Jste zde

Napsal: randy

Cesta do pekel

Celkem nedávno jste si mohli v nejrůznějších médiích přečíst zprávy, jako je ta níže, v nichž byly hlavním aktérem anabolické steriody.
My Vám dnes krom zmíněné zprávy přinášíme také tiskovou zprávu Policie ČR,  vyjádření Svazu kulturistiky a fitness ČR a ranní vysílání rádia Česko, v němž se o této problematice vyjadřovali šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR RNDr. Jan Chlumský a dočasný předseda SKFČR Ing. Martin Jebas.

Reklama

Gang vysloužilců z fitness vyráběl na Zlínsku padělky anabolik

Osm Čechů a tři Slováci vyráběli na několika místech na Zlínsku padělky anabolik. Ty pak nabízeli zejména kulturistům, ale i dalším sportovcům jak v Česku, tak v dalších zemích Evropy. Nyní jim hrozí pět až dvanáct let vězení.
Stroje na výrobu padělků anabolik a další materiál potřebný k výrobě, který Stroje na výrobu padělků anabolik a další materiál potřebný k výrobě, který Stroje na výrobu padělků anabolik a další materiál potřebný k výrobě, který Stroje na výrobu padělků anabolik a další materiál potřebný k výrobě, který
„Členové skupiny, většinou bývalí kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů, rozprodávali padělky na území Česka prostřednictvím sítě přímých odběratelů a dalších distributorů. Na území dalších států EU fungovala jiná koordinovaná výrobní i distribuční síť," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Policisté z ÚOOZ a Národní protidrogové centrály sledovali skupinu od loňského roku. Zjistili, že centrem výroby padělků anabolik byla malá továrnička.

„Její vybavení obsahovalo stroje na výrobu tablet, míchání směsí, stroje na plnění lékovek, stroje na plnění ampulí. Výrobní prostředky si hlava skupiny dobře střežila. Do domu byl povolen vstup jen vyvoleným a případným nezvaným hostům bránilo ve vstupu elektronické zabezpečovací zařízení," řekl mluvčí Hanták.

Podle prvních znaleckých posudků je zřejmé, že prodávané tablety či ampule neměly takové účinky, jaké má originál a jaké si od nich zájemci slibovali. O to horší je, že padělky nekončily jen u sportovců.

„Byly nabízeny i těm, kteří trpěli konkrétními zdravotními problémy, například poškozená játra, ledviny nebo poruchy erekce. A to bez předem stanovené odborné diagnózy," uvedl mluvčí ÚOOZ.

Deset mužů a jedna žena byli obviněni z trestných činů výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, porušení práv k ochranné známce a jiným označením, neoprávněné podnikání a nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Soudce uvalil vyšetřovací vazbu na tři obviněné osoby, ostatní jsou trestně stíhány na svobodě.

Svaz kulturistiky a fitness ČR se od obviněných distancoval. „Svaz dle dostupných informací vylučuje, že by se jednalo o členy našeho občanského sdružení. Někteří ze zatčených dealerů pořádali soutěže, avšak pro soukromou společnost, která není ani členem ČSTV," uvedl místopředseda svazu Martin Jebas.
 

Tisková zpráva Policie ČR

Detektivové ÚOOZ ve spolupráci s kolegy z NPC obvinili jedenáctičlennou organizovanou skupinu osob, která svou činností pošpinila renomé tuzemské i zahraniční kulturistiky.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV ve spolupráci s kolegy z Národní protidrogové centrály v minulých dnech završili několikaměsíční práci. Trestné činnosti, která byla pod krycím názvem „BERRY“ v hledáčku detektivů již od loňského roku, se měla dopouštět jedenáctičlenná organizovaná skupina (8 občanů ČR a 3 občané SR) jak v ČR a na Slovensku, tak i na území dalších států EU.

Skupina jedenácti osob, ve věku od jednatřiceti do dvaapadesáti let, měla podle obvinění vyrábět ve své malé tajné továrničce padělky látek s anabolickým nebo hormonálním účinkem a tyto látky v podobě tablet či ampulí dále distribuovat. Továrna byla ukryta u organizátora tohoto nelegálního obchodu na Zlínsku. Její vybavení obsahovalo stroje na výrobu tablet, míchání směsí, stroje na plnění lékovek, stroje na plnění ampulí i blistrování.

Výrobní prostředky si hlava skupiny dobře střežila. Do domu byl povolen vstup jen vyvoleným a případným nezvaným hostům bránilo ve vstupu elektronické zabezpečovací zařízení. Další pronajaté prostory využívala tato skupina v nedalekém areálu bývalého zemědělského družstva. Padělky různých přípravků chráněných ochrannou známkou měly poté dnes již obviněné osoby uvádět do oběhu v napodobených lékovkách a v napodobeninách původních krabiček vybavených kopiemi příbalových letáků, které opatřily ochrannou známkou držitele oprávnění. Tyto „léky“ slibovaly uživatelům splnění jejich očekávání, ať už v silových sportech či v sexuální oblasti.

