Jste zde

Napsal: K.T.

Ženy - nejčastější otázky + odpovědi ohledně hubnutí, stravy a fitness

Jakmile přijde mezi ženami řeč na hubnutí, stravu či fitness, objeví se mnoho otázek. Ty nejčastější jsme sepsali a zodpověděli v tomto článku.

Reklama

Hubnutí

1) Chci zhubnout, jak to mám udělat?

Změnit životní styl, stravovat se zdravě a nezapomínat na optimální příjem energie a poměr makroživin pro redukci hmotnosti, hýbat se, dostatečně spát, vydržet, nevzdávat se. 

2) Se spodkem těla jsem spokojená, ale mám tlusté břicho, mám cvičit jen to, abych ho zhubla? 

Lokální hubnutí bohužel neexistuje (s výjimkou liposukce), cvičením břicha nezhubnete břšní tuk. Z toho důvodu nejsou příliš rozumné různé výzvy, kdy děláte celý měsíc denně sklapovačky do zblbnutí. Cvičte celé tělo, nejen, že Vám to může pomoct zhubnout, ale zlepší se i držení těla a předejdete svalovým dysbalancím. 

3) Proč je moje kamarádka hubená, když se láduje sladkým od rána do večera a nesportuje a já se na dort jen podívám a mám kilo navrch?

Každá z vás má jiné genetické predispozice a patříte k jinému somatotypu. Někdo nemá s ukládáním tuku sebemenší problém, jiný s ním bojuje. Geny nezměníte a můžete za ně poděkovat rodičům, zato zdravý životní styl je jen Vaše volba. 

4) Mám problém se zadržováním vody v těle, čím je to způsobeno a jak se toho mohu zbavit?

Příčin může být mnoho, například špatná životospráva, nedostatek pohybu, ale také některé druhy léků (antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak). Několik studiemi podložených tipů, jak se přebytečné vody v těle zbavit, najdete v článku Nadměrné zadržování vody v těle - 6 tipů, jak se ho zbavit

5) Bojím se, že jakmile zhubnu, přijdu o prsa, lze tomu nějak předejít?

Bohužel ne. Prsa jsou mimo jiné tvořena tukem, když celkově snížíte % tuku v těle, dojde logicky i ke zmenšení prsou. 

6) Už více než měsíc držím dietu, cvičím a přibrala jsem 2 kg! Jak je možné, že místo hubnutí tloustnu?

Že váha ukazuje stejné nebo vyšší číslo nemusí vůbec znamenat, že jste nezhubla ani gram tuku. Váhu mohou ovlivnit například plná střeva nebo zadržovaná voda. Lepším ukazatelem než váha je zrcadlo a to, že je Vám oblečení volnější. Více se na toto téma dočtete ve článku od Roberta Humpála - Nekoukejte neustále na váhu.

7) Na internetu jsem viděla korzet na hubnutí/hubnoucí čaj/detox, pomůže mi to zhubnout?

Ne, nepomůže, jsou to vyhozené peníze. Blíže jsme se "zázračným" produktům (korzety, detoxy, hubnoucí legíny a další) věnovali v článku 10 zbytečností dnešní doby, které ke zdraví ani štíhlosti nepotřebujete 

8) Poradíte mi nějaký hodně levný spalovač tuku?

Pohyb.

9) Všechny ženské řeší jen hubnutí, ale já mám opačný problém, jsem kost a kůže a ráda bych pár kilo přibrala. Jde to nějakou zdravou cestou, abych nenabrala jen tuk, ale i svalovou hmotu?

Určitě to jde, stačí si to srovnat v hlavě a opravdu chtít, vsadit na správný trénink, chytře volit potraviny (zdravé, ale s vyšší kalorickou hodnotou), dostatečně odpočívat a vytrvat. Tipy a rady, jak postupovat při nabírání, jsme sepsali v článku Zaměřeno na ženy - jak zdravě přibrat? 

Stravování

10) Jaká dieta je nejlepší?

Žádná dieta, nejlepší je zdravý životní styl, režim, který budete moci držet dlouhodobě a bude Vám přinášet výsledky. Příliš striktní dietou možná rychle zhubnete na váze, ale ztracená kila se při návratu k původnímu režimu vrátí často i s úroky zpět (jde o tzv. jojo efekt). 

11) Miluji sladké, nedokážu se ho vzdát, stačí jen cvičit a jídlo neřešit?

Strava má značný vliv na hubnutí i nabírání svalové hmoty. Ano, můžete nějaké to kilo shodit i na nezdravém jídle díky pohybu, kdy platí, že máte výdej vyšší než příjem, ale pokud má tělo být pevné, silné a zdravé, pomocí fastfoodu a sladkostí to nepůjde. Není pravda, že zdravá strava je utrpení, kdy jíte zrní, kuřecí prsa na vodě a salát. Se zdravým jídlem si můžete skvěle vyhrát a zkoušet nejrůznější fitness recepty na zdravější zmrzlinu, dezerty nebo i připravit doma zdravou nutellu. Množství receptů na sladká i slaná jídla najdete na našem webu v kategorii Recepty

12) Je nutné koupit si jídelníček na míru?

