Jste zde

Napsal: Šárik89

Nejčastější chyby při rehabilitaci

V rehabilitaci vede k úspěchu mnoho cest. Některé zdánlivě užitečné techniky však mohou být pouhým plýtváním časem, nebo vám mohou dokonce uškodit. Toto je obzvláště pravdivé při technikách SMR (self-myofascial release – myofasciální samouvolnění).

Reklama

První pravidlo medicíny je „neublížit,“ což některé SMR techniky bohužel porušují. Zde je několik příkladů, jak se dají pořádně pokazit, a k nim méně rizikové alternativy.

1 – Rolování IT bandu (šlacha iliotibiálního traktu)

Toto je velmi populární. A profesionálové na rehabilitaci se zde neshodují. Někteří říkají, že husté fasciální vrstvy se nedají deformovat (a mají pravdu), ale jsou slepí, když si nevšímají, kolika lidem rolování tohoto kousku fascie už pomohlo.

Na deformaci fascie nevěřím, ale na výsledky ano. Toto se při daném cviku skutečně děje:

Pěnový válec si dáte na vnějšek stehna tam, kde si myslíte, že máte bolavý IT band, ale ve skutečnosti cílíte na vastus lateralis, který je pod ním, a biceps femoris. Většina lidí nemá tušení, jak najít a zacílit na zkrácenou oblast a spouštěč bolestivých symptomů. IT band není všechno, co bolí zvenčí nohy.

Takže při svém rolování většinou nebudete na IT bandu. Ale dlouhodobě vám to výsledky přinese. Místo soustředění na IT band rovnou rolujte na kvadricepsech a hamstrinzích, abyste neustále netrápili ty stejné struktury.

Náprava: Rolujte kvadricepsy a hamstringy

Na IT band zapomeňte. Soustřeďte se přímo na vastus lateralis a biceps femoris. Musíte jenom lehce změnit pozici těla na válci. Výsledky se dostaví a vy nebudete muset otročit rolováním IT bandu.

2 – Lakrosový míček pod svalem Piriformis

Piriformis je nejproblémovějším svalem hýždí. Ale pokud bolest cítíte právě v této oblasti, nejspíš to nebude piriformis. V dysfunkčním pohybu však roli hrát bude.

Správný samouk si v takové chvíli okamžitě pod zadnici nacpe nejbližší míček. Jsem všemi deseti pro veškeré formy udržování, ale toto nebude řešení na pořád.

Většinou vás bolí nervus ischiadicus, a právě ten se snažíte opravit tak, že si pod něj nacpete míček. A věřte mi, žádné množství mačkání a rolování vám jej nenapraví.

Naopak by to mohlo přinést trvalé podráždění. A pokud se vám to už stalo, nejspíš jste si to způsobili sami.

Náprava: Rolování hýždí válcem

Bolest hýždí bude nejspíš pocházet z nestability v bederní páteři nebo pánvi a zde hraje zásadní roli gluteus maximus.

Zaměřte se tedy na rolování celých hýždí, čímž budete pracovat i na oblastech, které způsobují nestabilitu. Držte se válce, míček je nebezpečný.

3 – Kettlebellkou do břicha

Někteří lidé věří, že nárazy těžké kettlebell činky do břicha dokáží uvolnit pnutí v této oblasti. Funkce svalů skupiny iliopsoas, vnitřních a vnějších šikmých břišních svalů a dokonce samotné bránice může občas vyžadovat manuální nápravu. Máme na to však bezpečnější metody.

Nárazy těžkých předmětů do břicha nesou mnohá rizika. V břiše máte vnitřní orgány, a ty jsou tak trochu životně důležité.

Těžko najdete svůj vlastní IT band, tak jak chcete určit, kde máte vnitřní orgány? Mnozí terapeuti stále jednou metodou zmáčknout a vyzkoušet. A ti jsou medicinsky školení. Rizika zde jednoduše převažují možná pozitiva.

Náprava: Bránicové dýchání pod napětím

Tkáně a struktury není pro nápravu nutno fyzicky kontaktovat. Bolest je velmi komplexní věc a dost jí má čistě neurologický původ. Dost se jí dá také odstranit bez fyzického kontaktu s tělem. Hrajte si s tím pomocí napínacího reflexu, systémového bránicového dýchání a nápravných poloh.

Vyzkoušejte dýchací mobilizaci přitahovače kyčle na jednom koleni tak, jak je ukázána ve videu. Třeba vám to uleví od pnutí v břiše bez pohmožděných jater.

4 – Dvojitý tenisák na bedrech

Spodní záda jsou asi nejoblíbenější oblastí samonápravy. Ač se páteř umí hýbat ve třech rovinách, většina bolesti beder je způsobena nestabilitou napříč částmi páteře a okolním svalstvem.

Veškerá bolest v této oblasti je většinou i odborníky přisuzována stejným problémům. Jelikož míček umí pomoct od bolest hýždí, musí fungovat i pod zády, že? Ani ne, a zde je důvod:

Páteř stabilizují malé a vychytralé svaly zvané multifidus a rotátory. Technicky jsou to svaly, protože umějí vytvořit mechanické napětí, ale spíše se chovají jako senzory, které vycítí změnu v mezikloubní stabilitě a zvýšené napětí mezi jednotlivými segmenty. Při stimulaci se tyto svaly rychle  zkracují, a působí bolest, kterou chrání vaši páteř.

Hrudní páteř je vynikají oblast na to, abyste pod ni nacpali válec, avšak bederní páteř se chová trošku jinak.

Když pod ni nacpete nějaké míčky, ten úhel učiní stabilizátory jednotlivých segmentů náchylnějšími ke spuštění. Lidé si při tomto většinou spíš ubližují, způsobují více bolesti a dysfunkcí. Tohle od rehabilitace asi nechcete.

Náprava: Plank ve třech variantách

Pokud se vás bolest spodních zad nechce pustit, budete to spíše otázka stability, než mobility. Přidání mobility do již hypermobilní oblasti je recept na pohromu.

Velmi efektivním způsobem, jak si přidat stabilitu v pilířích (ramena, boky, střed těla) a dlouhodobě si napravit držení těla, je cvičit tyto tři varianty planku. Podívejte se na tyto variace, které obsahují RKC plank a side plank, čímž zvyšují stabilitu skrze čtyři vrstvy břišních svalů, iliopsoas, skupiny svalů na straně kyčle a quadratus lumborum.

5. „Terapie“ procházkou po zádech

Lidé by nikdy neměli šlapat, procházet se ani žádným jiným způsobem aplikovat sílu jeden na druhého a mluvit o tom jako o rehabilitaci. Pojďme na chvilku předstírat, že chození po lidech je legitimní terapeutická praktika. Vážně chcete, aby se váš terapeut vyzul, plnou váhou vám stoupnul na triceps a říkal tomu praktika měkkých tkání?

Množství použité síly se zde jednoduše nedá ovlivnit. Prostě na vás stojí celou váhou. Je to archaické a spíše se to podobá voodoo. Naštěstí už to mizí i ve východních zemích, kde to celé začalo. Máme ruce a mozky. Pojďme je používat.

Z tohoto nešvaru viním tu naši „no pain, no gain“ mentalitu. Lidé si zkrátka myslí, že k léčení je třeba bolest. Ano, 90 kilo něčí váhy na zádech vás bude bolet. Ale bude to taky něco pozitivního přinášet? I kdyby ano, máme nespočet alternativ, které vám nebudou stlačovat oběhovou soustavu, poškozovat měkké tkáně nebo lámat kosti.

Náprava: obalení kompresní gumou

Pokud chcete lokalizovat tlak, zkuste kompresní gumu. Bude to nový stimulus pro váš systém a rovnoměrná síla vyvolávající neurosvalovou odezvu. Podívejte se, jak kompresní guma na kvadricepsu může způsobit lokální okluzi a tlakový efekt.

O autorovi:
Dr. John Rusin je mezinárodně uznávaným odborníkem na fyzickou stavbu a výkonnost, který se zaměřuje především na prevenci a rehabilitaci zranění. Také je autorem tréninku Dr. John Rusin's 12-Week Functional Hypertrophy Training Program.

Zdroj: www.t-nation.com
Autor: Dr. John Rusin
Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Rehab Gone Wrong

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)