Jste zde

Napsal: K.T.

Srdce - ten nejdůležitější sval

Srdce - důležitý sval, který v zrcadle nevidíme a máme tendenci na něj zapomínat. Je čas to změnit! Přinášíme Vám 10 tipů, jak udržet své srdce silné a zdravé.

Reklama

1) Preventivně si měřte tlak

Krevní tlak je dobrým ukazatelem zdraví srdce a cév. Vysoký krevní tlak se zpočátku nemusí nijak projevovat a Vy tak můžete žít ve sladké nevědomosti o svém zdravotním stavu. Proč je vlastně vysoký krevní tlak tak nebezpečný? Jeho trvalé zvýšení může poškodit srdce a cévy a vést až k arteroskleróze (kornatění tepen), srdečnímu selhání a infarktu. Nízký krevní tlak není tolik nebezpečný, ale provází jej nepříjemné příznaky jako motání hlavy a závratě. 

Tlak nemusí měřit pouze lékař na preventivní prohlídce, spolehlivý tlakoměr si můžete pořídit i domů. Výhodou domácího měření je, že dobře rozlišíte trvalou hypertenzi od přechodného zvýšení tlaku v ordinaci kvůli případné nervozitě z nemocničního prostředí. Během dne dochází v krevním tlaku k řadě výkyvů, například z důvodu fyzické a psychické zátěže, je proto vhodné měřit si jej vždy ve stejnou dobu. Je také dobré znát svou rodinnou historii, zda někdo z pokrevních příbuzných trpěl kardiovaskulárními chorobami.

Hodnoty
  • Vysoký krevní tlak > 140/90 mm Hg
  • Normální krevní tlak 90-119/60-79 mm Hg
  • Nízký krevní tlak  < 90/60 mm Hg

2) Méně se stresujte

Mnoho z nás žije v neustálém stresu - z práce, vztahů, financí,.. To má ale neblahý vliv na naše srdce, zejména pokud jde o vyšší riziko srdečního infarktu. Podle zdravotnické studie Harvardské univerzity je u pracovníků se stresovějším povoláním o 40% vyšší riziko infarktu, oproti těm méně zatíženým.[1] Pokud patříte k první skupině, pokuste si lépe zorganizovat Váš čas, najděte si každý den chvilku sami pro sebe, můžete zkusit i některou z technik proti stresu (hluboké dýchání, meditace).

3) Vytěžte ze stravy maximum

Malá vylepšení stravovacích návyků mohou výrazně ovlivnit zdraví Vašeho srdce, jezte pravidelně následující potraviny a srdce Vám poděkuje.

  • Tučné ryby (např. losos, makrela) - plné omega-3 mastných kyselin, které snižují hladinu triglyceridů a krevní tlak, chrání srdce před záněty, tvorbou krevních sraženin.
  • Zelený čaj - bohatý na antioxidanty, chrání před kardiovaskulárními chorobami.
  • Červené víno (v malém množství) - obsahuje resveratrol a katechiny, které posilují cévní stěny.
  • Lesní plody - bohaté na antioxidanty, snižují hladinu "špatného" cholesterolu.
  • Česnek - snižuje krevní tlak, hladinu "špatného" cholesterolu, shlukování krevních destiček a jejich přilnavost k cévním stěnám.
  • Kakao - bohaté na antioxidanty, snižuje krevní tlak, pomáhá cirkulaci krve v oběhovém systému.

4) Dostatečně pijte

Čím tvrději a déle trénujete, tím více vody potřebuje Vaše srdce, aby bylo dostatečně hydratované. Stanovit přesné optimální množství tekutin na den je velmi obtížné, neboť zde hraje roli mnoho faktorů - tělesná hmotnost, aktivita, věk, strava, teplota,..Nedostatečný příjem tekutin můžete poznat podle tmavé barvy moči, sucha v ústech a bolestí hlavy. 

5) Pravidelně zařazujte aerobní i silový trénink

Aerobní cvičení zlepšuje schopnost těla využívat kyslík a posiluje srdce. Silový trénink ovlivňuje kardiovaskulární systém jiným způsobem - zvyšuje průtok krve do končetin a má pozitivní vliv na krevní tlak. Kombinace obou těchto aktivit je skvělou prevencí proti ukládání tuku kolem srdce i jiných orgánů.[2]

6) Dostatečně spěte

Chronický nedostatek spánku může vést k mnoha zdravotním problémům včetně srdečních chorob. Doporučená dávka spánku je u dospělých osob 6 - 8 hodin. Obecně platí, že čím více jste během dne aktivní, tím snadnější je pro Vás usnout.

7) Změřte si poměr pasu a boků

Poměr pasu a boků (WHR index) může o lidském zdraví vypovídat více než osobní váha. Čím větší množství břišního tuku máte, tím větší máte i riziko srdečních chorob. Chcete-li vypočítat svůj poměr pasu a boků, změřte si pas v jeho nejužší části (většinou v okolí pupíku) a boky v nejširší části (kolem hýždí).

Výpočet

WHR = obvod pasu / obvod boků

Do méně rizikové skupiny spadají ženy s výsledkem ≤ 0,8 a muži s výsledkem ≤ 0,9.

Zdravé srdce x srdce prorostlé tukem

8) Sex

Pravidelný sex je skvělý pro zdraví - posiluje srdce, zvyšuje srdeční frekvenci a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

9) Méně seďte

Dlouhodobé sezení a nečinnost může způsobit snížení lipoproteinové lipázy (enzym zodpovědný za metabolismus lipoproteinů).[3] Pokud celý den prosedíte, má to neblahý vliv na zdraví Vašeho srdce a hladinu cholesterolu. Zvedněte se ze židle vždy, když se naskytne příležitost, projděte se a protáhněte. 

10) Pečujte o svá ústa

Věděli jste, že zdraví ústní dutiny může přímo souviset se zdravím srdce? Lidé s nemocnými dásněmi častěji trpí kornatěním a zužováním tepen, což může vést až k srdečnímu infarktu.[4] Tomu můžete jednoduše předejít - pravidelně si čistěte zuby, používejte zubní nit a navštěvujte zubaře.

[Zdroje obrázků a informací: bloodpressureuk.org, health.harvard.edu, umm.edu, bmj.com, 3dprinting.com, everydayhealth.com, ask.com, bodybuilding.com, krevni-tlak-omron.cz]   

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4 (4 votes)