Není to nutné a koupený jídelníček nerovná se záruka, že zhubnete tuk a naberete svalovou hmotu. Záleží, od koho jídelníček máte vypracovaný, do jaké míry je sestaven skutečně na míru Vašim individuálním potřebám (alergie, onemocnění, množství pohybu, zaměstnání apod.). Na internetu najdete spoustu (anonymních) online trenérů, z nichž řada jen naťuká údaje do tabulek v aplikaci, rádoby jídelníček na míru Vám za nemalou částku zašle a tím spolupráce s Vámi končí, což je špatně. Volte někoho, kdo bere svou práci zodpovědně, bude s Vámi spolupracovat delší dobu a jídelníček v případě potřeby ještě poupraví, aby se výsledky skutečně dostavily.

Jídelníček si můžete sestavit i sami, počítejte ale s tím, že jde o časově náročnější záležitost, musíte si nastudovat dostatek potřebných informací a vše spočítat. Jak na to se dočtete v sérii článků Kalorický příjem a jídelníček

13) Jeden poradce mi doporučil, že když budu pít koktejly od něj místo jídla, zhubnu. Mám do toho jít?

Ne a utečte od něj hodně daleko, tenhle člověk zdravé stravě patrně moc nerozumí, je součástí multilevel marketingu a jde mu jen o to Vám předražené koktejly prodat. Může Vám napovídat, co se mu zachce, nic to ale nemění na faktu, že vynechávat jídla a něco místo toho pít je nerozumné a po návratu k běžné stravě následuje jojo efekt.

14) Je zdravá strava dražší?

Kvalitní potraviny samozřejmě něco stojí, pokud se však striktně nedržíte předepsaného jídelníčku nařizujícího jíst denně třeba lososa či alternativního stylu stravování jako raw apod., můžete na jídle ušetřit, aniž by Vám chyběly potřebné živiny. Jak na to jsme si již ukázali v článku 9 tipů, jak ušetřit na zdravém jídle

Cvičení a soutěže ve fitness

15) Má smysl platit si trenéra nebo můžu jít do posilovny jen tak a okoukat techniku od ostatních?

Rozhodně má smysl si na první hodiny v posilovně zaplatit kvalitního trenéra, který Vás naučí správné technice a doporučí vhodný tréninkový plán. 

16) Nechci mít ze cvičení velké svaly, vypadala bych pak jako chlap! Jak na to?

Bez zakázaných látek se z vás chlap jen díky činkám nestane. Naopak docílíte krásného a pevného těla. 

17) Známá se při cvičení balí do igelitové folie, prý jí to pomáhá a vypotí více tuku, je to pravda?

Ne, vypotí maximálně více vody v zabalené partii, kůže se jí zapaří a koleduje si o nepěknou vyrážku. 

18) Stydím se jít do posilovny, přijdu si moc tlustá, neumím cvičit a všichni tam na mě budou zírat, stačí mi cvičit doma?

V první řadě je třeba říct, že není důvod se bát. Pokud v posilovně nenarazíte na úplné hlupáky, nikdo se Vám posmívat nebude, všichni jsme nějak začínali. Cvičení doma samozřejmě možné je a každý pohyb se počítá, vyzkoušet můžete například programy od Jillian Michaels, kdy cvičíte podle videí. 

19) Stačí dělat jen kardio?

Pokud Vám jde o shození kilogramů (bez ohledu na to, zda budete hubnout tuk nebo svalovou hmotu), pak ano, ale takový přístup nedoporučujeme. Jak již bylo psáno, váha je jen číslo, lepším ukazatelem je zrcadlo. Silový trénink narozdíl od kardia zlepší držení těla, krásně jej vytvaruje a zpevní.

 

20) Co je to protein a musím ho po cvičení pít? A co další doplňky jako BCAA, neobejdu se bez nich?

Pokud máte na mysli proteinový prášek, jedná se o suplement dodávající bílkoviny, může být vyroben z různých surovin, nejčastěji používaný je syrovátkový protein. Využívá se zejména, pokud máte problém sníst v běžné stravě dostatek bílkovin, které jsou základním stavebním prvkem svalové hmoty. Jaké existují druhy proteinových prášků a v čem se liší se dočtete zde: Proteiny stručně a jasně

BCAA jsou větvené aminokyseliny, které slouží k ochraně a regeneraci svalové hmoty. Podrobnější informace najdete v článku BCAA a jejich dávkování

Základem je vždy správně sestavený zdravý jídelníček, bez toho se neobejdete. Suplementy nikoho nespasí a vždy budou jen doplňkem. 

21) Moc se mi líbí postava Michelle Lewin (dosaďte libovolné jméno oblíbené fitnessky), jak na to, abych vypadala jako ona?

Jsou za tím často roky tvrdé dřiny, odříkání, striktní dodržování stravy, vliv má i genetika a nejrůznější plastické operace. A nebudeme si nic nalhávat, některé ze závodnic užívají i zakázané látky. 

22) Chtěla bych zkusit nějakou soutěž ve fitness, jak se tam mám dostat?

Konkrétní a úplná pravidla se vžy dočtete na stránkách svazu, který soutěž pořádá. Zjednodušeně - první řadě si musíte vybrat soutěž, které se chcete zúčastnit (např. kondiční) a kategorii, ve které budete závodit (např. bikini fitness, bodyfitness) + musíte splňovat pravidla dané soutěže a poslat elektronickou přihlášku. Připravte si také nemalou finanční částku, kterou Vás bude celá příprava a další věci potřebné k soutěžení (závodní plavky, boty, barva apod.) stát.

[Zdroje obrázků a informací: Anna Nyström, Michelle Lewin, pinterest.com, dailystar.co.uk]

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)