Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Je příprava jídla nutnost a šílenství?

Opravdu si musím denně vařit jídlo? Ne, musíte jenom umřít, zbytek je vaše volba.

Nemám čas. Neumím vařit. Mám náročné zaměstnání. Nemám fantazii. Nechce se mi. Chtěl bych, ale.. Tohle všechno jsou výmluvy. Čas nemáme nikdo. Vařit jsme taky neuměli a naučili jsme se to. I my, co to zvládáme, chodíme do práce/školy, máme rodiny, se kterými chceme trávit čas, máme koníčky, kterým se chceme věnovat, a přesto to děláme. Nebo máte strach, jak na vás bude okolí koukat? Pro koho to děláte? Děláte to snad proto, aby vás ostatní obdivovali, aby vám koukali „do krabičky“ a plácali vás po zádech, jak krásné jídlo jste si dnes uvařili? Ne. Děláte to pro SEBE. JENOM PRO SEBE. Pokud nechcete investovat čas sami do sebe a starat se o svoje tělo, kam ho pak chcete investovat?

Stále ještě dost lidí si myslí, že hubnutí a tvarování postavy, je zejména o tom cvičit. Jejich představa je taková, že teda jako můžou vlastně jíst cokoliv a stačí se občas někde trochu proběhnout. Stačí, ale jak komu a také záleží na tom, co máte se svým tělem za plány. Pokud berete přechod na zdravý životní styl vážně, pak byste se měli zamyslet právě nad svým stravováním. Nemusíte být vůbec žádný „fanatický žrout“ fitness a zdravého stravování, jak občas „lenoši“ (tak tuhle,věčně na něco si stěžující, skupinu pracovně nazývám) hodnotí lidi, co si vytáhnou někde svoji krabičku, nebo se třeba ptají na složení, či postup, jak se jídlo připravovalo. Vůbec to není o tom být blázen.

To, že se o svoje tělo staráte a chcete mu dávat tu nejlepší péči v podobě kvalitní stravy, přeci není žádný fanatismus. Ano, jsou samozřejmě tací, kteří to přehánějí, počítají zrnka rýže, počítají sacharidy ze zeleniny, chodí do restaurace s kuchyňskou váhou, fanaticky hlásají o škodlivosti pečiva, nejedí ovoce, protože fruktóza..  a já nevím co ještě.. Ale nejsme všichni takoví. Sama osobně jsem hubená a častá reakce lidí, když někde vyndám svou krabičku, je něco jako: „bože, proč držíš dietu? Vždyť to vůbec nepotřebuješ!“ a obvykle do toho zrovna tlačí nějaký páreček v rohlíku, nebo donut s polevou, "na Homera". A já si pak říkám, jestli je třeba napadne, že to vůbec neděláme kvůli nějaké dietě, ale protože máme prostě a jednoduše rádi jídlo, které je opravdu jídlem. Rádi jíme plnohodnotné potraviny, ze kterých nemáme hlad jen co je dojíme (to narážím právě na ty párky v rohlíku, kdy jich musíte sníst aspoň pět, abyste zahnali hlad). Chystáme si denně jídlo, protože máme přehled o tom, co jíme a zároveň víme, že dáme tělu dobrou péči. Proč? Protože po něm přeci chceme, aby dobře fungovalo.

Kolikrát si chystáme jídlo ani ne tak kvůli kaloriím, ale právě kvůli zdraví. Jsou třeba lidí, kteří mají různá zdravotní omezení a jsou vlastně k přípravě jídla „odsouzeni“. Ale ani my, co to děláme z vlastní vůle, nejsme divní, nejsme vadní, prostě se o sebe jen staráme. Nechci vůbec říct, že kdo si nechystá jídlo, je hulvát, co zanedbává své tělo. Ale ono pokud chcete být zdraví, naučte se starat se o své tělo i zevnitř a začněte právě u kvalitní stravy. I v případě, že se snažíte redukovat kila a chcete funční tělo, rozhodně začněte jídlem. Dostáváme dotazy, jak se zbavit závislosti na sladkém, jak přestat pít sladké minerálky, jak přestat chodit do mekáče, když je to tak moc dobré.

