Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Hubnutí a tělesná hmotnost

Setkávám se s tím stále dokola. Pokud je hlavním cílem ztráta tuku, váha se pro některé stane jediným nástrojem pro posouzení pokroku. To je samozřejmě chyba. 

Musíte proces hubnutí milovat a né se stresovat tělesnou hmotností. Mrkneme se, proč vaše tělesná hmotnost není jediným měřítkem ve vaší snaze zhubnout.

Tělesná hmotnost je doslova velikost gravitační síly vašeho těla na zemi. Nikdo nevidí toto číslo a nikoho vlastně ani nezajímá. Ani vás by nemělo. Lidé okolo vidí vaše skutečné tělo, které může vypadat štíhlejší a svalnatější než ukazuje vaše váha.

Oslavujte jakékoli malé zlepšení vašeho výkonu a vzhledu. Vycházejte z toho, co vidíte v zrcadle a věřte, že správně nastavený jídelníček a trénink vám umožní mít tělo, které chcete. Číslo na váze nikdy nevyrovná vaše úsilí a zbytečně se nestresujte.

Esteticky dobře vypadající těla mají často překvapivě těžší váhu, protože mají také svaly. Není cílem vypadat hubeně, vyschle nebo podviživeně. Proto vaše tělesná hmotnost není ukazatelem úspěchu, ale ukazatelem je vzhled těla. Jelikož číslo na váze závisí na celé řadě dalších věcí, které se dějí v těle a ne jen na ztrátě tuku. Svalové buňky se například mohou zmenšovat a zvětšovat v závislosti na vyčerpání glykogenu, tělo může reagovat na vodu nebo dokonce zácpu. Ano, i zácpa vám přidá nějaké to kilo navíc. To je důvod, proč nevěste hlavu, pokud váha neukazuje, co chcete.

Většina lidí je až moc fixovaná na výsledcích své práce. A tato fixace se obvykle zvyšuje tím, že chcete vážit méně za každou cenu, i když je váha dočasná. Váha neklesá, ztrácíte motivaci. Ale pokud pravidelně trénujete a dobré jídlo se rozumně stává obvyklým, pokrok budete mnohem snadněji získávat a udržovat, stabilizuje se tělesná hmotnost a nehrozí žádný yo-yo efekt.

Mnoho lidí by bylo šťastných, kdyby ztratilo 10 kilo a vidělo, že stupnice na váze pravidelně klesá. Ale někteří lidé včetně mě, by tak šťastní nebyli. 

Vždy se snažím váhu v dietě spíše co nejvíce udržet a hlavně se ptám, co stojí za mojí ztrátou hmotnosti. Je to glykogen, tuk nebo voda ? Doufám, že to není svalová hmota !

ZÁVĚR
Budování svalů, což je důsledkem správné výživy a pravidelného tréninku, je to nejlepší, co můžete udělat pro své tělo. Nikdy nebude dobré, pokud budete mít důvod a cíl stejný a to dosažení nižší hmotnosti. Vždy je dobré ztrácet tuk, ale zároveň se snažit budovat svaly. Jedině tak bude tělo vypadat lépe.

Lidé, kteří se fixují pouze na snížení tělesné hmotnosti, často ztrácejí váhu a to bez udržení nebo budování svalů, což sníží jejich metabolismus a poté postupně získávají váhu zpět a nakonec skončí s vyšší tělesnou hmotností a menším podílem svalové hmoty. Tělo pak nevypadá dobře, ale je měkké a slabé.

Uvědomte si, že váha závisí na celé řadě dalších věcí, které se dějí ve vašem těle. Nenechte se odradit, když váha neříká přesně to, co chcete !!! Měřte partie a sledujte zrcadlo !

Zdroj : Tnation a Supertrenér


Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Viscerální tuk (útrobní, vnitřní, aktivní)

15.01.2016/ 1442x

Viscerální tuk je ten, který je uložen v dutině břišní a né pod kůží a o něm si více řekneme v tomto článku.

Výživa

Sacharidové vlny - krok za krokem

22.07.2011/ 2758x

Něco o sacharidových vlnách včetně ukázkového programu.

Výživa

3 velká jídla nebo 6 menších?

15.08.2018/ 953x

Co je lepší pro hubnutí? V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím