Jste zde

Napsal: Šárik89

Může káva být pověstným pramenem mládí?

Může káva být pověstným pramenem mládí?

Studie říkají, že ano! Pijte kávu, a žijte déle.

Reklama

Káva. Nektar bohů. Zásadní pro začátek dne (obvykle). Nedávná studie publikovaná v Anals v Internal Medicine ukázala, že káva může nakopnout váš denale může vám také prodloužit život?

Zjevně ano! Osmiletá evropská studie zjistila, že čím více kávy pijete, tím déle můžete žít. Jak je to možné? Tým Muscular Development již prokázal, že pár šálků kávy denně není škodlivých. Káva před tréninkem vám dokonce může pomoci s pálením tuku.

Tato nejnovější studie publikovaná v European Heart Journal ukazuje, že lidé, kteří pijí 4 šálky kávy denně, mají až o 65% nižší riziko smrti než nepijáci.

Ve skutečnosti mi doktorka Carrie Ruxtonová, britská dietoložka, nedávno napsala e-mailem: „…Studie ukazují, že střídmé dávky kofeinu podporují kognitivní funkce jako ostražitost a koncentraci a zlepšují sportovní výkon. Evropská komise pro bezpečnost potravin říká, že až 400mg kofeinu denně, tedy dávka, kterou najdete v 8 šálcích čaje nebo ve 4 šálcích kávy, je pro dospělé dlouhodobě dokonale bezpečné množství."

Dalším důležitým faktem je, že káva je bohatá na polyfenoly. Polyfenoly jsou zásadní pro boj s diabetem a hlídání hladiny glukózy. Dobré jsou také pro zdravé hubnutí. Z tohoto důvodu doporučujeme také pití červeného vína, které je polyfenolů plné.

Další studie, kterou doktorka Ruxtonová publikovala v roce 2017, potvrzuje, že rovněž čaj obsahuje velké množství polyfenolů. Totéž potvrzuje studie American Journal of Clinical Nutrition provedená na kávě.

Nové studie dále ukazují, že káva před tréninkem umí nakopnout metabolizmus, čímž se rychleji pálí tuk. Ohledně sportovních nápojů s kofeinem už doktorka Ruxtonová tak optimistická není: „…energetické nápoje s kofeinem jsou méně zdravou variantou a kofeinu je v nich více. Také obsahují přidaný cukr.“

Doktorka Ruxtonová dále dodává: „… výhodou čaje je to, že obsahuje jen polovinu kofeinu oproti kávě a dodává přírodní flavonoidy, které jsou blahodárné pro zuby a zdraví srdce a cév.“

Mnozí trenéři jsou zastánci užívání kofeinu před tréninkem. A to kvůli aktivaci činitelů produkujících hnědý tuk, který nám pomáhá s hubnutím.

S výše zmíněnými informacemi tedy můžeme říct, že pijáci kávy před sebou nejspíš mají dlouhý život.

Zdroje:
Gunter MJ, Murphy N, Cross AJ, Dossus L, Dartois L, Fagherazzi G, et al. Coffee Drinking and Mortality in 10 European Countries: A Multinational Cohort Study. Ann Intern Med. 2017;167:236–247. doi: 10.7326/M16-2945
Dr. Carrie Ruxton, Ph.D. – Caffeine Sorting fact from Fiction
Am J Clin Nutr 2004 May;79(5):727-47.
European Heart Journal, Published online https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/higher-coff...

Zdroj: www.http://musculardevelopment.com
Autor:J.A. Giresi

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Can Coffee Be the Fountain of Youth?

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3 (2 votes)