Má skutečně CLA slibované účinky v boji s tukem?

Léto se blíží a s ním i zběsilé "nahánění" plavkové formy. Možná i vás napadlo, že si pomůžete nějakým spalovačem a doslechly jste se o CLA, jejíž suplementace slibuje výrazný úbyrek tukových zásob. Je CLA takovým zázrakem, za který je považována, nebo jde o zbytečnou investici? Neslíbíme Vám sice jednoznačnou odpověď, ale nabídneme vám různé pohledy právě na CLA.

CLA je termín, který se používá k pojmenování různých izomerů kyseliny linolové, které jsou známé společně jako konjugovaná kyselina linolová (conjugated linoleic acid). Jde o polynenasycenou kyselinu a je řazena k omega-6 mastným. Je však řazena spíše mezi prospěšné („dobré“) tuky. V přirozených potravinách i v suplementech převažují nejčastěji izomery cis-9, trans-11 a izomery trans-10, cis-12. Některé studie potvrzují pozitivní vliv cis-9, trans-11 izomeru CLA na růst aktivní tělesné hmoty. U trans-10, cis-12 izomeru CLA bývá naopak uváděn vyšší účinek při odbourávání tukových zásob (lipolytický účinek) či ochranu před jejich tvorbou.
 

CLA

Pokud chceme tuto kyselinu získat z potravin, najdeme ji v menší míře v hovězím mase a mléčných výrobcích. Dalším zdrojem je také lněný olej a jehněčí. Proč uvádíme v menším množství? Pravdou je, že zajistit dostatečný příjem CLA z potravy je poměrně problematickou záležitostí. Z jakého důvodu? Nalijme si čistého vína. Díky nesprávným postupům při krmení zvířat, kdy je přirozené krmení trávou nahrazováno nejrůznějšími krmnými směsmi, je podíl CLA v hovězím mase a mléce (potažmo produktech z něj vyrobených) výrazně snížen. Některé zdroje uvádějí, že tento podíl může být snížen i o více než 60%. Na druhou stranu hovězí z chovů pasoucích se na travinách jsou na CLA nejbohatší. Právě z tohoto důvodu je důležité zmínit, že ani zvýšení konzumace produktů z mléka a hovězího masa nemusí nutně znamenat vyšší příjem CLA. Na druhou stranu, právě hovězí a mléčné produkty bývají spojovány s větší koncentrací trans mastných kyselin. Technicky patří kyseliny linolová mezi trans tuky také, nicméně je pro naše tělo vhodná.  Je však lepší sáhnout po doplňku, než se snažit dohánět její příjem pomocí stravy.

Jaké jsou její slibované benefity pro sportovce?

Výzkumy naznačují, že CLA by mohla být velkým pomocníkem pro spalování tuku a pozor, dokonce by mohla zvyšovat podít svalové hmoty a zrychlovat metabolismus. Technicky vzato je tedy skutečně trans tukem, ale CLA je přirozeně zastoupena v našich potravinářských zdrojích a je odlišná od průmyslově vyráběných trans-tuků, které opravdu nejsou vhodné do zdravých jídelníčků.  CLA pomáhá snížit chutě po nezdravých potravinách a zabraňuje tvorbě dalších tukových zásob. Dá se říct, že CLA je v podstatě speciální typ tuku, který substituuje potřebu jiných „nezdravých“ tuků.

CLA prášky

CLA je tedy nejčastěji prezentována jako doplněk, který pomáhá spalování tuků. Ale je potřeba říct, že stejně jako všechny ostatní doplňky slibující tento účinek, nefunguje sama o sobě, ale aby přinesla kýžený efekt spalování tuku, je potřeba vykonávat pohybovou aktivitu a přizpůsobit jídelníček. Kyselina linolová se zúčastní řady důležitých metabolických reakcí v našem organismu. Vcelku zajímavá je její role ve vyplavování tuků. Přes enzym (tzv. hormon senzitivní lipázu) podporuje vyplavování tuků (mastných kyselin) z tukových buněk a současně tlumí lipoprotein lipázu, která je zodpovědná za ukládání tuku. Velmi zajímavým studovaným účinkem se jeví tzv. noční spalování tuků. Tím, že podporuje budování stavby svalové hmoty bez většího množství tuku, zvyšuje tím i bazální metabolismus a tím i větší výdej energie i v klidu.

Poznatky také naznačují, že CLA nám pomáhá uchovat efekt sytosti po delší dobu, takže nekonzumujeme zbytečné množství kalorií. Při testování bylo prokázáno, že díky příjmu CLA může tělo spalovat mnohem více energie, respektive umožňuje lepší využívání tuku jako „paliva“ a tím snižuje tukové zásoby. Důležité je ovšem podotknout, že účinky CLA lze pozorovat spíše v DLOUHODOBÉM horizontu. Není to tedy suplement, který by působil za krátkou dobu, ale pro viditelné výsledky je potřeba CLA užívat déle. Doporučení se různí, ale uvádí se horizont 3 – 6 měsíců.

Má CLA i nějaké další možné benefity?

Zatímco studie na zvířatech prokazují pozitivní účinky na zdraví zcela jasně, na lidských subjektech zatím nebyl stoprocentně prokázán žádný významný efekt. Co se ovšem nedá upřít je fakt, že CLA napomáhá dobrému stavu pleti a bývá součástí výrobků určených pro její péči. Zdravé tuky mají také vliv na celkové zdraví, regeneraci a podporují imunitu. Dalším benefitem, který by CLA mohla nabízet je pomoc při snižování cholesterolu a triglyceridů. Je také vhodným doplňkem pro celkovou léčbu obezity, aterosklerózy a poruch tukového metabolismu.

Doporučujeme

Kromě toho je také považována za antioxidant. Rovněž se spekuluje nad vlivem CLA na udržování stabilní hladiny krevního cukru. Uvádí se také, že CLA by mohla zvyšovat hustotu kostních minerálů. Naopak nedostatek CLA se projevuje vypadáváním vlasů a vysoušením kůže.

Výzkumy ohledně účinků CLA pro tělo, výkon a zdraví, budou dále pokračovat a dají se tedy očekávat změny v jednotlivých funkcích a doporučeních, případně potvrzení či vyvrácení očekávaných účinků. Přesto je potřeba si uvědomit, že CLA je přirozenou složkou stravy, ale vlivem průmyslového zpracování potravin se její obsah ve stravě snižuje. Pozitivní účinky na zdraví díky dodatečné suplementaci, budou nejspíše zcela zásadně viditelné u osob, které nemají vyváženou stravu, nekonzumují maso, případně mléčné výrobky.

Ale pozor, kolem účinků CLA existuje mnoho spekulací. Je totiž faktem, že sice studie prováděné na zvířatech došly k jasným a prokazatelným závěrům, ať už mluvíme o účinku na spalování, budování svalové hmoty, či zdravotních benefitech, ale testování CLA na lidech přineslo mnohem menší účinek. Částečně to může být způsobeno tím, že jsou používány různé směsi izomerů CLA, což vede k nižšímu využití pro spalování tuku nejúčinnějšího  t-10 c-12 izomeru. A navíc pokusným živočichům, u kterých byly prokázány ony pozitivní výsledky, bylo podáváno množství CLA závisející na jejich tělesné hmotnosti. Toto množství však bylo až 20krát vyšší, než dávky podávané lidem.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11110851
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15159244
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16531905
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16924272
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17031391
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16864141
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25987426
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25434907
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11412893

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.