Jste zde

Napsal: Šárik89

Marihuana snižuje výkon v tréninku

Minule jsme se podívali na to, jak Vás ve svalových přírustcích může omezovat konzumace alkoholu. Dnes se podíváme na jiný, zejména u mladší generace dosti oblíbený neduh, a to je kouření mariuhany.

Reklama

Kouření jointů si jako požitek dopřávají mnozí lidé. Skuteční sportovci, kteří si hlídají stravu, pitný režim a odpočinek, by to však dělat neměli. Nové výzkumy ukazují, že marihuana snižuje výkonnost, a dramaticky zvyšuje riziko úmrtí na hypertenzi.

Přehled 15 studií, který zveřejnil Michael Kennedy z St. Vincent’s Hospital Medical School v Sydney pro  Journal of Science and Medicine in Sport, shledal, že marihuana snižuje výkonnost ve vytrvalostních a aerobních sportech.

U pacientů léčících se se srdečními problémy způsobovala bolest na hrudi, která může pro starší sportovce být nebezpečná. Také docházelo ke snížení svalové síly. Jediným pozitivním efektem marihuany bylo snížení rizika astmatu způsobeného tréninkem.

Slabý výkon v tréninku není jediným problémem marihuany. Tráva se také spojuje s trojitým rizikem úmrtí na hypertenzi, které narůstá s každým rokem jejího kouření.

Podle nového výzkumu zveřejněného v  European Journal of Preventive Cardiology je marihuana pro srdeční choroby nebezpečnější než cigarety.

Oproti lidem neužívajícím marihuanu měli její uživatelé 3,42 x vyšší riziko úmrtí na hypertenzi a toto riziko se každý rok zvyšovalo 1,04 x. Spojení mezi marihuanou a úmrtími na srdeční choroby a cerebrovaskulární choroby (proudění krve do mozku) nebylo nalezeno.

„Naše výsledky naznačují možné spojení mezi úmrtností na hypertenzi a marihuanou. Není to překvapení. O vlivu marihuany na kardiovaskulární systém se dobře ví. Marihuana stimuluje sympatický nervový systém, což zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak a spotřebu kyslíku. Pohotovostní ambulance mluví o případech srdečních příhod po užití marihuany.“ řekla hlavní autorka studie, Barbara A. Yankey, a Ph.D. studentka School of Public Health na Georgia State University v Atlantě.

Vědci také varovali, že kardiovaskulární rizika marihuany mohou převyšovat rizika spojená s kouřením cigaret. „Našli jsme vyšší odhadovaná kardiovaskulární rizika u kouření marihuany,“ řekla Yankey.

„Toto naznačuje, že marihuana může mít dokonce vážnější důsledky na kardiovaskulární systém než kouření cigaret. A není třeba ani zmiňovat zhoubný vliv marihuany na mozkovou činnost,“ dodala.

Marihuana má podle amerických orgánů vysoký potenciál ke zneužívání, nemá žádná všeobecně přijímaná lékařská využití a je nebezpečná. Většina států však uznává její požitkové a lékařské užívání. Světová antidopingová organizace její užívání nepovoluje.

Zdroj: www.http://musculardevelopment.com
Autor:Alan Golnick.

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Marijuana Impairs Exercise Performance

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)