Jak na metabolismus - 2.část

Pokud chcete svoje nadbytečné tuky řešit chronickými dietami a vrháte se do jedné za druhou, pak rozhodně přestaňte. Opakované držení diety zpomaluje metabolismus. Dosáhnete tak jedině jo-jo efektu, díky čemuž začne tělo vysílat varovné signály a domnívat se, že mu hrozí hladovka. Držení diet opravdu bývá alarmujícím signálem, jež vaše tělo přesvědčuje o tom, že hlad hrozí i v našich zeměpisných šířkách. Nemá-li tělo dostatek výživných látek vlivem kalorické deprivace, vytváří s falešný stres, vzniká pocit neukojitelného hladu a ze svalové tkáně se vylučují aminokyseliny, čímž se metabolismus zpomalí.Ztráta svalové hmoty je jedním z hlavních důvodů, proč většina dietářů během krátké doby po ukončení diety opět končí nepůvodní váze či ji dokonce překročí.

Pokud chcete opravdu zhubnout, pak byste měly jíst každých pár hodin, jen si pamatujte, že není nejlepší se najíst těsně před spaním. Kdykoliv totiž jíte, podporujete tím svůj metabolismus. Jestliže je tělo dlouhou dobu bez jídla,metabolismus se zpomalí a výsledkem pak bývá nával přejídání. Snažte se proto svůj metabolismus udržet v činnosti. Klíč k úspěchu ovšem není pouze v tom, jak často jíte. Jde také o konzumaci vhodných potravin.

Zde několik vybraných tipů:

Každá porce jídla by měla obsahovat bílkoviny. Kompletní proteiny, zejména živočišné, pomáhají zvyšovat BMR. Podporují totiž termogenezi (schopnost těla spalovat kalorie formou tepla). Trávením bílkovin vzniká až o 40% více tepla než při trávení sacharidů. Pokud tedy budete v každé porci konzumovat nějaké bílkoviny, umožníte tělu zvýšit hladinu tuky uvolňujícího enzymu, který umožní, že se tuk stane primárním zdrojem energie pro vaše tělo.

Vyhýbejte se jednoduchým (rafinovaným) sacharidům, jako je bílý cukr, bílý chléb a potraviny s vysokým glykemickým indexem (banány, rýžové koláčky, brambory). Ty totiž negativně ovlivňují metabolismus, protože způsobí nárazový vzrůst hladiny inzulínu. Inzulín je hlavím biochemickým přenašečem tuků. Naše tělo je od přírody předurčen sáhnout po tuku jako zdroji energie. Na každodenní aktivity (vyjma cvičení) takto využívá ze 70% právě tuk. Ale vysoká hladina inzulínu zabraňuje organismu využít tuky jako zdroj energie, hledají se proto náhradní zdroje, jako je glukóza a aminokyseliny.

Jezte komplexní sacharidy, obsažené v mnoha druzích ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Jejich trávení probíhá pomalu, do krevního oběhu se vylučují postupně a hladina cukru v krvi proto zůstává stabilní. Výsledkem je stabilita inzulínu a snížená tendence pro uskladnění nežádoucího tuku. Sacharidy s nízkým glykemickým indexem, jako je špenát, chřest či sojové boby jsou kvalitním zdrojem výživných látek a vlákniny, zároveň neobsahují mnoho kalorií.

Nepřejídejte se, držte s malých porcí. Jedno jídlo by mělo mít 300 až 500 kalorií. Pokud by byla jedna porce kaloričtější, riskujete ukládání tuků, zejména pokud byste přijímaly více kalorií, než odbouráte.

Vaše tělo potřebuje esenciální mastné kyseliny (EFA) obsažené v oleji lněných semínek. Tyto látky jsou důležité i pro spalování tuků. Možná to zní paradoxně, ale bez dostatečné hladiny EFA byste nikdy nedosáhly optimálního potenciálu odbourávání tuků. Tyto esenciální tuky pracují nedostatečném využití kyslíku v buňkách. Čím více kyslíku se dostává do buněk, tím rychleji spalujete tuky. EFA podporují metabolismus a zároveň také schopnost těla využít inzulín. Omega-6 a omega-3 mastné kyseliny by proto měly být vaším hlavním zdrojem tuků. Nežádoucí druhy tuků tím pádem můžete výrazně omezit.

Hydratujte svoje tělo. Pokud byste omezovaly příjem tekutin ve snaze zabránit tak retenci (zadržování) vody v těle, dosáhnete pravého opaku. Pokud se tělu nedostává tekutin, ve snaze zajistit základní biologické funkce, začne vodu zadržovat. Dostatečný přísun vody také snižuje chuť k jídlu, takže v závěru zkonzumujete méně kalorií. Mnohem důležitější ovšem je, že právě voda hraje hlavní roli v řadě tělesných funkcí. Například reguluje teplotu těla, umožňuje produkci energie, působí při odstraňování toxických látek,napomáhá činnosti ledvin. Dostatečný přísun tekutin je důležitý hlavně,když konzumujete hodně bílkovin. Rozkladem proteinů totiž vzniká amoniak, který se dostává do moči. Tu je pak třeba vyloučit, abyste se vyhnuli negativním fyziologickým komplikacím.

Nezapomínejte na každodenní dávku multivitaminů. I když dbáte na zdravou stravu, je často obtížné dodat tělu dostatek vitamínů a minerálů potřebných k optimálnímu fungování.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.