Jak na metabolismus - 1.část

A frustrace se ještě prohlubuje, když vidíte někoho, kdo o cvičení nechce ani slyšet, jak se cpe tučným jídlem třikrát denně a nepřibere ani gram. Pokud spadáte do zcela opačné skupiny a tloustnete i při samostatném pohledu na dveře ledničky, máte naší upřímnou soustrast. Pak jsme všichni na jedné lodi a snažíte se zvládnout fenomén zvaný metabolismus. Jenže metabolismus je něco, co od sebe jednotlivé lidi odlišuje podobně jako velikost bot nebo rychlost srdeční činnosti.

Všem je nám asi jasné, že metabolismus má něco společného se spalováním tuků. Mnozí ale netuší, jaké jsou jeho skutečné funkce. Metabolismus je termín zahrnující biochemické reakce,jež probíhají v našem buněčném systému. Naše tělo využívá základní palivové komponenty, které mu dodáváme(sacharidy, tuky, bílkoviny) a ty rozkládá za následné produkce energie, využitelné pro produkci tepla, pohyb svalů, dýchání a všechny další i t nejdrobnější činnosti, jako je třeba mrkání. Takové palivo je buď na místě využito nebo uskladněno v tukových buňkách nehorší časy. Kolik paliva ihned spotřebujeme, to záleží na aktivitě, ale také na rozsahu bazálního metabolismu (BMR). Bazální metabolismus vyjadřuje, kolik energie tělo potřebuje k přežití za předpokladu, že nevyvíjí žádnou aktivitu. Každý z nás musí denně naplnit svůj BMR, aby mohl žít. Jak už bylo řečeno, hodnota BMR se člověk od člověka liší. Vy možná máte BMR 1450 kalorií a neustále bojujete s nějakým tím kilem navíc, zatímco váš kamarád má hodnotu 1650 a s váhou si nikdy nemusel lámat hlavu. Jeho tělo konec konců samo od sebe spálí za den o celých 200 kalorií více.

Jestliže jste už teď na sebe naštvaní, protože to vypadá, že se váš metabolismus vleče jako šnek, je čas dát se do boje. Čím více budete mít svalové hmoty, tím vyšší bude váš BMR. Je tedy možné donutit tělo, aby fungovalo ohledně svých metabolických dějů rychleji, díky čemuž posléze spálíte nadbytečné tukové rezervy. Budování svalové hmoty ale není jedinou cestou k ovládnutí metabolismu. Fitnessové závodnice už dlouho vědí, že metabolismus je možné stimulovat několika způsoby. Nabízíme vám proto pár tipů,jak podpořit spalování tuků.

Cvičení
Nikoho asi příliš nepřekvapí, že je fyzická aktivita jednou z nejlepších cest jak rozpohybovat líný metabolismus a donutit ho pracovat na vyšší obrátky. Cvičení podporuje metabolické procesy a to hned několika způsoby. Jednoznačně při něm dochází ke stimulaci vylučování chemikálie – neurotransmiteru zvaného norepinephrine, který podporuje vylučování tuku z tukových buněk (proces zvaný lipolýza). Za druhé cvičení stimuluje vylučování různých hormonů, například testosteronu růstového hormonu, který spouští spalování tuků. Díky těmto hormonům spalujete tuky ještě několik hodin po tréninku. A nakonec zejména posilovací trénink spolu s vhodnou stravou a odpočinkem stimulujete svalový růst. Tím se dostáváme tomu, že více svalové hmoty znamená rychlejší metabolismus. Svaly jsou totiž jakousi metabolickou pecí našeho těla. Čím více máme svalové hmoty, tím vyšší je váš BMR. A čím aktivnější vaše svaly jsou, tím více tuků spálíte. Jeden kilogram aktivní svalové hmoty odbourá svou činnost skoro 100 kalorií denně. 

K nárůstu svalové hmoty je důležité dosáhnout během tréninku napumpování svalů. Na podporu metabolismu je nejlepší anaerobní trénink(posilovací) trvající 30-45 minut, po němž následuje vysoce intenzivní, ale krátký(méně než 20 minut) aerobní trénink,například střídání svižné chůze a sprintů. Mnozí lidé nevěří, že spalování tuků je spojeno pouze s dlouhými a náročnými aerobními tréninky. Aerobní aktivity jsou nepochybně důležitou součástí vašeho cvičebního programu, ale i zde platí, že více nemusí znamenat lépe. Přehnaný aerobní trénink může mít na váš metabolismus i negativní dopad. Vede totiž k odbourávání svalové hmoty a k přetrénování. A poslední, co potřebujete,je snížit množství svalů v těle. Tím vás metabolismus může jedině utrpět.

Pokud chcete zvýšit příjem kalorií a stále spalovat tuky. Začněte posilovat, především velké svalové skupiny, jako jsou nohy a hýždě. Spálíte tak více kalorií a pokud cvičíte správně, právě zatížením velkých svalových skupin dosáhnete vyšší stimulace vylučování růstového hormonu a testosteronu. Zvýšená aktivita těchto anabolických hormonů urychlí metabolismus ještě několik hodin po ukončení tréninku.

V příštím díle se zaměříme na dietu a jejího vlivu nametabolismus. 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.