Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Ketogenní dieta od Supertrener.cz

Momentálně sám zkouším cyklickou ketogenní dietu, kterou jsme zařadili do naší nabídky služeb a na obrázku můžete vidět mou obvyklou snídani, která obsahuje 4 celá vejce a 100g hermelínu :) a oběd, kde většinou dávám lososa s čínským zelím (pouze jedna z variant). Zatím jde vše v pořádku, svaly držím, tuk jde dolů a cítím se až na poslední den (pátý) před nacukrováním, jako vyždímaný citron bez síly a nemohu se dočkat byť hrstky rýže.

V prvních třech dnech jsem na tom naopak naprosto skvěle silově a cítím se dokonale. Potvrdil jsem si, že můj somatotyp opravdu lépe těží ze stravy bohaté na bílkoviny a tuky, protože sacharidy mne unavují, přidávají procenta tuku v mém těle, takže je potřeba je držet nízko. 

Teď trochu obecně o čem cyklická ketogenní dieta je

Ketogenní dieta je další rychle rostoucí trend mezi lidmi ve fitness životním stylu. Myšlenka diety je se dostat do stavu zvaném "ketóza, kde vaše tělo funguje v podstatě pouze pomocí tukových zásob, které mění na energii.
Ketogenní dieta se liší od většiny ostatních diet co koluje mezi nadšenci fitness. Většinou jsme varováni, abychom drželi příjem tuků na nízké úrovni, nicméně ketogenní dieta naopak doporučuje vysoký příjem tuků. Doporučuje se, aby váš příjem tuků tvořil 60 až 70 procent celkového příjmu kalorií denně. Držel bych se raději zdravějších možností jako jsou ryby, avokádo, žloutky, olivový olej, kokosový olej atd., ale lze samozřejmě přidávat i tučné sýry nebo tučnější maso.

Dále nesmíme zapomenout na bílkoviny, které by měly tvořit 20 až 30 procent vašeho denního příjmu kalorií. Co se týče sacharidů, tak ty musíme držet hodně nízko a neměli bychom překročit 30-40g za den, jinak se vaše tělo do ketózy nedostane.

Samozřejmě to neznamená, že můžete jíst bůček a hromady tuku a budete hubnout, ale stále musíte být v kalorickém deficitu, tedy mít spočítané kalorie.

Ketóza je metabolický stav, kdy vaše tělo má vyšší hladinu ketonů v krvi, než je obvyklé. To znamená, že tělo začne rozkládat uložený tělesný tuk, aby jej mohlo použít jako pohonné hmoty místo sacharidů. Zní to skvěle, že?

Přínosy ketogenní diety

Zvýšený potenciál spalování tuků

Když přijímáte stravu bohatou na sacharidy, vaše schopnost spalovat uložený tuk je minimální. Během ketózy, když se vaše tělo téměř výhradně spoléhá na tukové zásoby pro výrobu energie, máte větší šanci pálit tuky.

Bílkoviny nejsou zbytečné

V ketóze tělo nemusí oxidací měnit bílkoviny k výrobě glukózy, protože není potřeba vyrábět glukózu. Má totiž výhodnou formu energie v ketonech. To znamená, že vaše tělo může využít více bílkovin a efektivně je využít pro budování svalové hmoty.

Potlačeni chuti k jídlu

Ketony, které jsou uvolňovány během ketózy pomáhají potlačit chuť k jídlu. Také strava s vysokým obsahem bílkovin a s vysokým obsahem tuků, kterou budete jíst vás docela zasytí, protože trávení je delší než u sacharidů, ale chutím se nevyhnete :)

Nízká hladina inzulínu

Tím se snižuje ukládání tuku a podporuje větší spalování tuků, protože inzulín je silný hormon, který signalizuje ukládání tuků v těle. Snížením hladiny inzulínu, zvyšuje potenciál spalování tukových zásob.

Nevýhody ketogenní diety

Je těžké si zvyknout

Zpočátku, tělo má podstoupit metabolický posun. To znamená, že byste mohli zažít únavu a dehydrataci v důsledku zvýšené ztráty vody (v důsledku nízkého příjmu sacharidů). Vzhledem k tomu, omezení drasticky příjem sacharidů, vaše tělo se bude muset rychle přizpůsobit novému způsobu stravy.

Obsah lipidů v krvi by mohl vzrůst

Vzhledem k tomu, že jíte obrovské množství tuků, může být hladina nezdravých nasycených tuků v krvi vyšší. Abyste tomu zabránili, můžete si zajistit příjem tuků především ze zdravých zdrojů, jak jsem zmiňoval výše.

Nedostatek minerálů a vitamínů

Vzhledem k omezení sacharidů pod 40g za den, může nastat nedostatek thiaminu, vápníku, kyseliny listové, draslíku, železa, hořčíku, atd. To lze snadno překonat tím, že zařadíte kvalitní multivitamíny v podobě suplementace. 

Pro koho je ketogenní dieta vhodná?

Hedáte úbytek na váze

Ketogenní dieta je nejvíce atraktivní pro ty, kteří se snaží zhubnout a spálit tělesný tuk. Potenciál na spalování tuků na ketogenní stravě je pravděpodobně vyšší než u jakékoliv jiné stravy, vzhledem k extrémně nízkému příjmu sacharidů, uvedení svého tělo do ketózy, jak je uvedeno výše.

Co svalová hmota?

Ketogenní dieta je nejvíce atraktivní pro ty, kteří se snaží zhubnout a spálit tělesný tuk. Potenciál na spalování tuků na ketogenní stravě je pravděpodobně vyšší než u jakékoliv jiné stravy, vzhledem k extrémně nízkému příjmu sacharidů, uvedení svého tělo do ketózy, jak je uvedeno výše.

Závěr

Ketogenní dieta je velmi mocný nástroj, který může být využit pro extrémní spalování tuků. Existuje mnoho výhod, které může nabídnout, ale jako u všech diet tam jsou samozřejmě i nevýhody a každému sedne něco jiného. Žádná dieta není perfektní. My nabízíme verzi "cyklická" což znamená, že o víkendu si sacharidy dopřejete :)

Cyklickou ketogenní dietu můžete objednávat na našem webu www.supertrener.cz "cyklická ketogenní dieta" 

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Ketogenní dieta - příprava na ketózu

13.07.2016/ 3117x

Než se pustíte do ketogenní diety, ujistěte se, zda jste zcela připraveni. V tomto článku najdete potřebné informace, které budete v průběhu diety potřebovat včetně nákupního seznamu surovin.

Výživa

Ketogenní dieta - několik rad pro keto dietu

14.04.2017/ 667x

Dnes Vám nabídneme několik dalších rad, jak přizpůsobit život ketogenní dietě.

Výživa

Ketogenní dieta – první týden doma

19.07.2016/ 3813x

Po přečtení tohoto článku budete přesně vědět, co dělat první týden ketogenní diety.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím