Karnitin - pozitiva a negativa

Některé chemikálie jsou pro naše tělo tak zásadní, že by bylo šílenství si myslet, že jejich dodáváním můžeme způsobit cokoli jiného než blaho. Kreatin a jeho vliv nejenom na svaly a sílu, ale také na hustotu kostí, mozkovou funkci a další zásadní procesy je toho jasným příkladem.

Co se týče hubnutí, zkoumala se řada molekul, jako jsou ketony, beta-2 a beta-3 agonisté, konkrétní mastné kyseliny, monoacylglyceridy a další hormony.
Avšak pro transport volných mastných kyselin z buněk do mitochondrií, kde poslouží jako palivo pro tvorbu energie (ATP), je zásadní jedna klíčová molekula, a to L-karnitin.1

L-karnitin funguje jako hosteska, která vás v restauraci odvede ke stolu. Volné mastné kyseliny se berou buď z krevního oběhu, nebo ze zásob uskladněných v metabolicky aktivních buňkách (např. kosterní svalstvo, srdce) a přesouvají se dovnitř buněk.

Bez L-karnitinu by se mastné kyseliny buď nikam neposouvaly, nebo by se uskladnily. Jako, když má hosteska pauzu. Vy pak postáváte v náhodných hloučcích po restauraci a někdo z vás si občas sedne ke stolu. Ale nenají se.

Stejně jako kreatin, i L-karnitin se tvoří v mnoha tkáních, proto jej zdraví lidé obvykle mají “dost”. Jak nám jeho L forma naznačuje, karnitin je aminokyselina. Tělo si ji tedy dokáže vytvořit z jiných aminokyselin (L-lysin a L-metionin) v ledvinách, játrech a mozku.
Existují však příklady nedostatku karnitinu. Endogenní (tělesná) tvorba jej také umí vytvořit pouze určité množství, takže jeho primárním zdrojem je u všežravců strava.

Hlavním zdrojem je maso. Červené obsahuje nejvíc, drůbež a ryby o dost méně. Vegani závisí z 90% pouze na endogenní tvorbě. Zní to dost podobně jako příběh kreatinu. Le¨dviny také při nedostatku tahají karnitin zpět z moči, aby se zbytečně nevylučoval.1

žena zapíjí l-carnitine

Proč suplementovat L-Carnitin?

Potřebujeme tedy tělu dodávat L-karnitin? Samozřejmě. Někteří lidé trpí jeho nedostatkem. Většinou kvůli problémům při transportu nebo absorpci ze stravy.2 

Novorozenci a kojenci mohou potřebovat více karnitinu. A co sportovci a zdraví dospělí, kteří chtějí hubnout? Zprvu se zdá, že dodávat není třeba.3 L-karnitin jako samostatný produkt trh nijak neoslnil. Není zakázaný a neberou jej žádné celebrity. Mnohé studie ukazují rozporuplné výsledky, některé dokonce nevidí na užívání L-karnitinu v dietě žádná pozitiva.

Než L-karnitin vyhodíte, zvažte, jestli neexistují relevantní podmínky, na které se ty studie nepodívaly. Nebude to stejné jako u kreatinu, který sedavým lidem moc nepřináší? Nejsou jeho výhody jinde než v efektivním hubnutí?

L-karnitin má pozitivní účinky v kombinaci s některými léky. Sibutramin, lék, který již není dostupný, byl dobrý na hubnutí, protože nakopával metabolizmus a potlačoval apetit. Některé prvky má podobné amfetaminu. V roční studii zhubli lidé, kterým byl se sibutraminem podáván také L-karnitin (2 gramy denně), průměrně o 2 kila více než ti, kteří brali samotný sibutramin.4 
Navíc se spolu s metabolickým zdravím zlepšovaly také hormony zvané adipokiny. 

Další roční studie využívající L-karnitin, tentokrát s lékem (nyní podpultovým) Alli (orlistat), také prokázala kromě zlepšeného hubnutí (opět asi o 2 kila více)i známky vyšší citlivosti na inzulin a nižšího zanícení.5 

Orlistat blokuje trávení a absorpci tuku ze stravy, což může snižovat absorpci L-karnitinu ze střev. Snížený příjem kalorií potom možná tělo nutí používat více tuku jako paliva. Tak jako tak, obě tyto roční studie ukázaly stejné výsledky. Funguje tedy L-karnitin na hubnutí? Možná. Ale nezdá se, že by byl rychlý a může k tomu potřebovat další okolnosti.

