Jste zde

Napsal: Šárik89

Sedm zajímavých faktů o výživě

FAKT 1 | PROČ JSOU BÍLKOVINY TAK SYTÉ

Dostatek bílkovin ve stravě pomáhá ovládat chuť k jídlu a zlepšuje hubnutí. Vědci si však nebyli jisti, jak to funguje. Nedávná studie Imperial College v Londýně na myších ukázala, že produkt natrávených bílkovin – fenylalanin – zvyšuje hladinu GLP-1, hormonu, který nám říká, kdy se máme přestat cpát.

Reklama

FAKT 2 | VLÁKNINA KRMÍ STŘEVNÍ BAKTERIE

Nová studie publikovaná v časopisu Cell zjistila, že když bakterie ve střevech nedostanou potřebnou potravu – zejména vlákninu z rostlin, začnou požírat hlen, který je na vnitřních stěnách střev. Pokud jej sežerou moc, hrozí, že uniknou ze střev, a způsobí záněty a různá onemocnění.

FAKT 3 | BAREVNÁ JÍDLA MOHOU ZLEPŠOVAT MOZKOVOU FUNKCI

Barevná jídla jako zelená zelenina a paprika mají sloučeniny zvané karotenoidy, které jim dávají jasné barvy, a v těle slouží jako antioxidanty. Studie univerzity v Georgii zjistila, že lutein a zeaxantin, které pomáhají zdraví očí, umějí u starších jedinců také pomoci s mozkovou funkcí.

FAKT 4 | TRÉNINK NAPRAVUJE PŘEJÍDÁNÍ

Vědci na univerzitě v Michiganu zjistili, že negativní vliv jednorázového přejídání může napravit pravidelný trénink. Studie zkoumala subjekty, které jedly týden o 30 kalorií navíc, ale drželi se alespoň 150 minut kardia a cvičili minimálně šest dní.

FAKT 5 | ALKOHOL MŮŽE CHRÁNIT DOBRÝ CHOLESTEROL

Studie American Heart Association zjistila, že střídmý příjem alkoholu může zpomalovat ztráty na dobrém, neboli HDL, cholesterolu. Výzkum se zaměřil na denní pití a zjistil, že ti, kteří pili střídmě (jeden nebo dva nápoje denně), si udrželi zvýšenou hladinu HDL déle.

FAKT 6 | OSM

Osm je procento konzumentů fast foodu, kteří si čtou nutriční údaje na menu a používají je ke zdravější volbě pokrmů. Tedy podle studie univerzity v New Yorku.

FAKT 7 | VYNECHAT VEČEŘI A HUBNOUT?

Bylo zjištěno, že dát si poslední jídlo odpoledne a potom až do snídaně nejíst, pomáhá snižovat výkyvy chuti k jídlu a zvyšuje noční pálení tuku. Tvrdí to studie Pennington Biomedical Research Center. Také zjistila, že se tímto zlepšuje metabolická flexibilita, neboli schopnost těla přepínat mezi používáním tuku a sacharidů jako paliva.

Zdroj: www.flexonline.com
Autor: Tým Flex

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Why Protein Makes You Feel Full

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno