8 příznaků nedostatku draslíku

Draslík je zásadní minerál, který má ve vašem těle mnoho rolí. Pomáhá s regulací svalových kontrakcí, udržuje správnou funkci nervů a reguluje rovnováhu tekutin.

Několik průzkumů posledních let však ukázalo, že současná populace nepřijímá dostatek draslíku. Na vině bude západní dieta, která sestává především ze zpracovaných jídel, a zanedbává celistvé pokrmy, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a ořechy.

Samotná strava bez dostatku draslíku je však jenom málo kdy příčinou jeho nedostatku v těle. Nedostatek je definován jako hladina draslíku v krvi pod 3.5 mmol na litr .

Nedostatek se většinou objevuje ve chvílích, kdy tělo naráz přijde o mnoho tekutin. Tradiční příčiny nedostatku draslíku zahrnují chronické zvracení, průjem, nadměrné pocení a ztrátu krve.

Zde je 8 příznaků nedostatku draslíku. 

1. Slabost a únava

Ty jsou často prvním příznakem nedostatku draslíku. Je několik způsobů, jak může nedostatek tohoto minerálu způsobit slabost.

Prvním je kontrola svalových kontrakcí. Jakmile máte nízkou hladinu draslíku, vaše kontrakce nejsou dostatečně silné.

Draslík může dále ovlivnit nakládání vašeho těla s živinami, což také může vést k únavě. Existují například důkazy o snížené tvorbě inzulinu, což vede k nízké hladině krevního cukru .

2. Svalové křeče a záchvaty

Křeče jsou náhlé, nekontrolované kontrakce svalů. Mohou nastat při nízké hladině draslíku v krvi .

Draslík napomáhá přenosu signálu pro kontrakci z mozku do svalových buněk. Vyplavením také pomáhá ukončení kontrakce .

Při nízké hladině draslíku se tyto signály nepřenáší tak dobře. To má za následek prodloužené kontrakce, jako jsou křeče.

3. Zažívací problémy

Ty mají mnoho příčin, avšak nedostatek draslíku může být jednou z nich. Draslík napomáhá přenosu signálu z mozku do svalů trávicího traktu. Tyto signály ovládají jeho správnou funkci při zpracování potravy .

Při nízké hladině draslíku se tyto signály nepřenáší tak dobře a svaly nepracují, jak mají. To má za následek zažívací potíže, jako je plynatost a zácpa.

Některé studie také tvrdí, že silný nedostatek draslíku může trávicí systém zcela paralyzovat.

Další studie však říkají, že toto spojení není zcela jasné .

4. Zrychlený tlukot srdce

Všimnuli jste si někdy, že by vám srdce najednou začalo tlouct silněji, rychleji nebo jeden tep vynechalo? Říká se tomu palpitace a běžně se to spojuje se stresem nebo úzkostí. Palpitace mohou však také značit nedostatek draslíku .

Regulace srdečního tepu je opět věcí signálů z mozku, na které má nízká hladina draslíku neblahý vliv .

Palpitace mohou být navíc signálem arytmie neboli nepravidelného tlukotu srdce, který se také spojuje s nedostatkem draslíku. Na rozdíl od palpitací, arytmie se pojí s vážnými důsledky .

5. Ztuhlost svalů a bolesti

Obojí může být znakem výrazného nedostatku draslíku a signalizovat rychlý rozklad svalů známý jako rhabdomyolýza .

Hladina draslíku pomáhá s regulací průtoku krve do svalů. Při velmi nízké hladině draslíku může u cév dojít ke kontrakci, a zamezení přísunu krve do svalů .

Svalovým buňkám se tím dostává méně kyslíku, a mohou praskat a pozbývat těsnost. Tomu se říká rhabdomyolýza, která je doprovázena symptomy, jako je ztuhlost a bolest svalů .

6. Mravenčení a necitlivost

Lidé s nedostatkem draslíku mohou zažívat vytrvalé mravenčení a necitlivost svalů . Tomu se říká parestézie a obvykle se vyskytuje v pažích, nohách a chodidlech.

Draslík je zásadní pro správnou funkci nervů. Jeho nízká hladina může narušit nervovou signalizaci, což může způsobovat oba výše popsané příznaky.

Občas to není problém, ale pokud by se u vás tyto příznaky vyskytovaly příliš často, mohou značit závažnější příčinu, a vy byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

7. Dýchací potíže

I ty může způsobovat nízká hladina draslíku, protože ten řídí signalizaci z mozku do plic, které se při nedostatečné signalizaci nemusí správně nafukovat a smršťovat, čímž by se vám nemuselo dostávat dechu .

Dýchací problémy může také způsobit abnormální tlukot srdce, který do těla nerozvede dostatek krve .

Silný nedostatek draslíku může způsobit až zastavení funkce plic, což je smrtelné .

8.Výkyvy nálady

Hladina draslíku se také spojuje s duševní svěžestí. Nízká může opět mít vliv na správnou funkci mozku .

Jedna studie například zjistila, že 20% pacientů s duševními poruchami trpí nedostatkem draslíku. Výzkumu na toto téma je však zoufale málo a před jakýmkoli doporučování je třeba mnoha dalších testů.

Zdroje draslíku

Nejlepšími zdroji draslíku jsou ovoce, zelenina, luštěniny a ořechy. Americké potravinové organizace stanovily doporučenou denní dávku (DDD) draslíku na 4700 mg .

Zde je seznam potravin, které jsou vynikající jako zdroje draslíku, spolu s % doporučené denní dávky ve 100 g porci:

  • Vařená řepná nať: 26% DDD
  • Pečené sladké brambory: 19% DDD
  • Vařené bílé fazole: 18% DDD
  • Vařené škeble: 18% DDD
  • Pečené bílé brambory: 16% DDD
  • Avokádo: 14% DDD
  • Vařené Pinto fazole: 12% DDD
  • Banány: 10% DDD

Měli byste brát doplňky s draslíkem?

Komerční produkty nedoporučuji. V Americe je u nich omezení na 99 mg draslíku. Například  středně velký banán obsahuje 422 mg .

Tento limit je nastaven, protože doplňky s vysokými dávkami draslíku podle studií poškozují trávicí ústrojí a způsobují smrtelné abnormality v srdečním rytmu .

Příliš vysoké dávky draslíku mohou způsobit jeho nahromadění v krvi a stav zvaný hyperkalemie. Hyperkalemie může způsobovat arytmii srdce, která je velmi nebezpečná .

Vysoké dávky draslíku berte pouze po konzultaci s doktorem.

Závěr

Velmi málo lidí dodržuje doporučenou denní dávku draslíku. Jeho nízký příjem však zřídka kdy způsobuje nedostatek v těle. Ten se u vás nejpravděpodobněji dostaví, když rychle přijdete o hodně tekutin.

Tradiční příznaky nedostatku draslíku zahrnují slabost, křeče, bolesti a tuhost svalů, srdeční palpitace, obtíže s dýcháním, zažívací problémy a změny nálady.

Pokud si myslíte, že máte nedostatek draslíku, vyhledejte lékaře, protože tento stav může mít velmi vážné zdravotní důsledky.

Co pro sebe můžete udělat, je konzumace více potravin bohatých na draslík, jako jsou řepná nať, sladké brambory, fazole, avokádo a banány.

Zdroj: www.healthline.com
Autor: Ryan Raman, MS, RD (NZ)
Přeložil: jaromír Uhlíř

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.