Jste zde

Napsal: M.i.k

10 největších mýtů o testosteronu

Nebojím se to nazvat hormonálním kolotočem, když uvážím, že ještě tak před rokem z vás tričko s nápisem testosteron na ulici automaticky dělalo terč nepříjemných pohledů. Stejně tak, když byste se na testosteron zeptali svého lékaře, dostalo by se vám tak maximálně zvednutého obočí a lekce o rizicích užívání steroidů. 

Reklama

S potěšení oznamujeme, že laická veřejnost objevila testosteron a systém jeho substituce. Konečně přichází chvíle na: „My vám to říkali." 

Problém je v tom, že ke každé dobré zprávě o našem oblíbeném hormonu nám média nabídnou příběh, který se bude jmenovat „temná stránka" nebo „špatné zprávy" o testosteronu.  

Bohužel 99% těchto případů značí, že reportéři utrpěli kolektivní zatmění mozku. 

Účelem tohoto článku je vyvrátit většinu mýtů, které panují kolem testosteronu, steroidů a prohormonů. Je to článek pro vás, kteří se na tyto miláčky chystáte nebo vás už štvou vaši přátelé, kteří baští propagandu médií. 

Mýtus #1. „Testosteron je asi v pohodě. Ale steroidy? To je jiná písnička!"

Většina lidí si myslí, že testosteron je něco jiného než steroidy. Myslí si, že testosteron je riskantní, ale stojí za to, zatímco steroidy u nich vzbuzují okamžitý a bleskový odpor.

Pravdou je, že testosteron je steroid. Jako první ho izoloval Laqueur v roce 1935 a synteticky byl vyroben o něco později. Chemici po celém světě potom začali vyrábět různé verze tohoto léku.

Doufali, že dokážou nějak oddělit mužné vlastnosti testosteronu od těch anabolických. Nikdo dosud neví, jestli je to vůbec možné, protože se zdá, že anabolické i androgenní vlastnosti pracují přes stejnou soustavu receptorů.

Na tom ale nezáleží. Jak syntetické formy, tak samotný testosteron, všechno jsou to steroidy.

Mýtus #2. Injekce testosteronu vám způsobí rakovinu jater.

Pravda je taková, že žádný z testosteronových preparátů, které se momentálně v USA používají, nemá negativní vliv na játra.

Proč ta pověra pořád ještě žije? Většina orálních steroidů má alkylovou skupinu v 17-alfa pozici. To je jedno, že nevíte, co to znamená. Znamená to, že starý testosteron, braný orálně, se metabolizuje v játrech, než se dostane k cílovým orgánům.

Znamená to, že pro měřitelný efekt musíte spolykat spoustu pilulek. Proto se všechny estery testosteronu berou injekčně.

Kvůli ochraně před rozpadem dali chemici tu zmíněnou alkylovou skupinu do pozice 17-alfa, což udělalo z orálních steroidů jaksi platnou alternativu.

Chemicky to sice alternativa je, ale játra si to odnesou. Občas to vede ke zvýšení hladiny jaterních enzymů, cholestáze a/nebo pelioze.

Potom se dá diskutovat, jestli tyto komplikace povedou k rakovině jater. Je tu studie, která našla spojitost mezi dlouhodobým užíváním methyltestosteronu a nádory na játrech. Jiná toto spojení označila za náhodné. (1,2)

Každopádně, žádný doktor v USA nepoužívá pro substituční terapii steroidy s alkylovou skupinou v pozici 17-alfa. Všichni používají injekční verze.

Mýtus #3. Substituční léčba zařídí, že se vám scvrknou varlata a budete sterilní.

Na tomhle mýtu něco pravdy je. Pokud dodáte tělu testosteron navíc, potlačí to vaše vlastní zásoby, prodlouží se doba potřebná k očištění. Výsledkem skutečně může být, že si varlata dají prázdniny a scvrknou se.

