Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Zima se blíží, máme pro vás pár tipů na podporu imunity!

Chladné a vlezlé počasí, přechod z vytopeného auta, či tramvaje do venkovní nepohody, no zkrátka, období posmrkaných kapesníků a chřipek je tady. Pokud jste náchylnější a při první možné příležitosti marodíte, pojďme si dnes dát pár tipů, jak svou imunitu podpořit.

Reklama

ZDRAVÝ JÍDELNÍČEK

Na první místo asi nemůžeme zařadit nic jiného, než je vyvážený a zdravý jídelníček. Jídelníček je naprosto stěžejní pro vaše tělo, ať už ve smyslu vnitřního zdraví, zevního vzhledu a je jedno, či jde o redukci, zpevnění, či nabírání svalové hmoty. Jídelníček je samozřejmě hlavním zdrojem energie pro vaše tělo a pokud mu dáváte důkladnou péči díky kvalitnímu, vyváženému příjmu, jistě vám tuhle péči náležitě vrátí. Snažte se jíst zdravá jídla, plná chutí, chystejte si svačiny a obědy do práce. Zdravá strava je vlastně synonymum pro zdravé tělo. Jezte pestře, chutně, vyváženě, dostatečně a dbejte na čerstvost potravin. Jezte v klidu, patřičně pravidelně, aby to bylo příjemné pro váš časový i fyzický komfort.

PITNÝ REŽIM

Ruku v ruce se zdravým jídelníčkem jde samozřejmě i pitný režim. Pití čisté vody napomáhá detoxikaci těla. Voda je základním prvkem lidského těla a je důležitá pro správnou cirkulaci krve a lymfy. Pijte tedy dostatek čisté vody, nebo klidně bylinkové čaje.

POHYB, POHYB, POHYB!

Ano, aktivní život může sloužit jako jeden ze základních kamenů pro budování vaší imunity. Posilování fyzické kondice je velice důležitým faktorem pro silný a správně fungující imunitní systém. Je faktem, že lidé, kteří mají aktivnější život, jsou méně náchylní k nemocem, než lidé, kteří se nehýbou. Ono stačí maličkost, dopřejte si pocházku na čerstvém vzduchu, místo abyste na oběd jeli tramvají, či taxíkem.  K tomu přidejte alespoň 2-3x týdně nějakou svižnější aktivitu, jako je fitko, crossfit, běh, nebo zkrátka cokoliv, co vás bude bavit a uděláte tím službu nejen svému zevnímu vzhledu, protože jak víme, cvičení naše tělo tvaruje, ale také tím posílíte svůj organismus.

SPÁNEK

Jak jsme si řekli již v minulém článku, spánek je mocnou zbraní v mnoha odhledech a tak vás nejspíš nepřekvapí, že i při posílení imunity hraje velkou roli. Pokud dopřejete tělu adekvátní množství spánku a tím tedy poskytnete tělu dostatečný prostor na regeneraci, sníží se riziko napadení virózou. Díky nedostatku spánku se tělo dostává do deficitního stavu, stresu a my jsme pak mnohem náchylnější k nastydnutí.

VITAMÍNY

Při posilování imunity samozřejmě nesmíme zapomenout na pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Pravdou je, že ovoce a zelenina v dnešní době již neobsahuje tolik vitamínů, jak tomu bylo dříve, a proto je kolikrát šťastnější volbou sáhnout po vitamínu v kapslích. (Tip: vyzkoušejte třeba: VITA SOLUTION nebo  třeba NEXGEN). Nicméně ani ovoce a zeleninu nemusíme úplně zatracovat. Stále patří mezi potraviny, které by měl každý zdravý jídelníček obsahovat.

Pojďme si dát jako pár tipů na přírodní „zázraky“, kterými můžete podpořit svou imunitu.

ČESNEK
Česnek je považován za „posvátnou rostlinu“ již od starověku. Je popisován jako všelék, afrodiziakum a životabudič. Tato nenápadná cibulovina skrývá nespočet benefitů, byť je nesmírně aromatická, což je její trochu odpudivý side effect. Česnek se používá jako antibiotikum a antiseptikum, pomůže vám při nachlazení, chřipce, bolesti v krku, stejěn tak jako je dobrým pomocníkem při nadýmání a dalších střevních potížích. Čistí cévy a ničí parazity ve střevech. Česnek je zdrojem vitamínů A, B, C, dále v něm najdeme vápník, selen, jód a spoustu dalších minerálních prvků, díky kterým posiluje organismus, podporuje imunitu, sexuální výkonnost, látkovou výměnu, nebo třeba hojení ran.

ZÁZVOR
Zázvor je dalším silným hráčem v boji s chřipkou a spoustě jiných nemocí. Typickou vůni zázvoru dodávají esenciální oleje, kromě těch najdeme v zázvoru vitaminy A, B1, B2, C, E. Z minerálů pak třeba sodík, hořčík, fosfor, draslík, železo .Díky jeho palčivé chuti, kterou způsobuje látka zvaná gingerol (podobný sležením kaspicinu, pomáhá ulevit při rýmě a nachlazení, používá se také na zmírnění bolestí hlavy, usnadňuje trávení a je dobrý při zažívacích potížích. Také má termický efekt, prohřívá tělo a stimuluje krevní oběh.

CITRUSOVÉ PLODY A KIWI
Je známo, že citrusy jsou zdrojem vitamínu C (ano, o jeho množství v ovoci dnes, by se samozřejmě dalo dlouze debatovat), který je významným antioxidantem a klíčový pro náš imunitní systém. Kiwi je pak nenápadné zelené ovoce, ve kterém je největší množství vitaminu C.

Dalšími pomocníky mohou být třeba kysané zelí a další kvašená zelenina typu kimchi. Mléčné výrobky, jako jsou jogurty, ale zejména pak kysané výrobky, jako acidofilní či kefírové mléko, díky jejich působení na trávicí trakt a obsahu probiotik. Také můžeme říct, že v pro podzimní období, na podporu imunity, se hodí konzumovat obecně veškeré ovoce a zelenina. Vhodnou volbou jsou také luštěniny a obiloviny, kvůli obsahu prospěšné vlákniny.

SUPLEMENTY pro podporu imunity

Jak jsme již zmínili, základem vaší suplementace by měl být kvalitní vitamín. Další vhodnou složkou jsou pak bezesporu OMEGA 3 mastné kyseliny. Ty jsou velice významné a prospěšné pro tělo. Zajistí vám lepší stav kůže, vlasů, nehtů, ale také zraku, snižují hladinu cholesterolu a hrají prim i pro náš mozek, nervovou soustavu, cévy a srdce. Jako bonus tedy zbývá zmínit, že podporují obranyschopnost organismu.

Jako další možností je samozřejmě suplementace samostatných vitamínů - C, D, Zinku, Magnezia, atd.

OTUŽOVÁNÍ

Tento způsob prevence používali také již naši předci a stále je účinným prvkem pro posílení imunity. Musí však být prováděno správně, postupně a pravidelně. Pokud jste tedy rozhodnuti, že s tímto způsobem začnete, buďte opatrní, protože při nesprávném postupu, můžete tělo šokovat příliš a sami si přivodit nachlazení. 

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno