Jste zde

Napsal: Miras

Anabolické steroidy

Asi jste si již všimli, že nepatřím k zastáncům užívání anabolických steroidů a totéž doporučuji drtivé většině z vás. Jsem přitom ovšem prost jakékoliv steroidové hysterie. Steroidy prostě byly, jsou, budou a fungují. Když odhlédneme od „zaručených“ zpráv bulváru o rakovinách a steroidových šílenstvích, jak tedy se na anabolické steroidy dívat?

Reklama

Historie

Steroidy jsou výsledkem více než sto let trvajícího výzkumu v oblasti hormonální kontroly. Původním záměrem vědců bylo stvoření elixíru mládí. V roce 1889 si Dr. Brown-Sequard aplikoval extrakt z varlat psa a pocítil „omlazující“ efekt – zejména v oblasti mezi koleny a pupkem.

Další zajímavou kapitolou byla transplantace opičích varlat. Nakonec bylo ovšem jediným trvalým účinkem onemocnění těchto osob opičí formou syfilisu.

V polovině 30-tých let 20. století došlo k průlomu. Německý farmakolog Dr. Laqueur izoloval krystalky z býčích varlat. Holandští chemikové látce dali jméno testosteron. Netrvalo dlouho a testosteron se podařilo syntetizovat.

Zjistilo se mimo jiné, že má anabolické účinky, tedy podporuje nárůst svalové hmoty a síly. Na začátku 40. let  se začalo uvažovat o jeho aplikaci ve sportu. První doložený případ používání steroidů pochází z roku 1931, kdy švédští sportovci používali produkt zvaný Rejuven – německý lék s testosteronem.

V roce 1954 se jistý Dr. Ziegler, spolupracující se vzpěračským týmem USA na přípravě pro šampionát ve Vídni doslechl, že sovětští vzpěrači používají deriváty testosteronu. Na konci padesátých let tak vznikla první ověřená studie o použití steroidů ve sportě. V roce 1959 sledoval účinky použití Dianabolu u kalifornských vzpěračů. Jeho nadšení poněkud oslabila zpráva, že někteří sledovaní sportovci používají až dvacetinásobek doporučené dávky. Svůj výzkum ukončil s následujícím komentářem: „Ztratil jsem zájem, nemám chuť spolupracovat s lidmi, o výšce jejichž IQ vážně pochybuji.“

Kulturistika a steroidy

Prvním kulturistou, který prokazatelně používal steroidy, byl Mr.Universe Bill Pearl. V roce 1958 se od Dr. Jonese (výrobce strojů Nautilus) dozvěděl o tajemné chemikálii, kterou užívají Sověti. Nakonec vyzkoušel Nilivar, veterinární steroid pro léčbu dobytka. Během 3 měsíců nabral 12kg.

V průběhu 60. – 70. let se užívání steroidů mezi kulturistickou špičkou velmi rozšířilo a situace nakonec přerostla veškerou možnou kontrolu.

Proč deriváty

Hlavní problém testosteronu je jeho androgenní (maskulinizační) účinek. Androgenní účinky lze do jisté míry omezit vývojem derivátů testosteronu. Nikdy však nebudou potlačeny. Jádro molekuly steroidu se skládá ze tří šestistranných mnohoúhelníků, k nimž je připojen jeden pětistranný. Na každém rohu je uhlík – celkem 19.

Protože je testosteron velmi špatně absorbován trávicím traktem a je pak velmi rychle deaktivován v játrech, přidává se jedna alkylová skupina na 17. pozici uhlíku. Přírodní testosteron má poločas rozpadu 20 minut.

Co se týče syntézy testosteronu, základním prekurzorem testosteronu je cholesterol. Celý proces probíhá ve varlatech v řetězci Cholesterol – Pregnenolon – 17-hydroxypregnenolon – Dehydroepiandrosteron – Androstenediol – Testosteron. Denní sekrece testosteronu činí zhruba 2,5 až 10 miligramů.

Mechanismus působení

Steroid působí stejně jako většina chemických látek na buněčné úrovni. Místo setkání se nazývá receptor. Každá specifická látka má svůj receptor. Představte si mechanismus podobně jako zámek a klíč. Pouze jeden druhu proteinu (klíče) může do zámku (receptoru) zapadnout. Záleží tedy na geometrickém tvaru molekuly.

Jakmile se účinná látka naváže, iniciuje sérii chemických reakcí. Většina receptorů anabolických steroidů je v jádře buňky. Po „zapadnutí“ klíče se zvýší hladina RNA a proteosyntéza (výroba bílkovin ze šroubovice DNA). Každý jedinec má jiný počet receptorů.

Tak jaká jsou rizika?

Steroidy se aplikují hlavně orálně (ústy-tablety) a injekčně. Orální tabletky velmi zatěžují játra, soustřeďují se totiž v nich. Vzpomeňte si na 17 uhlíkovou skupinu. Orální steroidy trpí vyšší deaktivací, protože prochází zažívacím traktem a játry. Bere se jich proto větší množství. Asi z toho důvodu se rychleji setkáte s vedlejšími účinky. Logicky dalším problémem jsou potíže s játry, hepatitida a nevratné poškození jater.

Injekčně se vpravují intramuskulárně (do svalu), nikoliv intravenózně (do žíly). Injekčně aplikované steroidy mají dvě základní báze – olejovou a vodní. Většinou se aplikují do stehna nebo hýždě. Stehno je bolestivější.

Kdykoliv narušíte vrchní část pokožky, vystavujete tělo možné infekci, zvláště pokud ještě navíc nepoužijete sterilní jehlu. O možnosti AIDS a hepatitidě při půjčování jehly jste asi slyšeli. Spolu se vpichem si můžete aplikovat i částečky (například vlákna bavlny), které způsobí otravu. Během dvou až čtyř hodin začne postižený trpět svalovými křečemi a nevolností. Pokud symptomy neodezní, může se dostat do šoku, ztratit vědomí, nebo dokonce do komatu, ale to je vrcholek ledovce. Větší část abscesů mají na svědomí steroidy na vodní bázi (Winstrol nebo testosteronová suspenze).

Pokud jste dostatečně šikovní a podaří se vám napíchnout tepnu nebo žílu, nedejbože velkou femorální artérii, kde je krev hnána velkým tlakem, můžete během několika minut vykrvácet.

Šikovnější člověk si napíchne nerv. Nervový systém umožňuje mimo jiné pohyb svalů. Pokud máte štěstí, dojde pouze k nechtěnému vyprázdnění se bolestí. Hrozí ovšem i permanentní poškození nervu. Buď proběhne degenerace stehna, nebo lze i ochrnout na celou nohu.

Dalším důležitým aspektem je zdroj, ze kterého steroid získáte. Máte opravdu originální výrobek, nebo výrobek nějaké pokoutní laboratoře? Stačí drobná změna teploty, kvality ingrediencí či rozpouštědla a může dojít ke změně průběhu reakce a změně konečného produktu. Můžete si tak do těla vpravovat něco opravdu velmi toxického.

Prokazatelným vedlejším účinkem užívání steroidů je vysoký krevní tlak. Každý kdo má srdeční vadu nebo potíže ledvin, by se jim tedy měl vyhnout.

Steroidy rovněž zvyšují hladinu cholesterolu. Zvyšuje se tak možnost vzniku koronárních srdečních onemocnění.

Nejznámějším vedlejším účinkem je akné. Pravděpodobně vzniká zvýšenou aktivitou kožních žláz, vznikají zejména oleje, které představují živné pole pro bakterie.

Produktem rozpadu testosteronu je ženský hormon estrogen. Jelikož se okolo prsních bradavek nachází velké množství receptorů, dochází ke zbytnění. Nazývá se gynekomastií.

Protože užíváním steroidů potlačíte vlastní produkci testosteronu, zmenší se nepoužívaná varlata. Po dlouhodobém používání steroidů, může být opravdu problematické znovu nastartovat vlastní produkci.

Bolestivým důsledkem může být priapismus. Dlouhotrvající erekce, neopadávající ani po sexuálních aktivitách.

Častým úkazem v  poslední době bývá utržení šlachy. Důvodem je rychlejší zesílení svalů než vazů způsobeného používáním steroidů. Šlacha pak nevydrží nápor nové svalové síly.

Pravdou je, že steroidy mohou pouze o něco „vylepšit“ vaše sklony k nestandardnímu jednání. Nemyslím si, že by steroidy udělaly z normálního člověka agresora. O něco sgresivnější ale budete.

Existuje teorie o návykovosti. Většina uživatelů po kůře přibere. Jenže po vysazení začne hmotu ztrácet. Stává se, že pak berou steroidy bez vysazení. Rovněž, čím déle člověk steroidy bere, tím vyšší je dávkování.

Jsou rovněž popsány případy deprese, pravděpodobně z důvodu změn hladiny mozkových neurotransmiterů. Steroidy hrály prokazatelně roli v několika sebevraždách.

Samostatnou kapitolou je použití steroidů u žen. Už na vás někdy promluvila žena hlasem chlupatého chlapa?

Shrnutí

Pohlížejte na steroidy jako na léky. Jedná se o velmi účinné látky, které mohou způsobit různé nerovnováhy v chemickém složení vašeho těla a tím zesílit některé dosud skryté vady. Kromě toho mohou způsobit vady i přímo.

Ve složitém řetězci chemických reakcí, které ještě ani neznáme, můžete nevratně poškodit některý mezistupeň. Zářným příkladem je zastavení sekrece vlastního hormonu po dlouhodobém používání.

 A nakonec si dejte ještě otázku. Jakou máte důvěru v distributora takového léku? Jeho aktivita je nelegální a určitě mu netrhá žíly, pokud si odnesete něco levnějšího, za cenu něčeho dražšího. Stojí vám to za to? Opravdu se sportem živíte?

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)