Navíc se zpomalí nebo zastaví tvorba spermatických buněk. Světová zdravotnická organizace dokonce kdysi uvažovala, že doporučí užívání steroidů jako antikoncepce pro muže.

Co vám ti strašpytlové neříkají je, že tyto vedlejší efekty jsou dočasné a varlata se téměř vždy vrátí ke své původní funkci už za několik týdnů. Tisíce uživatelů steroidů mají zdravé děti.

Ještě jedna věc. Ačkoli je dočasný, tento negativní efekt může být potlačen společným užíváním Chlomidu, HCG a v některých případech i suplementy jako Tribex-500, s kůrou testosteronu.

Mýtus #4. Po substituční terapii vám narostou krásná prsa.

Estrogen je yin k yangu testosteronu. Tělo transformuje trošku každého testosteronu na „ženský hormon" estrogen. Bez tohoto procesu by testosteron neměl žádný ze svých účinků.

Problém je, když je poměr E ku T příliš vysoký. Potom se přebytečný estrogen naváže na receptory na mužské prsní tkáni a započne transkripci bílkovin, například takovou, kdy mužům narostou prsa.

Ironií je, že gynekomastie může být i výsledkem příliš nízké hladiny testosteronu. Hypogonadální muži (s nízkou hladinou T) mají také vysoký poměr E/T. S terapií se takovým mužům může naopak gyno zlepšit.

Většina preparátů, kromě testosteron etanátu (a pouze u citlivých jedinců), nezpůsobuje dramatické výkyvy hladiny testosteronu. A u těch citlivých pacientů se vždycky dají snížit dávky, nebo použít jiný preparát.

Navíc existuje mnoho blokátorů estrogenu. Jeden z nejnovějších a nejlepších se jmenuje Arimidex. Někteří inovativní doktoři předepisují blokátor rovnou při průběhu substituční léčby.

Takže ano, z testosteronu vám mohou narůst krásné vnady, ale není to příliš pravděpodobné.

Mýtus #5. Vysoká hladina testosteronu z vás automaticky dělá stroj na sex.

Testosteron navíc neznamená automaticky větší sexuální touhu. Mezi podáním a zvětšením chuti je většinou prodleva (přinejmenším u hypogonadálních mužů), dlouhá několik dní až týdnů.

Navíc je diskutabilní, kolik T přesně potřebujeme, abychom byli schopni fungovat jako muži. Fyziologická hladina je mnohem výš, než ta, která zařídí normální sexuální funkčnost.

No a testosteron navíc sice zvětší touhu, zvýší frekvenci a zlepší erekci, ale neřeší předčasnou ejakulaci a lepšího milence z vás také neudělá. Takže pokud jste momentálně v posteli dřevo, testosteron navíc z vás udělá nadržené dřevo.

Mýtus #6. Terapie z vás automaticky udělá monstrum.

Není to nezbytně nutně pravda. Steroidy mají na různé jedince různý vliv. Existují taky faktory, které dělají rozdíly, jako věk, hladina T, trénink, strava, růstový hormon, atd.

Nicméně, brát testosteron navíc obecně vede nabírání svalové hmoty i bez tréninku. Bashin a kolektiv zveřejnili v roce 1996 zásadní studii, která prokazuje, že 600 mg testosteronu týdně po dobu několika týdnů povede bez tréninku k přírůstkům větším, než jakých dosáhne běžný cvičenec pravidelným tréninkem bez steroidů. (3)

Vyšší hladina T obecně zlepšuje nabírání svalů. Lidé se však liší v tom, jak dobře to jejich těla zpracovávají. Někdo může mít více receptorů, a tím lepší odezvu. Někdo může mít vysokou hladinu vázaného T a nízkou hladinu volného T (volný je ta věc, co je biologicky zodpovědná za růst svalů).

Mýtus #7. Substituční terapie způsobuje padání vlasů.

Podívejte se na mladé kluky a ženy. Hranice vlasů jim jde rovně podél čela. Jakmile začnou produkovat testosteron, začne se hranice posouvat. Pokud se přidá genetická predispozice, nakonec jim vlasy vypadají.

