Jste zde

Napsal: Šárik89

Proteosyntéza – klíč k růstu

Jak dosáhnout maximálního efektu proteosyntézy na svalový růst? O tom následující řádky.

Reklama

Pokud se zajímáte o trénink, stravu nebo suplementy, termín proteosyntéza jste už nejspíš párkrát slyšeli. Mnohé články ji zmiňují v tom smyslu, že vám doporučují něco, co zvýší její úroveň. Zní to dobře, ale co proteosyntéza vlastně znamená?

Proteosyntézou se rozumí růst a obnova skeletální svaloviny za využití proteinů ve stravě.
Proteiny se skládají z aminokyselin a formují tkáně v lidském těle, včetně svalů. Tělo skládá z proteinů svaly i bez tréninku. Během adolescence dokonce dost rychle. Po dvacítce se tento proces znatelně zpomaluje.
Proto je třeba být aktivní. Samozřejmě ani u vysoce trénovaných starších jedinců se proteosyntéza nedá srovnávat s hladinou, jakou mají zdraví teenageři.

U starších se tedy mimo každodenní obnovy proteosyntéza řídí tím, kolik fyzické aktivity tělu dopřejí.

Svaly nezesílí ani se nezvětší posedáváním, a to nezávisle na příjmu bílkovin. Je třeba je stimulovat.

Jakákoli aktivita poškodí a zatíží svaly. Ať už jde o vytrvalostní aktivity a kumulativní poškození, nebo explozivní činnosti, jako je silový trénink, obojí poškodí svaly, což nastartuje proteosyntézu.

Při obou druzích činnosti (delší i kratší) se svaly přirozeně rozkládají v procesu zvaném katabolizmus. Tím se myslí, když to zjednodušíme, fyzická separace svalových vláken tvořících strukturu kosterního svalstva.

Na druhé straně máme anabolizmus, neboli stav, kdy se tělo zotavuje a poškozená vlákna dorůstají a sama se obnovují. Jakmile tělo skládá více proteinů než rozkládá, svaly rostou.

Výzkumy se většinou soustředí na bolestivé, poškozené a nadužívané svaly po tréninku. A už se ani nezkoumá, jestli by se měly po tréninku přijímat proteiny, ale spíše, kdy je nejvhodnější je přijímat pro maximální vliv na velikost a obnovu svalů.

Výzkumy posledních let ukazují, že nejlepší z tohoto hlediska by měla být společná konzumace proteinů a sacharidů po tréninku.

Sportovní komunita za touto společnou konzumací proteinů a sacharidů stojí v podstatě jednotně. Sacharidy ve svalech efektivně doplní vyčerpané zásoby glykogenu.

Tato kombinace po tréninku zastaví katabolizmus a nakopne proteosyntézu.

Tím se zabrání dalšímu rozkladu používaných svalů.

Důležité je, že poškození uvnitř svalů vrcholí až asi tři dny po tréninku, což dělá z nepřetržitého příjmu proteinů zásadní veličinu.

Zdroj: www.http://musculardevelopment.com
Autor:Drew Peters Jr, MA, CSCS.

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Protein Synthesis - The Key to Growth

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (4 votes)