Víte, tohle je o prioritách, o cílech, o tom chtít a o nějaké disciplíně. Ono i zdravé jídlo je dobré, když si ho umíte připravit. Můžete si udělat klidně domácí burger. Třeba z nějakého dobrého pečiva, kvalitního mletého hovězího, sýra a zeleniny. Zasytí vás to víc, než když si dáte v mekáči 5 „čízů“ a zapijete to lehkou coke (na efekt). A vaše tělo? To vám poděkuje, to nemějte strach. To samé se sladkým. Víte třeba, že čokoláda je dokonce prospěšná pro tělo? Samozřejmě míněno hořká, vysokoprocentní, takže ne, žádná 150gramová milka s tofíkem a lentilkami. K tomu se tolik receptů dá udělat zdravějších. Receptů je plný internet, díky tomu, jaký boom prožívá zdravý životní styl v dnešní době. A víte co je nejlepší? Že ani těch nezdravých dobrot se nemusíte vzdávat úplně! Jednou za čas si klidně dopřejte to, na co máte chuť. Zajděte do mekáče, na pizzu, na svíčkovou k mamce, dejte v cukrárně pořádnej kus dortu s náloží šlehačky, nebo klidně snězte i tu milku, ale nejezte to každý den. Nepotřebujete to.Když se naučíte jíst zdravě, vyváženě a dostatečně pestře, sami zjistíte, že na tyhle junkfoods nebudete mít vůbec chutě. 

Navíc dnes už doba pokročila tak, že jsou i fastfoody se zdravým jídlem. Ano, vážně jsou. Zamyslete se tedy nad tím, zde raději pujdete do mekáče na absolutně nezdravé jídlo, přičemž to vůbec není levné, jak se přívrženci ohrazují, a rozhodně to vašemu tělu nedá nic dobrého. Vůbec nic. Proč tedy raději nezajít do nějakého ze zdravých bister, nebo si klidně koupit něco jako žitné/ječné pečivo s kvalitní šunkou, sýrem, tuňákem z plechovky a zeleninu v obchodě, když jste si nepřipravili jídlo, nebo ho máte málo, což se občas stane, díky uspěchané době, ve které žijeme a plány se nám mění z minuty na minutu.

Ptáte se „jak teda na to“? Nestačí mluvit o tom, že chcete. Musíte pro to začít i něco dělat. Samozřejmě na začátku bude potřeba buď hodně samostudia, nějaké to počítání, vážení, nebo si můžete usnadnit práci a čas (možná i nějaké chyby) tím, že oslovíte nějakého odborníka. Opravdového odborníka. Po čase poznáte svoje tělo natolik, že budete vědět, co jíst, kdy a v jakém množství, aniž byste museli cokoliv vážit a počítat. Zkrátka to dostanete do oka. Ale to asi trochu předbíhám. Základ je chtít, začít a nepolevit.

Zdravý jídelníček není jenom o tom, že vyhodíte pečivo, ovoce, zredukujete sacharidy a budete jíst jen vařenou rýži, suché maso, žvýkat okurky a čerpat energii ze slunce. Vůbec..  Zdravý jídelníček je o tom naučit se pracovat s potravinami takovým způsobem, abyste si dokázali poskládat denní příjem, tak aby vám to vyhovovalo a vedlo vás to k cíli, ke kterému chcete dojít (shozená kila, vytvarování postavy, atd.) Můžete klidně jíst pečivo, můžete klidně jíst ovoce, není problém připravit si na svačinu pečivo se šunkou. Proč by taky mělo.. protože jíst pečivo je špatné? Jíst sacharidy je špatné? Nikdy nezáleží na konzumaci jediné potraviny, ale na celkovém konceptu stravování. Neřiďte se nesmyslnými radami. Důležité je vaše tělo, váš příjem a koneckonců i vaše chutě. Máte rádi pečivo? Dobře, dejte si na svačinu nějaké žitné se šunkou, není jediný důvod, proč by to nešlo. Je to rychlé, při vhodně zvolených alternativách, i kvalitní a zdravé jídlo. Není to o tom hledat ve zdravé stravě bůhvíjaké složitosti. Jíst zdravě a zároveň chutně, je úplně stejně jednoduché, jako jíst hovadiny. Jen je to o prioritách. Pokud chcete zdravé tělo, přemýšlejte nad jídlem, které jíte. 

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Barča Havlová

Barča Havlová

Redaktorka magazínu kulturistika.com, píše články zejména o výživě, suplementech a také se stará o tvorbu inspirace na zdravé dobroty. Studentka vysoké školy, aktivně se věnuje i sportu (fitness,…

Diskuze

Související články

Výživa

Poznejte kouzlo kurkumy

11.05.2018/ 1029x

článek popisující účinky kurkumy

Výživa

Paleodieta - vylepšené paleostravování

17.07.2013/ 522x

Pojďme nejdřív mluvit o té paleo stránce. Shrnutí výše je jednoduché, stojí to ale za to úsilí podívat se do našeho problému hlouběji, a zjistit detaily ukryté za filozofií „jezte to, co jedli vaši předkové.“

Výživa

Jak si vychutnat sushi a mít kalorie pod kontrolou

20.01.2017/ 915x

Mnoho z vás to jistě zná, Když přijde na sushi, jste schopni jich sníst tolik, kolik se vám jen vejde do rukou.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím