Clenbuterol a jeho výhody

Buduje svaly a pálí tuk zároveň

Článek v žádném případě nenavádí jeho čitatele k užívání anabolických steroidů a jiných podpůrných, nelegálních látek! Avšak ani tomuto tématu se nemůžeme vyhýbat!

Clenbuterol je populární lék používaný kulturisty i jinými sportovci. Spadá do kategorie sloučenin známých jako beta-agonisté, které se vážou na beta adrenergní receptory uložené v buněčné membráně – slouží buněčné signalizaci, rozkládají tuk a aktivují růst ve svalových buňkách.
Tyto funkce dávají clenbuterolu unikátní schopnost pálit tuk a budovat svaly zároveň.

Má však i své nevýhody. Jednou z nich je rychlé brždění jeho fungování uvnitř buňky. Nedávné vědecké důkazy dokonce představují, že clenbuterol nejenom rychle ztrácí svůj anabolický potenciál, ale také může při příliš dlouhém braní stimulovat svalovou atrofii, a to díky zvyšování obsahu myostatinu, molekuly, která je pro svaly zhoubná.

Myostatin je součástí transformačního růstového faktoru beta (TGF-beta) ze super rodiny růstových faktorů. Oproti ostatním růstovým faktorům bohužel brání hypertrofii a stimuluje atrofii. Existují však suplementy, které myostatin blokují, což by mělo pomoci clenbuterolu.

Takovéto suplementy by také měly snížit množství clenbuterolu potřebné pro svalový růst, což by také mělo omezit jeho degradaci uvnitř buňky, a dále tak zlepšit jeho anabolický potenciál.

Snížení funkce myostatinu zvyšuje anabolický účinek clenbuterolu

Toto potvrdil jeden klíčový výzkum. Tato studie od Kim a kol.1 ukázala, že clenbuterol, který prokazatelně zvyšuje velikost svalů pomocí mTOR signalizace 2, pracuje dobře také s inhibitory myostatinu. Vědci vzali normální myši a myši s nedostatkem myostatinu a dávali jim clenbuterol. Po dvou týdnech měly myši s blokací myostatinu lepší výsledky. Svalová hmota jim vzrostla o ~25 procent.

Tento výsledek jasně říká, že blokace myostatinu při podávání clenbuterolu zlepšuje výsledky.

Clenbuterol zvyšuje hladinu pro svaly škodlivého myostatinu

Abo a kol. vzali do úvahy předchozí studii a zkoumali, zda je inhibiční vliv myostatinu na clenbuterol způsoben samotným podávání clenbuterolu 3. Ve své studii zkoumali hladinu a činnost myostatinu u myší, kterým podávali clenbuterol nepřetržitě po dobu 21 dní.

Hypertrofie byla navozena mezi dny 3 až 14, což odpovídá zvýšené hladině růstového faktoru IGF1. Studie dále ukázala zvýšenou činnost myostatinu. Ukázala, že ji zapříčinilo užívání clenbuterolu, kdy myostatin sloužil jako negativní regulátor při pozdějších stádiích užívání, zatímco IGF1 pracoval jako pozitivní regulátor v raných stádiích užívání.

Kreatin a vitamin D snižují hladinu myostatinu a pomáhají clenbuterolu

Jisté suplementy prokazatelně snižují hladinu myostatinu. Jejich konzumace by tedy měla snížit jeho vliv na clenbuterol. Kreatin je sloučenina, která má prokázané účinky na svaly a sílu. Je primárním zdrojem energie, regeneruje svalový ATP a také stimuluje svalový růst.

Nedávná studie od Saremi a kol.5 prokázala, že konzumace kreatinu snižuje hladinu myostatinu ve svalových buňkách, což způsobuje značný svalový růst. Tato studie nechala dvě skupiny mužů osm týdnů cvičit s nebo bez kreatinu.

Zbývá 12 dní

GreenFood Performance VitaMin Citrate

399
− 33%
299
Zbývá 12 dní
Zbývá 12 dní

Maxsport Protein kex

31
− 25%
26
Zbývá 12 dní

BiotechUSA Vitamin Water Zero

69
− 33%
52

Oběma skupinám poklesla hladina myostatinu, leč skupině, která brala kreatin, znatelně více. Také jim narostlo více svalové hmoty a více vzrostla síla – což jasně ukazuje, že kreatin snižuje hladinu myostatinu, čímž zvyšuje sílu i množství svalové hmoty.

Dalším silným inhibitorem myostatinu je vitamin D. Jak ukázala nedávná studie od Garcia a kol. 6, vitamin D snížil množství myostatinu v izolovaných svalových buňkách, čímž svaly více rostly. Tato studie ukázala, že vitamin D spouští silný inhibitor myostatinu známý jako folistatin, který zvyšuje množství svalové hmoty blokací myostatinu.7 

Tato studie dokazuje, že snížení hladiny myostatinu a činnost vitaminu D značně zvětšuje velikost svalových vláken.

Esenciální aminokyseliny pohánějí svalový růst pomocí snižování hladiny myostatinu

Esenciální aminokyseliny (EAA) potenciálně aktivují proteosyntézu poháněnou mTOR, čímž zvětšují objem svalů.8,9

Nedávná studie Drummond a kol.10 ukázala, že EEA umí také snižovat genetickou tvorbu myostatinu v buňkách. EEA snižují tvorbu myostatinu pomocí stimulace tvorby skupiny molekul známých jako mikro-RNA, která má schopnost snížit účinnost některých genů.

Unikátní nález této studie spočívá v tom, že v lidských svalech vznikaly pro pozření 10g EEA molekuly mikro-RNA, které snížily tvorbu myostatinu asi o 50%. Ač je na určení přesné role mikro-RNA v regulaci myostatinu třeba další výzkum, toto představuje zcela novou cestu pro snižování jeho hladiny a zlepšování svalové proteosyntézy.

Závěrem tedy, ač má clenbuterol výjimečné schopnosti stimulace hubnutí tuku a nabírání svalů zároveň, také přímo zvyšuje hladinu myostatinu – který může vést ke ztrátám na svalech. Na druhou stranu, myostatin je tak reaktivní, že i mírné snížení dávek clenbuterolu vede k jeho redukci na takovou míru, že clenbuterol dále účinkuje.

Schopnost clenbuterolu zvyšovat hladinu myostatinu by však měla být potlačována současným přijímáním správných doplňků, které zařídí, že clenbuterol nebude sám sebe skrze myostatin omezovat.

O autorovi:
Michael Rudolph se pro většinu lidí zapsal do světa tréninku jako sportovec (na vysoké hrál americký fotbal), osobní trenér nebo vědec (Má diplom z tréninku a doktorát z biochemie a molekulární biologie). Po obdržení doktorátu Michael více než osm let zkoumal molekulární biologii tréninku na univerzitách v Columbii a Harvardu. Jeho výzkum zásadně přispěl porozumění významnému buněčnému energetickému senzoru AMPK – což mu přineslo mnohé publikace ve věhlasných časopisech. Michael momentálně pracuje jako vědec v  New York Structural Biology Center a spolupracuje na projektu Ministerstva Obrany, při kterém se jedná o národní bezpečnost.

Zdroje:
1. Kim KH, Kim YS and Yang J. The muscle-hypertrophic effect of clenbuterol is additive to the hypertrophic effect of myostatin suppression. Muscle Nerve 2011;43(5): p. 700-7.
2. Carter WJ, et al. Effects of clenbuterol on skeletal muscle mass, body composition, and recovery from surgical stress in senescent rats. Metabolism 1991;40(8): p. 855-60.
3. Abo T, et al. IGF and myostatin pathways are respectively induced during the earlier and the later stages of skeletal muscle hypertrophy induced by clenbuterol, a beta(2) -adrenergic agonist. Cell Biochem Funct 2012;30(8): p. 671-6.
4. Willoughby DS and Rosene J. Effects of oral creatine and resistance training on myosin heavy chain expression. Med Sci Sports Exerc 2001;33(10): p. 1674-81.
5. Saremi A, et al. Effects of oral creatine and resistance training on serum myostatin and GASP-1. Mol Cell Endocrinol 2009;317(1-2): p. 25-30.
6. Garcia LA, et al. 1,25(OH)2vitamin D3 stimulates myogenic differentiation by inhibiting cell proliferation and modulating the expression of promyogenic growth factors and myostatin in C2C12 skeletal muscle cells. Endocrinology 2011;152(8): p. 2976-86.
7. Cash JN, et al. Structure of myostatin•follistatin-like 3: N-terminal domains of follistatin-type molecules exhibit alternate modes of binding. J Biol Chem 2012;287(2): p. 1043-53.
8. Fujita S, et al. Nutrient signalling in the regulation of human muscle protein synthesis. J Physiol 2007;582(Pt 2): p. 813-23.
9. Drummond MJ and Rasmussen BB. Leucine-enriched nutrients and the regulation of mammalian target of rapamycin signalling and human skeletal muscle protein synthesis. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2008;11(3): p. 222-6.
10. Drummond MJ, et al. Essential amino acids increase microRNA-499, -208b, and -23a and downregulate myostatin and myocyte enhancer factor 2C mRNA expression in human skeletal muscle. J Nutr 2009;139(12): p. 2279-84.