skvělý antioxidant a velmi účinný mozkový doping) jsou lepší doplnit pomocí doplňků stravy, protože biologická dostupnost Kurkumy je poměrně nízká, když se užívá v potravinářském formě.

Dále musíme brát v potaz, že pokud nemáme svojí zahrádku a nepěstujeme si sami zeleninu a ovoce, tak dostaneme minimum minerálů a vitamínů ze zakoupených potravin ze supermarketu. Vše se totiž trhá nezralé, aby ovoce a zelenina mohla cestovat nebo ležet delší dobu na krámě či ve skladu. Dokonce studie FDA naznačují, že mražená zelenina a ovoce jsou na tom lépe než čerstvé věci právě ze supermarketu. Viděl jsem také studii na přítomnost vitamínu C v zakoupeném citrónu a výsledek byl: obsah nula vitamínu C. Pokud cestujete a utrhnete si na dovolené zralý plod, tak poznáte ten rozdíl.

Pravda

Vitamíny z potravin nemusí být nutně lepší než vitamíny z doplňků. Jedná se o velmi široké prohlášení, doplňky v tomto případě plní důležitou zdravotní roli, kterou přírodní zdroje nemohou. Doporučuji kupovat doplňky v chelátové formě jako například Nexgen Pro od firmy Reflex.

Mýtus č.5 - Konzumace více jídel denně = budu tlustá

Celkový počet přijatých kalorií denně je mnohem více relevantní pro vaši tělesnou hmotnost, než je počet jídel, které sníte. Když budete jíst více kalorií, než spálíte, tak půjde váha nahoru, pokud budete jíst méně kalorií, než potřebujete, tak budete hubnout.

Teoreticky, pokud budete jíst stejné množství kalorií v šesti jídlech nebo třeba ve třech jídlech za den, tak budete hubnout pokud budete v kalorickém deficitu a tedy na množství jídel nezáleží. Ovšem více menších porcí v dietě a rozložení živin do více jídel po celý den má výhodu v tom, že riskujeme menší pocit hladu a tedy i sklon k tomu hřešit.

Tip

Noste všude s sebou vlastní kvalitní stravu s vysokým obsahem bílkovin do práce nebo do školy, a bude tak méně pravděpodobné, že utratíte peníze za špatná a tučná jídla, pokud se náhle dostaví pocit hladu mezi jídly. Nebojte se a klidně si dopřejte více jídel během dne. Pokud je vše správně nastavené, tak na množství jídel nezáleží a naopak se nemusíme trápit hlady.

DIETA NEZNAMENÁ HLADOVĚT !!!

Mýtus č.6 - vyšší příjem bílkovin je špatný

Začněme tím, že bílkovina je surovina, stavební blok pro budování svalů. Jakmile bílkovinu strávíme, rozloží se na jednotlivé aminokyseliny, které vaše tělo použije pro opravu a růst svalové hmoty.

Když tvrdě cvičíme, tak je nezbytné mít dostatek kvalitních bílkovin. Hlavně v nízkokalorických dietách bychom měli být obzvláště opatrní, protože tělo potřebuje mnohem více dostatek bílkovin a je to vlastně základ vašeho jídelníčku. Jsou také důležité i pro váš imunitní a hormonální systém, proto je jejich dostatečný příjem podstatný. 

Abychom měli dostatek všech esenciálních aminokyselin, je dobré konzumovat různé zdroje bílkovin jako hovězí maso, kuřecí maso, ryby, vejce, některé mléčné výrobky a kvalitní proteinové přípravky.

Tip

Doporučuji denní příjem kolem 2g plnohodnotných bílkovin na 1kg vaší váhy. Viděl jsem studie, které sledovaly denní příjem bílkovin mezi 1,6 - 2,5g/kg a u žádného kontrolovaného subjektu to nemělo vliv ani na játra či ledviny jak je mnohdy mylně uváděno. Vaše jaterní hodnoty více zvýší silový trénink. 

Vždy bych nejdříve nastavil právě denní příjem bílkovin a od toho odpíchl doplnění sacharidů a tuků do denního příjmu kalorií.

Mýtus č.7 - Doplňky stravy nejsou pro ženy

V první řadě se musím zastat žen, protože i většina mužů si stále myslí, že především "protein" nebo celkově doplňky stravy = svaly, ale je to samozřejmě nesmysl a za tento mýtus mohou především dobře nastavené reklamy výrobců těchto výrobků. Syrovátkový či jiný protein obsahuje pouze bílkoviny a ženy se tedy nemusí bát, že jim narostou přehnaně velké svaly a muže bohužel zklamu, protože díky proteinu opravdu mít svaly nebudete. Jedná se pouze o pomoc při doplnění potřebných bílkovin během dne a pak samozřejmě protein pomůže při regeneraci a při výstavbě svalové hmoty při správně nastaveném jídelníčku.

Budu vždy první kdo řekne, že pokud máte správný, vyvážený jídelníček a nemáte problém do sebe dostat všechna předepsaná jídla, tak doplňky stravy nepotřebujete až na pár základních, které se hodí samozřejmě i pro ženy. Jenže, i když to není ideální, hodně lidí nemá možnost nebo má problém do sebe dostat veškeré potřebné makro živiny ze stravy a zde přicházejí na řadu právě doplňky stravy, které můžeme využít jako nutriční pojištění.

Například multivitamin pomáhá zajistit, že máme správné dávky vitaminů a minerálních látek, které nutně potřebujeme při sportovních aktivitách pokud chceme využít všechny makro živiny přijaté ze stravy a mít výsledky. Dokonce i občasný před tréninkový boost v podobě kofeinu může pomoci po dlouhém dni v práci, když jsme unavení. A samozřejmě protein, který pomáhá při doplnění denních potřeb bílkovin.

Závěr

Závěrem zveřejněných sedmi mýtů mohu říci jediné: Přemýšlejte o svém jídle, vzdělávejte se v oblasti výživy a inteligentně používejte základní doplňky stravy a nedovolte, aby vám mýty bránily v dosažení vašich cílů!

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.