Jste zde

Napsal: petratvardkova

Sacharidové vlny pro začátečníky - ano nebo ne?

V tomto článku se zaměříme na sacharidové vlny, a předveším na to, pro koho jsou či nejsou vhodné. Na začátek si shrneme co vlastně sacharidové vlny jsou a jak fungují.

Co jsou sacharidové vlny?

Reklama

Sacharidové vlny jsou efektivním způsobem redukce tělesného tuku, při kterém je cílem zachovat svalovou hmotu. Jedná se vlastně o cyklování sacharidů ve vlnách běhěm kterého se metabolismus zpomalí pouze minimálně, a tím je hubnutí efektivnější. Tento způsob rychlé a efektivní cesty ke snížení hmotnosti a redukce tělesného tuku používají především závodníci, ale i populace cvičící rekreačně.
Při sacharidových vlnách tedy každý den příjememe jiné množství sacharidů. Tělo se tak nestihne na režim plně adaptovat a redukce je snažší. Samozřejmostí je nadále příjmat také bílkoviny a tuky. 

1.týden cyklování sacharidů tak může vypadat například takto: 50-100-150-200-250-300-350

Kde je množtví sacharidů uvedeno v gramech. Vše je samozřejmě individuální a závisí na mnoha faktorech! Na tomto příkladu je pouze ukázan princip vln. Vše se však může lišit, někteří během sacharidových vln mají také den s "nulou" sacharidů, jiní do nuly nezachází nikdy.

Stále časteji se můžeme setkat s trendem, kdy osoba několik let ústavičně přibírá, a pak se rozhodne pro rychlou redukci během ideálně několika pouhých dní či týdnů. Často tomuto propadají také ženy, které již vyzkoušely celou řadu diet, avšak nic jim pořádně nefungovalo, a nebo je v mnoha případech dostihl jojo efekt. Na nejrůznějších diskusních fórech se pak setkáte s dotazy, kde všechny zajímá hlavně to, kdo jim konečně sestaví ty zázračné sacharidové vlny. A netřeba mluvit o "univerzálních sacharidových vlnách", které se dají běžně koupit na internetu. V těchto případech mnohdy společnost či výživový poradce nezohledňuje aspekty jako jsou pohlaví, věk, výška, váha a fyzická aktivita, a jednodušše rozesílá všem totožný jídelníček.
Sacharidové vlny však rozhodně nejsou jednoduché a vyžadují disciplínu a znalost svého těla. Pokud tedy má člověk problém s vysokou nadváhou, a nedokáže zhubnout při svém běžném režimu na svém běžném jídelníčku, pak pro něj sacharidové vlny nejsou tou správnou volbou. Pokud člověk nedokáže zhubnout na běžném redukčním jídelníčku, je někde chyba. Co se však asi stane, pokud takový človék po dojetí sacharidových vln najede zpět na svůj "nefunkční" jídelníček? Lidé nejčastěji nejsou schopni zhubnout z několika důvodů.

1) Nedisciplinovanost ve stravě 

Pokud si člověk zatím nezvykl zbavit se některých svých oblíbených jídel, sladkostí, fast foodu.. Jak pak chce takový člověk vydržet režim sacharidových vln, které jsou náročné jak psychicky tak fyzicky, obzvláště v dny s nízkým příjmem sacharidů?

2) Špatný příjem makroživin/celkového počtu kalorií

Při tomto způsobu člověk může být disciplinovaný nakolik chce, avšak při celkově špatně nastaveném jídelníčku se nehne z místa. Ani v tomto připadě samozřejmě nejsou vlny ideální, protože po najetí zpět do bězněho režimu se kila rychle vrátí nahoru.

3) Špatná volba potravin
Ani v tomto případě nelze vlny doporučit. Volba správných potravin je základ, a to by mělo fungovat a platit jak v běžném jídelničku, tak při vlnách.

Jednoduchým pravidlem, kterým by se dalo řídit je, že pokud musíte váhat a ptát se sami sebe či na diskusních fórech zda pro vás sacharidové vlny vhodné jsou nebo ne, pak se jim vyhněte obloukem. Vlny nejsou jednoduché, a jsou pro lidi kteří již mají o výživě a příjmu makroživin nějáký přehled a jejich jídelníček je fungující a vyvážený. Obtížnost sacharidových vln se samozřejmě odvíjí od toho, jaký příjem sacharidů si nastavíte, zda máte zařazeny i dny s "nulou", nebo naopak markantní změny neděláte, a dny s nízkým příjmem sacharidů tak pro vás takovou zátěží nejsou.

Pokud cvičíte pouze na rekreační úrovni, zamyslete se také nad tím, zda jsou pro vás vlny opravdu důležité a nezbytné. Někdy stačí k prolomení stagnace drobná úprava tréninku.
Pokud se však rozhodnete sacharidové vlny zkusit, a chcete si je nechat u někoho sepsat, obraťte se na někoho zkušeného, ať už z řad výživových poradců či závodníků, a ideálně si ověřte také zkušenosti ostatních klientů. Ještě nedávno jsme na sociálních sítích byli svědci toho, jak závodnice bikini fitness rozesílala všem klientům totožný jídelníček. Bohužel tedy ani u všech závodníků není záruka kvality. Mimo jiné je při sacharidových vlnách třeba brát v potaz naši fyzickou aktivitu a případně přizpůsobit trénink.

zdroj úvodní fotografie: wisegeek.com

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.7 (3 votes)