Čím podpořit zotavení po zranění

V minulém článku jsme si vysvětlili, jak důležitá je strava a příjem kalorií během léčby zranění. Dnes se mrkneme na další věci, které mohou podpořit léčbu a pomoci tak k úspěšnému návratu k tréninku. Vše má svůj význam a jak uvidíte níže, léčba není na pár dní, ale jedná se o dlouhodobý řízený proces v těle.

I když vnímáme zranění jako chaotické (bolest, otok, dysfunkce), z biologického hlediska je zranění organizovaný a konzistentní model opravy, který se dělí na tři definovaná stadia: 

Zánět - trvá 4-5 dní u měkkých tkání, 2-3 týdny u poškození kosti.
Proliferace - novotvoření a obnova tkání, která trvá 2-3 týdny, u poškození kosti 10-12 týdnů.
Přestavba -  tato fáze přichází po proliferaci a může trvat až 1-2 roky. Jde o vytvoření nových tkání, které jsou stejně silné jako původní tkáně. 

Použití bylin a fytochemikálií k řízení zánětu

Vzhledem k tomu, že zánět představuje nejaktuálnější a nejproblematičtější fázi, jedním z hlavních cílů jakékoli léčby zranění by mělo být řídit zánětlivý proces. Zatímco většina lidí si myslí, že je zánět špatná věc, je důležité vědět, že zánětlivý proces má svůj význam a je tedy nutné se vyhnout chování, které brání zánětu nebo průtoku krve do zraněné oblasti. Rovněž by jsme se měli vyhýbat prozánětlivým činitelům, neboť naopak nadměrné záněty mohou zvýšit celkové poškození tkáně a zpomalit proces opravy.

Vzhledem k těmto cílům je na čase myslet na to, jak mohou makroživiny a mikronutrienty pomoci zvládat záněty, posílit imunitní funkce a rychleji umístit silnější náhradní tkáně.

Kromě zdravé bilance tuků (viz předchozí článek) mohou být některé potraviny a byliny velmi prospěšné při zvládání zánětu. Tyto bylinky obsahují:

KURKUMA
Současný výzkum ukazuje, že účinná látka kurkumin, je zodpovědná za protizánětlivé účinky kurkumy. Kurkuma je součástí koření zvaném Kari, takže můžete začít přidáním tohoto koření do vaší stravy, ačkoli mnohem lepší strategií by bylo přidat 3x denně 400-600mg extraktu kurkumy za účelem zvládání zánětu.

ČESNEK
Česnek inhibuje aktivitu určitých zánětlivých enzymů a funkce makrofág. Opět platí, že zařazení česneku do stravy je dobrý začátek, ale doplnění 600-1200mg extraktu pravděpodobně funguje lépe.

BROMELAIN
Jedná se o další protizánětlivý rostlinný extrakt, který pochází z ananasu. Je nejvíce známý pro své trávicí vlastnosti, ovšem skvěle funguje také jako analgetikum a je protizánětlivý. Dávky okolo 500-1000mg denně by měly stačit.

BOSWELLIA
Tento extrakt ze stromu má také protizánětlivé vlastnosti a obvykle se užívá 3x denně 300mg dávky.

FLAVONOIDY
Kakao, čaj, červené víno a některé druhy ovoce a zeleniny mají vysoký obsah protizánětlivých flavonoidů. Opět, zatímco zvýšení spotřeby flavonoidních potravin by mohlo být prospěšné během léčby akutního zranění, výtažky z borůvek, hroznů nebo zeleného čaje, rutin a extrakty z citrusů (hesperidin, naringin atd.) vedou k výraznějším protizánětlivým účinkům.

Se všemi těmito živinami je nutná opatrnost, protože myšlenkou je, aby se zánět ovládal, nedostal se mimo kontrolu a né zcela zastavil v průběhu akutní fáze zranění, jak bylo naznačeno výše. I zánět má svůj význam.

Takže klíčem není užívat všechny tyto protizánětlivé doplňky najednou, ale spíše se zaměřte na potraviny bohaté na přírodní složky ovlivňující záněty, které uvedu níže a doplňky zařaďte pouze tehdy, pokud se zánět stává závažným nebo chronickým problémem. 

Kari koření / kurkuma, česnek, ananas, kakao, čaj a borůvky.

Potřeba mikroživin

Pokud jde o zranění, všechny vitamíny A, B, C, D, stejně jako vápník, měď, hořčík, železo, mangan a zinek mohou hrát významnou roli. Je zajímavé, že vitamín E může zpomalit hojení, proto je doporučeno vyhnout se tomuto vitamínu během poranění.

Některé z těchto mikroživin působí v permisivních rolích a jiné mohou skutečně stimulovat uzdravení. Až do dalšího výzkumu je zde stále spor o to, zda se jedná pouze o prevenci při nedostatku vitamínů /minerálů nebo zda přidaná dávka vitamínů a minerálů může být přínosem.

Takže spíše než diskutovat o každém vitamínu či minerálu, které mohou mít dopad na zotavení zranění, napíšeme si pouze o těch, které mohou vyžadovat dodatečné doplnění. Zdá se, že následující vitamíny a minerály mají prospěch při akutním zranění:

Vitamín A – 10 000 IU denně po dobu 2-4 týdnů po zranění
Vitamín C – 1000-2000mg denně po dobu 2-4 týdnů po zranění
Měď – 2-4mg denně po dobu 2-4 týdnů po zranění
Zinek – 15-30mg denně po dobu 2-4 týdnů po zranění

Další doplňky

Bylo prokázáno, že doplnění některých jednotlivých aminokyselin má účinky na hojení úrazů. Nutno poznamenat, že mnoho studií popsaných v této části bylo provedeno buď u starších pacientů nebo hospitalizovaných pacientů. V obou případech je běžná podvýživa. Je proto pravděpodobné, že níže uvedené doplňky aminokyselin spíše kompenzují relativní nedostatky, než aby byly přidány ke zdravé stravě, která již sama zabezpečuje dostatečný příjem těchto aminokyselin.

ARGININ
Studie používající arginin u hlodavců a lidí prokázaly potenciál pro zvýšení akumulace kolagenu, snížení ztráty tělesné hmoty a urychlení hojení ran. Lidské dávky byly v rozmezí 15-30g denně, přičemž vyšší dávky měly největší účinek.

ORNITIN
Studie používající ornitin v situacích trauma / zranění ukázaly, že ornitin může zkrátit dobu hojení a zvýšit retenci dusíku. Lidské dávky byly v rozmezí 20-30g denně (10g 2-3x denně) a opět největší dávky měly největší účinek.

GLUTAMIN
V jedné studii kombinace 14g argininu, 3g HMB a 14g glutaminu ve dvou rozdělených dávkách po dobu 14 dnů, významně zvýšilo syntézu kolagenu u dospělých.

HMB
Výzkum ukázal, že HMB zvyšuje ukládání kolagenu u hlodavců a zlepšuje rovnováhu dusíku u zraněných dospělých pacientů. 

Samozřejmě, jak jsem uvedl, nemusí to být nutné u sportovců, kteří vědí jak se stravovat a drží svoji stravu správně. 

Ovšem i u dobře vyživovaných jedinců je pravděpodobné, že je přínosné tyto aminokyseliny doplnit při sportovním zranění, aby se stimulovalo ukládání kolagenu a hojení úrazů.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.