Jste zde

Napsal: petratvardkova

Jak předejít zimní únavě a depresím

Jak předejít zimní únavě a depresím

Reklama

Toto roční období mnoho lidí přechází s nemocemi, únavou a špatnou náladou. Přečtěte si několik tipů, jak těchto několik měsíců ne pouze přežívat, ale žít.

Ráno vstáváte za tmy, venku je zima, začínáte být nachlazení a nemáte na nic náladu? Poznáváte se? Tato "zimní deprese" má i svůj název. Seasonal Affective Disorder. Je to typ deprese která nastává pouze v určitých časových obdobích během roku, nejčastěji během zimních měsíců. Na SAD trpí častěji ženy. 

Příznaky bývají apatie, skleslost, přejídání, sklon k nadměrmernému spánku, nechuť k sexu a podobně.Ve vážnějších případech je toto úkol spíše pro lékaře, pokud však víte, že nemáte symptomy natolik vážné, aby je řešil lékař, ale přesto vás zima negativně ovlivňuje, zde se dozvíte, jak zůstat psychicky zdravý i během tohoto chmurného období. Pokud se v příznacích poznáváte, nemusí to však nutně znamenat že trpíte SAD. Přesto se vám tyto typu budou hodit.

Přijměte více vitamínu D

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích.

Vitamín D je přirozeně produkován tělem působením slunečního záření. zimních měsících ho tak dostatek nepřijmeme. Rovněž je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Pokud ho nepřijmeme dostatek, jsme více náchylní k tzv. akutním respirační infekcím a chřipce. Dostatek vitamínu D snižuje infekce dýchacích cest i svalovou slabost. Zároveň je nezbytný prp správnou stavbu kostí.Potravinovými zdroji jsou ryby jako tuňák, losos, sardinky, dále pak vejce a houby. Nejspolehlivějším zdrojem je však jeho suplememtace.

Pro zajištění denní dávky vitamínu D byste navíc potřebovali více než půl kg sádla, čtrnáct vajec,  třicet litrů mléka nebo více než kilo jelita.

Vitamín D že Slunce se předávkovat nelze, jinými způsoby však ano. Mezi příznaky předávkování patří nevolnost, nechutenství, slabost a podobně.

Najděte typ cvičení, který vás bude bavit

Pokud se necítíte dobře, poslední co se vám bude chtít, bude jít do posilovny. Přesto je však cvičení jedním z nejlepším způsobů, jak se špatné nálady zbavit. Cvičte však tak, aby vás to bavilo. Pokud budete myslet na to, že si musíte odjet svou tu každodenní rutinu v podobě tréninku, moc si nepomůžete. Dobrý trénink vás však nabije energií. Pouze se soustřeďuje na to, že to děláte pro to, abyste se cítili dobře. Nezapomeňte cvičit pro své duševní zdraví,ne jen pro slušný obvod bicpsu.

Dbejte na kvalitní spánek

Zimní dny jsou krátké, nezkracujte si je ještě zbytečně dlouhým spánkem. Namísto toho, se snažte chodit spát a vstávat stále ve stejný čas. Dostanete své tělo do rutiny a nebudete se cítit tolik unavení. Kvalitní spánek je mimo jiné důležitý pro regeneraci. Potřeba doby spánku je však individuální a různí se také věkem.

zdroje: www.bodybuilding.com

http://m.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/a10-symptomu-ukazujicich-na-nedostatek-vitaminu-d/

http://veganka.cz/vitamin-d-v-zimnim-obdobi/

úvodní obrázek: Guardian Weekend Magazine

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)