Náctiletí a steroidy

Vzhledem k dnešnímu rozmachu steroidů mezi mladými, stovkám dotazů na internetu, kdy se steroidy jeví jako lentilky k obědu a pění chvály jak je vše bezvadné a super, si také řekneme některá ta negativa, o kterých se moc nemluví a to je škoda. Když pominu věci, o kterých jsem již mluvil v našem videu na Youtube a to konkrétně změna lipidového profilu, zatížení jater, vyšší hustota krve a tím spojené problémy se srdcem, játry a větší pravděpodobnost mrtvice či infarktu, tak tu máme ještě endokrinní systém, na který se mrkneme dnes.


Většina mladých uživatelů steroidů nebude absolutně chápat o čem je řeč a to je právě ten problém, protože dnes bere steroidy kdejaký Pepa amatér z Dolní Lhotky. Jak se může ptát 15ti letý kluk kamaráda na první kůru? Jak se může 17ti letý kluk ptát na steroidy, když ani neví jak cvičit, jíst a ještě nezažil tvrdý trénink? Proč do sebe cpát steroidy, když ještě nevíš jakou máš genetiku, pojem co je zdraví, hormony, krevní testy a tvoje přirozené hladiny testosteronu se právě zvyšují díky mladému věku? Jasný, teď jsem nesmrtelný a co bude za 10-20 let mne nezajímá. Okey, můžeš mít to štěstí, ale také nemusíš a i kdybych měl následujícími řádky odradit byť jednoho mladého kluka od steroidů, bude to úspěch a článek splní svůj účel. Mějte na paměti, že vše má svůj vývoj, čas a ten kdo si dá skládanku dohromady a počká, vyhne se spoustě problémů a nakonec vytěží více.


Neexistuje přesný věk, kdybychom se všichni zastavili v rozvoji a růstu, protože to je předurčeno našimi geny a DNA. Všichni jsme geneticky naprogramováni jednotlivě a dědíme naše geny od našich rodičů. Stanovení přesného věku, kdy přestaneme růst, by bylo nesprávné, protože genetický vývoj každého člověka je jiný. Hlavní vývoj našeho těla je až do věku 21 let, ale to se může lišit mezi jednotlivci. Existují části našeho těla, které se pomalu vyvíjejí a upravují až do věku 25 let, což je příklad mozku. Endokrinní systém je součástí mozku, což je velmi složitý systém, který udržuje tělo v homeostázovém stavu (udržování stálosti vnitřního prostředí organismu). Naše hladiny testosteronu se začínají zvedat v pubertě a vrcholí zhruba kolem 25ti let. Potom začnou pomalu klesat a dramatické snížení testosteronu (závisí na životním stylu, tělesném tuku a pohybu) začne po čtyřicítce. Takže, i když někteří z nás mohou přestat růst ve věku 21 let, ostatní se mohou stále rozvíjet až do věku 25 let.

CO JE HPTA? STRUČNÉ VYSVĚTLENÍ
Než budeme pokračovat, je nutné si vysvětlit, co je HPTA. Pouze stručně, jelikož celý systém by byl na samostatnou kapitolu dvou stránek. Uživatelé steroidů by měli vědět vo co gou, ale pochybuji.

HPTA - Hypotalamo-hypofýza-testikulární osa je komplexní endokrinní systém v těle. Skládá se pouze ze tří orgánů, které společně neváží více než libru. HPTA se týká uvolňování hormonů třemi žlázami a účinků těchto hormonů na tělo. Tyto tři žlázy uvolňují více hormonů a způsobují více rozšířených a lokalizovaných účinků na tělo. 

Hypothalamus produkuje a uvolňuje hormon uvolňující gonadotropin (GnRH). GnRH je peptidový hormon, který je syntetizován a uvolňován neurony v Hypothalamu. Hypofýza produkuje luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). Gonády produkují estrogen (ženy) a testosteron (muži). Tato osa je funkční u všech zvířat a řídí vývoj, reprodukci a stárnutí.

RIZIKO UŽÍVÁNÍ STEROIDŮ V MLADÉM VĚKU
Endokrinologové obecně považují HPTA jako velmi citlivý funkční celek, který složitě řídí lidské tělo. Steroidy narušují HPTA a tím spojenou normální rovnováhu hormonů v těle. To může způsobit vratné i nevratné změny v každém věku. Rizika jsou mnohem vyšší, pokud podáváte exogenní androgeny během vývoje. Tím se dostanete do velmi nepřirozeného prostředí v kritickém období vývoje, kde by vaše hormony měly být léčeny s péčí, zejména v časných stádiích zralosti. Nežádoucími účinky může být nepravidelné chování HPTA a potenciálně hrozící terapie až budete starší. Jaká terapie? Steroidy potlačují vaši vlastní produkci testosteronu a mohou ji i úplně zastavit. Nebudete mít žádnou vlastní produkci testosteronu, tedy snížíte kvalitu vašeho života. Svaly a síla najednou zmizí, libido se vytratí, takže problémy v sexuálním životě a celkově ohrozíte i své zdraví, protože extrémně nízká hladina TST sebou nese řadu zdravotních problémů. Budete muset testosteron dodávat tělu po zbytek života, ale teď už jako léčbu. Teď můžete jásat, huráá celý život na TST! Ale věřte, že to není legrace a i dlouhodobá léčba nízkými dávkami TST nese svá rizika, otravuje a zkracuje život.

Od jakého věku by tedy byla "nejbezpečnější" cesta pokud jde o riziko poškození HPTA? 

Zřejmě od věku 25ti let, což by dalo čas HPTA na stanovení vaší přirozené hormonální rovnováhy a také již dosáhnete vrcholu vaší přirozené produkce testosteronu. 

Pokud se rozhodnete brát steroidy,  krevním testem snadno zjistíte vaši přirozenou hladinu a to se hodí před začátkem jakéhokoli cyklu, protože po ukončení si můžete pohlídat, zda se vaše hodnoty vrátily do normálního rozmezí díky PCT (post cycle therapy). No někteří ani nevědí, co po takovém cyklu dělat, jak tělu pomoci vrátit produkci vlastní tvorby TST, která byla díky steroidům potlačena a co si pohlídat v krevních testech, což je další problém a jiné téma.

ZÁVĚR
Je zřejmé, že né všichni budou trpět nezvratnými vedlejšími účinky, pokud začnou brát steroidy v mladém věku, ale článek chce poukázat na možná nezvratná rizika, které mladým uživatelům steroidů rozhodně hrozí. Zamyslete se, naučte se správně jíst, cvičit a využít svůj naturální potenciál. Až dosáhnete svého maximálního naturálního rozvoje a budete dospělí, pak si klidně uvažujte o steroidech, to je vaše věc. Nejen, že poté zajistíte mnohem lepší progres a svalový rozvoj, ale zároveň to bude i bezpečnější.

Zdroj: Uživatelé anabolických steroidů, kteří to štěstí neměli a jsou na HRT (hormonální terapie) po zbytek života a poznatky zahraničních endokrinologů. Tedy osobní zkušenosti, což je více než kdejaká studie nebo plky na internetu ve vašich fórech a skupinách.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.