Bez a jeho zdravotní benefity

Bez je jednou z nejčastěji používaných rostlin ve světové medicíně.

Indiáni jej používali proti infekcím, Egypťané proti popáleninám a poruchám kůže. Zejména v Evropě se používá dodnes jako suplement proti nachlazení a příznakům chřipky.

Surové bobule, kůra a listy rostliny jsou však jedovaté a způsobují žaludeční potíže.

Tento článek se na bez dívá detailněji a zkoumá veškeré jeho výhody a nebezpečné stránky.

Co je bez?

Bez odkazuje na různé druhy keře Sambucus. Nejčastější je to varianta negra, kterou v Evropě známe jako černý bez. Tento keř pochází z Evropy, ale pěstuje se také v různých dalších částech světa.

Černý bez dorůstá až 9 metrů výšky, má malé bíle květy a malé tmavé bobulové plody. Plody jsou dost trpké a před požitím je třeba je povařit. Květy mají jemné muškátové aroma a je možné je jíst surové i vařené.

Mnohé části bezu byly historicky využívány v medicíně. Zejména květy a listy se používaly pro úlevu od bolesti, otoků, zanícení, ke stimulaci tvorby moči a vyvolání pocení. Kůra se využívala jako diuretikum, laxativum a pro vyvolání zvracení.

V lidové medicíně se sušené plody používaly pro léčbu chřipky, infekcí, ischiasu, bolestí hlavy, zubů, srdce, nervů, a také jako laxativum a diuretikum.

Bobule se navíc dají uvařit a použít pro výrobu šťávy, džemu, koláčů a vína. Z květů se vařením s cukrem vyrábí sladký sirup nebo se přidávají do čaje. Také se dají jíst čerstvé v salátech.

ZDRAVOTNÍ VÝHODY

Těch je nespočet. Počínaje bohatstvím živin, přes potlačování příznaků chřipky, až po boj proti srdečním chorobám, zánětům a infekcím.

Bez má velmi málo kalorií a velké množství antioxidantů. Ve 100 g čerstvých bobulí je pouhých 73 kalorií, 18,4 g sacharidů a méně než 1 gram bílkovin a tuků. Dále má mnohé nutriční výhody.

Vysoký obsah živin

Vysoký obsah vitamínu C: Obsahuje 6–35 mg vitamínu C na 100 g ovoce, což je 60% doporučeného denního příjmu.

Vysoký obsah vlákniny: Konkrétně 7 g vlákniny na 100 g bobulí, což je více než 1/4 doporučeného denního příjmu.

Dost fenolových kyselin: Což jsou silné antioxidanty, které mohou pomoci tělu při boji s oxidativním stresem.

Dost flavonolů: Bez obsahuje antioxidantní flavonoly quercetin, kaempferol a isorhamnetin. Květy jich obsahují 10x více než bobule.

Slušné množství antokyaninů: Ty plodům dodávají jejich typickou tmavou barvu a mají silné protizánětlivé účinky.

Konkrétní obsahy živin se liší podle odrůdy bezu, zralosti a úpravy.

Nejspíš zlepšuje průběh chřipky

Výtažky z černého bezu a infuze z květů prokazatelně snižují intenzitu a délku chřipky.

Komerční preparáty z bezu mají různé formy, jako jsou tekuté, kapslové, mentolky a želatina.

Jedna studie na 60 lidech s chřipkou zjistila, že ti, kdo brali 15 ml bezového sirupu 4x denně, vykázali zlepšení symptomů za 2 nebo 4 dny. Kontrolní skupině totéž trvalo 7 nebo 8 dní.

Další studie, která 64 lidem dávala 175-mg mentolky s výtažkem z bezu po dobu 2 dnů,  vykázala znatelné zlepšení symptomů už za 24 hodin.

Dále, studie na 312 leteckých cestovatelích, kteří brali 300 mg bezového výtažku 3x denně, zjistila, že ti, kteří onemocněli, zažívali kratší průběh chřipky a mírnější příznaky.

Pro zjištění skutečného vlivu bezu na chřipku je však zapotřebí větších studií. A uvědomte si, že většina studií byla prováděna na komerčních přípravcích. Nikdo netestuje skutečný vliv domácích přípravků z bezu.

Vysoký obsah antioxidantů

Během běžného metabolizmu se v těle uvolňují vysoce reaktivní molekuly. Ty mohou způsobit oxidativní stres, a vést k rozvoji chorob, jako je cukrovka typu 2 a rakovina.

Antioxidanty jsou přirozené složky potravin, které tyto molekuly odstraňují. Výzkumy naznačují, že strava bohatá na antioxidanty může bránit rozvoji chronických chorob.

Květy, plody a listy bezu jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů.

Studie porovnávající 15 různých typů bobulí a vína zjistila, že bez má jedny z nejefektivnějších antioxidantů.

Dále, jedna studie zjistila, že status antioxidantů se u lidí zlepšil už 1 hodinu po vypití 400 ml bezové šťávy. Další studie zjistila, že tato šťáva pomáhá snižovat zanícení a oxidační poškození.

V laboratoři je bez vynikající, ale na lidech zatím nemáme dost výsledků. Všeobecně, jeho přísun ve stravě má jen malý vliv na stav antioxidantů (17).

Zpracování navíc může změnit vlastnosti antioxidantů v bezu, takže šťávy, čaje a marmelády mohou mít sníženou účinnost oproti výše zmíněným laboratorním výsledkům.

