Nadměrné zadržování vody v těle - 6 tipů, jak se ho zbavit

S nadměrným zadržováním vody v těle se potýká řada z nás a často si tohoto problému člověk ani nemusí být vědom. Cítíte se neustále oteklí a nemůžete zhubnout? Možná je to i Váš případ. Přinášíme 6 studiemi podložených tipů, jak se přebytečné vody v těle zbavit. 

Úvodem je třeba říci, že nadměrné zadržování vody v těle nemusí být pouze "kosmetický" problém, může být taktéž příznakem vážného zdravotního stavu jako je např. selhání ledvin, pokud u Vás tento problém ve velké míře delší dobu přetrvává, navštivte lékaře. Svou roli hraje nejen špatná životospráva nebo nedostatek pohybu, ale také některé druhy léků (např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak) - v takovém případě zkonzultujte se svým lékařem možnou alternativu - ženy například mohou zvolit nízkohormonální antikoncepci obsahující hormon drospirenon, který brání zadržování vody v těle. 

Obsah článku:

  • Konzumujte méně soli
  • Zvyšte příjem hořčíku
  • Zvyšte příjem vitmínu B6
  • Jezte potraviny bohaté na drasllík
  • Vyzkoušejte extrakt z pampelišky
  • Vyhněte se rafinovaným sacharidům

Žena se drží za tuk, která má na břiše

1) Konzumujte  méně soli

Zpracované potraviny obsahují vysoké množství soli, pokud je konzumujete příliš často, může Vaše tělo zadržovat vodu. Pokud je Vám zdravý životní styl blízký, jistě dbáte o skladbu svého jídelníčku a pokrmy zbytečně nedosolujete, ale i některé ze zdravých potravin mohou mít vysoký obsah sodíku - např. tvarůžky, celozrnné pečivo, konzervovaný tuňák a cottage sýr. 

Teorii o tom, že vysoký obsah sodíku ve stravě vede k zadržování vody v těle, potvrdilo hned několik studií, Na druhé straně ale existuje i studie, která sledovala 32 mladých zdravých mužů a podle které zvýšený příjem sodíku neměl výrazný vliv na retenci vody. Podle výzkumníků to tedy může záviset i na jednotlivci. 

2) Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík je velmi důležitý minerál a podílí se na více než 300 enzymatických reakcích, které udržují tělesné funkce. Zvýšený příjem hořčíku může pomoci proti zadržování vody v těle. Studie sledující skupiny žen zjistily, že konzumace 200 mg hořčíku denně dokáže snížit zadržování vody v těle, které bývá součástí premenstruačního syndromu. Dobrým zdrojem hořčíku jsou například ořechy, hořká čokoláda a listová zelenina. Existuje také hořčík v podobě doplňku stravy

3) Zvyšte příjem vitmínu B6

Vitamín B6 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a mnoho dalších tělesných funkcí. Vitamín B6 může pomoci snížit zadržování vody, a to zejména u žen s premenstruačním syndromem. Mezi potraviny bohaté na vitamín B6 patří banány, brambory, ořechy a maso.

4) Jezte potraviny bohaté na drasllík

Draslík je minerál, který v lidském těle najdeme zejména uvnitř buněk a zajišťuje mnoho funkcí organismu. Mimo jiné pomáhá proti zadržování vody tím, že zvyšuje produkci moči a snižuje množství sodíku v těle. Vysoký obsah draslíku mají například banány, avokádo nebo rajčata. 

5) Vyzkoušejte extrakt z pampelišky

Pampeliška (Taraxacum officinale) je bylina, která byla léta používaná jako přírodní diuretikum v lidovém léčitelství. V jedné ze studií dostali dobrovolníci během 24 hodin 3 dávky extraktu z listů pampelišky a poté byl monitorován jejich příjem a výdej tekutin. Výsledky ukázaly, že v průběhu následujících dní došlo u účastníků výzkumu k výraznému nárůstu produkce moči, což potvrzuje, že extrakt z pampelišky (přesněji z pampeliškových listů) může sloužit jako účinné diuretikum.

6) Vyhněte se rafinovaným sacharidům

Konzumace rafinovaných sacharidů vede k rychlému zvýšení krevního cukru. Vysoká hladina inzulinu zvyšuje reabsorpci sodíku v ledvinách, což vede ke zvýšení objemu vody uvnitř těla. Mezi nejznámější rafinované sacharidy patří bílý cukr a bílá mouka. 

Další tipy na potenciálně účinné způsoby, jak snížit zadržování vody v těle (založené pouze na nepřímých důkazech, nikoliv rozsáhlých studiích):

  • pohyb - může napomáhat snižování nahromaděné vody zejména v dolních končetinách.
  • pitný režim - zvýšení příjmu tekutin může paradoxně pomoci proti jejich zadržování.
  • přeslička, petržel, česnek, fenykl, kopřiva, brusinková šťáva - fungují jako přírodní diuretika, která byla hojně používaná v lidovém léčitelství. Vyzkoušet můžete například kopřivový čaj.

Doporučujeme

[Zdroje obrázků a informací: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed, authoritynutrition.com, pixabay.com, photoworld.com.cn, terawarner.com]