Jste zde

Napsal: Johnny5

Rotátorová manžeta

Svaly supraspinátus, infraspinátus, teres minor a subscapularis tvoří rotátorovou manžetu (zprostředkovávají vnější rotaci paže). Všechny tyto svaly začínají na různých místech kolem lopatky a mají stejný úpon na pažní kosti v oblasti pod hlavicí.

Reklama

Dohromady je jejich funkce stejná, vnější rotace pažní kosti. Jednotlivé svaly pak mají ještě určité specifické funkce:

1. SUPRASPINATUS asistuje deltoidu při upažení (do strany). Zejména pak prvních 15°, i když je schopný zrealizovat upažení sám bez pomoci deltoidu. Supraspinatus se podílí na prevenci vykloubení při tlakových pohybech nad hlavou jako je vrhání, tenisové podání, tlaky nad hlavou s činkou. Je to nejčastěji zraněný sval rotátorové manžety.

2. INFRASPINATUS pokrývá několik rameních pohybů - vnější rotaci (vytáčíš palec doprava), horizontální upažení (upažování v předklonu) a extenzi (tricepsové kliky na bradlech).

3. TERES MINOR má stejné funkce jako infraspinatus.

4. SUBSCAPULARIS (podlopatkový sval) zajišťuje vnitřní rotaci, připažení, extenzi a stabilizaci. Zapojuje se při posilování vnitřních rotátorů (prsní, zádové a cviky na přední část deltových svalů) ve většině tréninkových programů. Jeho specifické posilování není nutné, každý totiž rád cvičí benchpress nebo něco podobného.


 
Proč trénovat rotátory?

Většina z Vás o nich pravděpodobně dosud neslyšela, tak proč bychom se s nimi měli v tréninku zaobírat?

Síla: Slabé vnější rotátory paže mohou být limitujícím faktorem pro růst a sílu vnitřních rotátorů. Tělo nedovoluje přílišný pokrok, který by vedl k rozvoji velkých disbalancí a případnému zranění. Prsní svaly, latisimy a deltoidy mají velký potenciál k růstu, tak jej nezastavujme nerozvinutými antagonisty (svaly s opačnou funkcí).

Bezpečnost: Rotátorová manžeta má největší vliv na prevenci zranění. Běžně nacházíme masivní přetěžování vnitřích rotátorů u kulturistů, powerlifterů, atletů kde je prsní a zádové svalstvo (latisimus) hlavním tahounem pohybu. Tato nerovnováha je viditelná i u plavců, basebalistů, volejbalistů a tenistů, právě díky práci paží nad hlavou.

Posílením vnější rotátorové manžety předejdeme vykloubení, posunutí nebo některým zánětlivým procesům v oblasti rameního kloubu. Zamyslíme - li se, možnost trénovat bez vynucených přestávek a v komfortu bez bolesti je to, oč by nám mělo především jít.

Zdroje:

google.com

bodybuilding.nolimit.cz

Petr Tlapák Tvarování Těla

 

 

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)