Může být dobrý pro srdce

Bez může pozitivně ovlivňovat ukazatele zdraví srdce. Studie ukázaly, že může snižovat hladinu tuku v krvi i cholesterol a jeho antioxidanty i přímo snižují riziko srdečních chorob.

Nicméně, jedna studie na 34 lidech, se 400 mg výtažku z bezu podávanými 3x denně po dobu dvou týdnů, neobjevila žádné znatelné snížení hladiny cholesterolu.

Další studie, tentokrát na myších s vysokou hladinou cholesterolu, zjistila po bezu její snížení v játrech a aortě, avšak nikoli v krvi.

Další studie zjistily, že myši, kterým byly podávány antioxidanty z bezu, měly nižší krevní tlak a byly méně náchylné k poškození orgánů v důsledku vysokého tlaku.

Bez může dále snižovat obsah kyseliny močové v krvi. Její vyšší hladina je spojována s vysokým krevním tlakem a jeho negativními dopady na zdraví.

Navíc bez může zvyšovat tvorbu inzulinu a zlepšovat hladinu krevního cukru. Jelikož je cukrovka 2. typu podstatným faktorem srdečních chorob, kontrola krevního cukru je pro tyto choroby dost zásadní.

Studie zjistily, že květy bezu mohou pozitivně ovlivňovat kontrolu krevního cukru u myší.

Navzdory těmto slibným výsledků stále ještě nemáme zprávy o přímém snižování počtu infarktů a jiných zásadních symptomů srdečních chorob, a je tak třeba více výzkumů na lidech.

Další zdravotní benefity

Bez má mnoho dalších výhod, avšak většina z nich je podpořena pouze omezenými vědeckými důkazy.

Pomáhá v boji s rakovinou: Jak evropské, tak americké druhy bezu v laboratorních podmínkách vykazují v tomto směru slibné výsledky.

Bojuje proti škodlivým bakteriím: Bez brání růstu bakterií, jako je Helicobacter pylori a možná ulevuje od příznaků sinusitidy a bronchitidy.

Může podporovat imunitní systém : U myší to bylo prokázáno na zvýšení počtu bílých krvinek.

Mohl by chránit proti UV záření: Produktu z bezu byl změřen ochranný faktor (SPF) 9.88.

Může zvyšovat močení: Květy bezu zvyšují frekvenci močení a množství vyloučené soli u myší.

Může mít antidepresivní účinky: Jedna studie zjistila, že myši na 1,200 mg extraktu z bezu na 1 kg hmotnosti měly zlepšenou výkonnost a ukazatele nálady.

Jsou to zajímavé výsledky, ale na určení jejich důležitosti jsou třeba další výzkumy na lidech. A znovu je třeba uvést, že obsah bioaktivních složek v komerčních produktech z bezu se nijak neměří. Jedna studie ukázala, že v závislosti na metodě používané k měření obsahu antokyaninů, jich jeden suplement měl na obalu uvedeno 762 mg/L, ale obsahoval pouze 4 mg/L. Tímto chci říct, že určování efektu momentálně dostupných přípravků může být dost obtížné.

RIZIKA A VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Kromě pozitiv má bez také některé stinné stránky.

Kůra, nezralé bobule a semena obsahují malé množství lektinů, které mohou ve vyšším množství způsobovat žaludeční potíže.

Rostlina bezu dále obsahuje látky zvané kyanogenní glykosidy, které mohou za určitých okolností uvolňovat kyanid. To je toxin, který můžeme najít také v semenech meruněk a mandlí.

Ve 100 g čerstvých bobulí jsou 3 mg kyanidu a 3–17 mg ve 100 g čerstvých listů. To jsou pouhá 3% odhadované smrtelné dávky pro (60-kg) osobu.

Komerční výrobky však kyanid neobsahují, takže nemáme žádné zprávy o úmrtích s nimi spojených. Příznaky požití surových bobulí, listů, kůry nebo kořenů zahrnují nevolnost, zvracení a průjem.

Máme zprávu o osmi lidech, kterým s udělalo zle po vypití šťávy z čerstvých bobulí obsahující lupeny a větve mexického bezu. Zažili nevolnost, zvracení, slabost, závratě, a pocit na omdlení.

Vaření bobule toxických látek zbavuje, avšak větve, kůra ani kořeny by se neměly používat ani pro vaření.

Pokud sbíráte bez sami, ujistěte se, že se jedná o evropskou nebo americkou odrůdu, protože jiné by mohly být více toxické. Dále se ujistěte, že nebudete zpracovávat kůru ani listy.

Bez se nedoporučuje dětem ani adolescentům do 18 let a těhotným nebo kojícím ženám. Ač nemáme žádné přímé zprávy o nebezpečí pro tyto skupiny, kvůli nedostatku dat se nedá ani potvrdit, že je pro ně bez bezpečný.

ZÁVĚR

Ač se bez spojuje s mnoha zdraví prospěšnými účinky, většina výzkumu byla provedena v laboratorních podmínkách a bez dostatku testování na lidech. Z tohoto důvodu není možno bez doporučit pro žádný konkrétní zdravotní benefit.

Slušné důkazy máme o jeho účincích na mírnění symptomů chřipky, dále může podporovat zdraví srdce, stav antioxidantů v těle, bránit rakovině, cukrovce a mít protizánětlivé účinky.

A co víc, bez je dobrým doplňkem zdravé stravy, který vám dodá vitamín C, vlákninu a antioxidanty.

Zdroj: www.healthline.com
Autor: Elise Mandl BSc.
Přeložil: Jaromír Uhlíř

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.