Na základě předem dohodnuté dělby práce měli členové skupiny, většinou bývalí sportovci – kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů v této oblastirozprodávat padělky na území České republiky prostřednictvím sítě přímých odběratelů a dalších distributorů. Na území dalších států EU fungovala další koordinovaná výrobní i distribuční síť.

Odběrateli těchto produktů byli většinou také sportovci. Ti, kteří toužili po rychlém získání či vyrýsování již nabyté svalové hmoty. Jednalo se většinou o kulturisty, návštěvníky fitness center. A byli to právě nelegální výrobci padělků, kteří nejen svým svěřencům sestavovali kombinace tréninkových dávek a kouzelné koktejly různých zaručených přípravků v podobě pilulek i injekcí. K těmto látkám ještě svým svěřencům dávali patřičná doporučení na téma, kdy brát, kdy vysadit a jak to udělat, aby tyto látky nebyly zjištěny v jejich organizmu při dopingových kontrolách během závodů.

Vyrobené látky ovšem nekončily jen u sportovců. Byly nabízeny a distribuovány nejen zdravým lidem, ale i těm, kteří trpěli konkrétními zdravotními problémy (poškozená játra, ledviny, poruchy erekce). A to bez předem stanovené odborné diagnózy.

Po nashromáždění dostatečného množství důkazního materiálu detektivové nelegální činnost skupiny ukončili. V červnu letošního roku, ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Východočeského kraje, zadrželi všechny členy skupiny. Deset mužů a jedna žena byli obviněni z:
 

  • výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem
  • porušení práv k ochranné známce a jiným označením
  • neoprávněné podnikání
  • nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy

Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo zajištěno značné množství padělků látek s anabolickým či jiným hormonálním účinkem. Jednalo se řádově o statisíce různých tablet (jen modrých tabletek pro muže bylo zajištěno 24 kg), ale také o výrobní zařízení sloužící k vlastní výrobě padělků. Zajištěna byla i finanční hotovost v celkové výši půl miliónu korun.

Při domovních prohlídkách, které v souvislosti s tímto případem proběhly na Slovensku, byly nalezeny padělky preparátů a písemné materiály dokládající „klientelu odběratelů“ v EU. I když výroba těchto preparátů není na Slovensku trestná, výrobci si byli vědomi toho, že v zemích, kam výrobky dodávali, je distribuce a držení těchto látek trestné. Z těchto důvodů tyto látky deklarovali jako elektrosoučástky či reklamní předměty.

Soudce uvalil vyšetřovací vazbu na tři obviněné osoby, ostatní jsou trestně stíhány na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti tresty odnětí svobody od pěti do dvanácti let.

 

Vyjádření SKF ČR:

Svaz kulturistiky a fitness ČR (SKFČR) uvítal přijetí nového trestního zákoníku, ve kterém se poprvé výslovně mluví o anabolických steroidech a který nakládání s těmito látkami pokládá za trestný čin. SKFČR jako člen Českého svazu tělesné výchovy aktivně spolupracuje s Antidopingovým výborem České republiky (ADV ČR) i s mezinárodní antidopingovou agenturou WADA.

Zátahy Policie České republiky na výrobce a dealery anabolických steroidů SKFČR jednoznačně vítá. I přesto, že média aktuálně popisují, že členové zatčené skupiny z červnového zátahu byli i pořadateli soutěží, SKFČR dle dostupných informací vylučuje, že by se jednalo o členy našeho občanského sdružení. Někteří ze zatčených dealerů pořádali soutěže, avšak pro soukromou společnost, která se SKFČR nemá nic společného, která není členem ani ČSTV a která nespolupracovala ani s ADV ČR ani s WADA.

I přes vše výše uvedené se SKFČR cítí být aktuální kauzou negativně dotčen, zvláště když tradiční média nerozlišují mezi federacemi kulturistiky v ČR.

Je nepochybné, že zátahy na dealery anabolických steroidů jsou více než potřebné a z dlouhodobého hlediska mohou výrazně pomoci boji proti dopingu, zhoršit dostupnost těchto látek, a to zejména mezi mládeží.

Na závěr nelze nezmínit, že Svaz kulturistiky a fitness České republiky dosáhl v minulém roce historicky nejlepších výsledků na mezinárodních soutěžích, přitom však zaznamenal nejnižší počet dopingových problémů v řadách svých členů – pozitivní dopingový nález dokonce ani jediný. SKFČR se staví tvrdě proti dopingu, v letošním roce pokračuje ve spolupráci s ADV ČR, pravidelně informuje své členy o podmínkách testování a monitoringu reprezentantů a věří, že i díky akcím Policie ČR, jako byla ta z června letošního roku, bude dopingových hříšníků ve sportu pouze a jen ubývat.

 

Ranní vysílání rádia Česko:

Záznam zde.

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3 (2 votes)