Pozitivní vliv na zdraví

L-karnitin není jenom suplementem na hubnutí - Také prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru a zlepšuje profil cholesterolu u diabetiků 2. typu.

Vlastně je celá řada případů, kdy by karnitin mohl nebo již vykazuje pozitivní vliv na zdraví.

Periferální vaskulární choroby, porucha erekce, kardiovaskulární choroby, demence a problémy s pamětí, choroby ledvin a problémy s výkonností v tréninku, to všechno jsou oblasti, kde má L-karnitin terapeutický potenciál.7

Diety s L-karnitinem se většinou zaměřují na utažení kalorií. Ale co diety bez sacharidů? Extrémním příkladem je ketogenní dieta, která se už po desetiletí předepisuje dětem s epilepsií. Některé léky ovlivňují tvorbu karnitinu, a jeho nedostatek se tak stává pravděpodobnějším.

Nadměrná koncentrace mastných kyselin a ketonů může dále zapříčinit špatný poměr “acyl- oproti volnému” L-karnitinu. To je hrubý ukazatel, jehož vysoká úroveň může ukazovat, že tělo se není schopno vypořádat s vysokými nároky používání tuku jako paliva. Není to vždy, ale dost lidí se na ketogenních dietách potýká s nedostatkem L-karnitinu (absolutním či relativním).

Epileptické události se jim pak lépe kontrolují a lépe reagují na léky, když se jim dodává L-karnitin.8

U nízkokalorických diet je hladina karnitinu méně jistá. Nicméně, tradičním problémem nízkotučných diet je únava a obtížná kontrola apetitu. Dokonce se zdá, že snížení oxidace mastných kyselin může přispívat k přejídání.

Jedním možným řešením může být dodávání karnitinu, které ohlídá pálení kalorií. Mnohé zdroje karnitinu se moc nehodí do nízkotučné diety.

Studie na lidech s metabolickým syndromem, porovnávající subjekty s příjmem L-karnitinu (podávaným intravenózně) a kontrolní skupinu, ukázala, že L-karnitin omezil pocit hladu a únavy a podpořil hubnutí a metabolické změny, tedy při velmi omezeném příjmu kalorií.10

Mohou mít nedostatek i zdraví lidé bez příčiny a symptomů? Je to trošku přitažené, ale jedna studie zkoumala genetické anomálie u zdravých dobrovolníků, a našla geneticky daný nedostatek L-karnitinu11 

Byl to jeden případ z 80 subjektů. Kromě snížené hladiny L-karnitinu měl zvýšenou hladinu 3-metylhistidinu, což mělo za následek zvýšený rozklad svalů.
Všichni dobrovolníci byli zdraví. Danému jednici by pravděpodobně byla nabídnuta konvenční léčba, tedy suplementace L-karnitinem.

L-karnitin tedy nejspíš napomáhá hubnutí, jenom ne rychle ani sám.

Má další zdravotní přínosy, které se nejspíše lépe projeví při jeho konzumaci ve formě acetyl-L-karnitinu nebo propionyl-L-karnitinu. možná dokonce zlepšuje sportovní výkon, zejména, když trénink prodlužuje oxidací mastných kyselin.12 

Bohužel, nejlepší výsledky vyžadují kombinaci se značnou (80g) dávkou sacharidů, která “dotlačí” L-karnitin do kosterního svalstva, čímž zde zvýší jeho zásobu a zvýší výdej energie.13

Neblahé účinky

Molekula L-carnitinu

Všechno bohužel není růžové. V posledních letech se množí záznamy o metabolitu tvořeném střevní bakterií, která tráví L-karnitin (a cholin), zvaném TMA.

TMA se dále rozkládá na TMAO (trimetylamin N-oxid) a obíhá v krevním řečišti.14 

Vědci zjistili, že existuje spojitost mezi zvýšenou hladinou TMAO a rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.