Je tedy pravda, že zvýšená hladina testosteronu může vést k vypadávání vlasů, pokud má pacient k tomu predispozice.

Eunuši netrpí plešatostí, a když se jim začne dodávat testosteron, může se u nich vyskytnout.

Proč testosteron přispívá k plešatosti? Část se ho přemění na dihydrotestosteron neboli DHT. Něco z DHT se přichytí na nitrobuněčné androgenní receptory (takové buněčné parkoviště) a brání vlasům normálně se vyvíjet.

Váčky zacpané DHT produkují stále tenčí vlasy, s kratším životním cyklem, Pojivová tkán se chronicky zanítí a výsledkem je v dlouhodobějším horizontu nakonec plešatost.

Plešatost je ale pořád individuální záležitost. Už jsem zmínil, že musí existovat genetická predispozice. A někteří muži konvertují testosteron na DHT lépe než jiní.

Tak jako tak, zvýšení hladiny T samo o sobě nemusí nutně způsobit vypadávání vlasů. A pokud problém nastane, lék Finasteride umí blokovat přeměnu T na DHT a obvykle tím zabrání dalšímu vypadávání.

Jak se postupně učíme víc a víc o steroidech, vědci dokážou vyrábět léky k specifickým účelům. Nakonec tedy možná budeme mít steroidy, které nezpůsobují ztrátu vlasů. Příkladem může být steroid 7-alfa-metyl-19-nortestosteron, který zažívá renesanci, protože je vysoce androgenní a má velmi malý vliv na prostatu. To nás mimochodem přivádí k mýtu číslo 8.

Mýtus #8. Substituční terapie způsobuje rakovinu prostaty.

Váš obvodní lékař je přesvědčený, že hlavní problém s léčbou testosteronem (nebo prohormony obecně) je  růst prostaty.

Pravda je, že prostata je nebe pro DHT receptory a zvýšená hladina T obecně vede ke zvýšené hladině DHT. DHT se pak zaparkuje na receptoru v prostatě, započne transkripci bílkovin a prostata roste.

Proč růst potenciálně vede k rakovině? Kdo ví. Možná buňky,které dodá DHT jsou speciálně náchylné k mutaci.

Vztah mezi T a rakovinou prostaty rozhodně není jasný a T terapie nikdy nezpůsobovala žádné problémy s prostatou.

Terapie zvětšila prostaty u hypogonadálních mužů, ale pouze do velikosti jejich vrstevníků. To znamená, že nízká hladina testosteronu prostatu zmenší a terapie zařídí, že ta to potom jaksi dožene.

Nedávná studie Univerzity Iowa ukázala, že muži po čtyřleté T terapii jevili pouze mírný nárůst v prostaticky specifickém antigenu (PSA). (4) PSA je obecně považován za slušný indikátor zdraví prostaty.

Jiná, polská studie sledovala 30 mužů, kteří byli podrobeni 1,5 a 6 letům terapie. Průměrně 3,35 roku. (5) Ačkoli se průměrná hladina PSA zvedla z 0,65 ng/dl na 1,35 ng/dl, je to stále v únosných mezích (cokoli pod 4,0 je přijatelné).

Pravdou je, že pacienti s rakovinou prostaty by substituční léčbu testosteronem dostávat neměli, protože by se jim mohla zhoršit. (Z lékařského hlediska je, kromě rakoviny prsu, toto prakticky jediný stav, kdy se nedá doporučit užívání steroidů.)

Zajímavé je, že vědci si začínají myslet, že roli v hormonální regulaci prostaty hraje i estrogen. (6) Pokud je to pravda, dost by to vysvětlovalo. Rakovina prostaty je v této zemi (USA) v podstatě epidemií. Stejné je to bohužel s estrogeny v našem životním  prostředí a stravě.

Když si vezmeme, že mnoho studií dokazuje, že vztah mezi T terapií a prostatickou rakovinou jasný není, podezření, že by za ní mohly být estrogeny, nabývá na zajímavosti.