Jiné studie naznačují návaznost na selhání ledvin, cukrovku a některé druhy rakoviny. To jistě není pro karnitin dobré. TMAO je však také přítomen v mořském jídle, které má na kardiovaskulární zdraví pozitivní vliv. Jenom o této jedné molekule se toho tedy musíme ještě mnohé naučit.

Co s tím? L-karnitin je přirozeně ve stravě, tělo si jej tvoří samo a jeho metabolit má jak neblahé, tak blahodárné účinky.

Přeměna na TMAO probíhá v bakteriích střev. Zkoumá se vliv probiotik na tuto přeměnu. Pacienti s nedostatkem L-karnitinu dostávají celý život vysoké dávky, ale nikdo bohužel zatím nezkoumal kardiovaskulární zdraví této skupiny lidí.

Doporučené dávkování:

Jasné doporučení pro, nebo proti karnitinu se dát nedá.

Výhody jsou dost pomalé a vyžadují další látky, které karnitinu pomohou. Vliv na sportovní výkon není jistě potvrzen. Nicméně, existují přísliby, a dokonce i prokázané pozitivní účinky L-karnitinu na zásadní orgány, jako je mozek.

Pokud chcete užívat L-karnitin, je dobré omezit jeho příjem na hladinu oněch dvou studií (4g denně a méně). Pokud to navíc rozdělíte na 4 dávky po 1g, omezíte tím množství, které se dostane ke střevním bakteriím.

Doporučujeme

Zdroje:
1. Reuter SE, Evans AM. Carnitine and acylkarnitins: pharmacokinetic, pharmacological and clinical aspects. Clin Pharmacokinet 2012;51:553-72.
2. Magoulas PL, El-Hattab AW. Systemic primary karnitin deficiency: an overview of clinical manifestations, diagnosis, and management. Orphanet J Rare Dis 2012 Sep 18;7:68(6 pp). doi: 10.1186/1750-1172-7-68.
3. Brass EP. Carnitine and sports medicine: use or abuse? Ann NY Acad Sci 2004;1033:67-78.
4. Derosa G, Maffioli P, et al. Effects of combination of sibutramine and L-karnitin compared with sibutramine monotherapy on inflammatory parameters in diabetic patients. Metabolism 2011;60:421-9.
5. Derosa G, Maffioli P, et al. Orlistat and L-karnitin compared to orlistat alone on insulin resistance in obese diabetic patients. Endocr J 2010;57:777-86.
6. Vidal-Casariego A, Burgos-Peláez R, et al. Metabolic effects of L-karnitin on type 2 diabetes mellitus: systematic review and meta-analysis. Exp Clin Endocrinol Diabetes 2013;121:234-8.
7. University of Maryland Medical Center. Carnitine (L-karnitin). https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/carnitine-lcarnitine, accessed August 31, 2015.
8. Neal EG, Zupec-Kania B, et al. Carnitine, nutritional supplementation and discontinuation of ketogenic diet therapies. Epilepsy Res. 2012 Jul;100(3):267-71.
9. Leonhardt M, Langhans W. Fatty acid oxidation and control of food intake. Physiol Behav 2004;83:645-51.
10. Zhang JJ, Wu ZB, et al. L-karnitin ameliorated fasting-induced fatigue, hunger, and metabolic abnormalities in patients with metabolic syndrome: a randomized controlled study. Nutr J 2014 Nov 26;13:110(11 pp). doi: 10.1186/1475-2891-13-110.
11. Guo L, Milburn MV, et al. Plasma metabolomic profiles enhance precision medicine for volunteers of normal health. Proc Natl Acad Sci USA 2015 Aug 17. [Epub, ahead of print]
12. Huang A, Owen K. Role of supplementary L-karnitin in exercise and exercise recovery. Med Sport Sci 2012;59:135-42.
13. Stephens FB, Wall BT, et al. Skeletal muscle karnitin loading increases energy expenditure, modulates fuel metabolism gene networks and prevents body fat accumulation in humans. J Physiol 2013;591:4655-66.
14. Ufnal M, Zadlo A, et al. TMAO: A small molecule of great expectations. Nutrition 2015 Jun 1. [Epub, ahead of print]

Zdroj: www.musculardevelopment.com
Autor: Daniel Gwartney, M.D.
Přeložil: Jaromír Uhlíř
 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.