Mýtus #9. Substituční terapie vám zastaví srdce.

Z třiceti studií na téma testosteron a srdeční choroby jich 18 ukazuje inverzní vztah (nízká hladina T má pozitivní vliv na srdeční choroby), 11 jich nenašlo žádnou spojitost a jen jedna našla prokazatelný vztah.

Další studie srovnala 50 mužů stejného věku a etnického původu, s rozdílnými hladinami T a zjistila, že nízká hladina testosteronu odpovídá vyššímu BMI, vyššímu obvodu pasu a boků, vyššímu systolickému tlaku, vyšším hodnotám glukózy a inzulínu, vyšší hladině cholesterolu a triglyceridů a nižší hladině HDL-C (toho dobrého cholesterolu). (7)

Jinými slovy, tito muži ještě infarkt nedostali, ale nízká hladina T je k srdečním problémům předurčuje.

Pravdou je, že dodávání T může zvýšit hladinu hemoglobinu, erytrocytů a zvětšit hematokrit, což může vést k mrtvici nebo srdeční příhodě. Každý duchapřítomný doktor ale tohle dokáže uhlídat rutinními testy.

Pokud by skutečně ty zmíněné problémy nastaly, „přebytečná" krev se dá vysát. Úprava dávkování je potom taky na místě.

Můj skromný názor je takový, že kardiovaskulární problémy ve spojitosti s užíváním steroidů jsou otázkou extrémně vysokých dávek, nebo špatných stravovacích návyků, které většinou na užití steroidů stojí a padají.

Takový uživatel jí nezdravá jídla, ale jeho tělo dál ztrácí tuk. Na základě toho dělá další špatná rozhodnutí a jí, co by neměl. Jí ztužené tuky a trans mastné kyseliny. Výsledkem takové stravy je mizerné koronární zdraví.

Mýtus #10. Substituční terapie způsobí, že zabijete svoje rodiče nebo jakéhokoli muže, ženu, rostlinu nebo brouka, co se vám postaví do cesty.

Obecně vzato, hormonální změny nejsou tak docela zodpovědné za změny osobnosti. Ony pouze mění pravděpodobnost, že určité chování se projeví v určitou chvíli.

Pravdou je, že násilníci mají vyšší hladinu T. jsou však i důkazy, alespoň tedy u zvířat, že předchozí zkušenost s agresí hraje podstatnější roli než hladina T. To znamená, že pokud bude dítě bito, může z něj vyrůst násilník nezávisle na hladině T.

Doktorka Christina Wang z UCLA zjistila, že muži s nízkou hladinou T měli větší sklony k agresivitě a podrážděnosti. Jakmile byli podrobeni substituční terapii, jejich hněv se vytratil. (8)

Jiná studie, z roku 1992, zjistila, že vysoká hladina T má přímou spojitost s emocionální pohodou. (x)

Jak potom vysvětlíme dnes už vousatý termín „roid rage?" Jedno vysvětlení by mohly být extrémní dávky. Dalším vysvětlením může být, že tito jedinci by měli sklony k riskování a agresivitě i bez steroidů, a ty pravděpodobnost takového chování pouze zvětšují.

Závěr

Neexistuje žádný důkaz o tom, že rozumné užívání testosteronu nebo steroidů obecně, zkracuje délku života. Nejsou samozřejmě (zatím) ani důkazy, že by testosteron život prodlužoval. Je tu ale spousta důkazů o tom, že tyto substance umí zlepšit kvalitu života.

Zdroje

1. Lancet 1975
2. JAMA 1986
3. J Clin Endocrinol Metab 1997
4. Pharmacotherapy, 1999 Aug
5. Pol Arch Med 1998
6. J Androl 1994
7. J Clin Endocrinol Metab 1997
8. Time Magazine, 2000
9. J Androl 1992

Napsal TC Luoma, přeložil Jaromír Uhlíř

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4.5 (16 votes)