Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Má čokoláda své místo ve zdravém jídelníčku?

Možná vám zní spojení čokolády a zdravého životního stylu, nebo čokolády a fitness trochu jako nějaký předčasný aprílový žertík. Málokdo by asi považoval zrovna čokoládu za fitness potravinu, ale věřte nebo ne, opravdu má spousty zdravotních benefitů a právě na ty se dnes zaměříme.

Reklama

Když nabídnete čokoládu dítěti, málo kdy se setkáte s odmítavou reakcí. Když nabídnete čokoládu dospělému, dostanete zápornou odpověď mnohem častěji. Je to dáno nejspíše tím, že přemýšlíme o čokoládě jako o jídlu, kterému se raději vyhnout, protože je příliš kalorické, tučné a obsahuje hromadu cukru. Nicméně poslední výzkumy v oblasti výživy ukazují, že čokoláda, nebo alespoň kakao, které by mělo být její hlavní složkou, pracuje spíš PRO nás, než PROTI nám, co se týče zdraví i postavy, a tak na konzumaci čokolády konečně přestává koukat jako konzumaci něčeho nezdravého, nebo něčeho, co ohrožuje naši linii.

To je sice krásné, ale není čokoláda, jako čokoláda. Pojďme si nejdříve říct, co je vlastně tou „dobrou“ čokoládou se zdravotními benefity, o kterých budeme mluvit. Pokud jde o „čokoládové“ figurky, nejrůznější tabulky s lentilkami, sušenkami, karamelem, gumovými medvídky, nebo třeba bílé, či mléčné výrobky s označením „čokoláda“, tak toho s čokoládou mají společného skutečně málo a bohužel u nich ani moc zdravotních benefitů nenajdeme. Při výběru kvalitní čokolády se vyplatí číst etikety a hledat výrobky, které mají vyšší podíl kakaa. Kvalitu čokolády totiž udává právě podíl kakaa, který obsahuje. Minimální podíl kakaa, po kterém bychom měli při výběru čokolády sáhnout, by měl být alespoň 70%, ideálně pak kolem 85 – 98%.

Možná vás i trochu pobaví věta, že čokoláda je svým způsobem vlastně ovoce, protože se vyrábí z kakaa, které roste na stromech. Kakaovníky rostou v tropických oblastech Jižní a Střední Ameriky, zejména v povodí řek Orinoco a Amazonka. Kakaovníky obsahují takové lusky, ve kterých jsou semena nebo jakési „fazole“.Ty jsou velice bohaté na živiny a zdravé tuky. Semena se následně rozmixují a vznikne kakaová pasta, ze které se po odstranění kakaového másla, stává kakaový prášek. Kakao ve všech možných podobách je velice bohaté na živiny.

Jednou z nich je třeba teobromin, alkaloid kakaovníku, který má podobné stimulační účinky jako kofein, ale je slabší. Najdeme ho také v některých čajích a bohatým zdrojem je i yerba mate. Kakao také obsahuje tryptofan, esenciální aminokyselinu, která je prekurzorem neurotransmiteru serotoninu, přezdívaného jako hormon štěstí. Dále obsahuje látku anandamid. Anandamid je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojený s pocity blaženosti nebo uvolnění. A pravděpodobně právě proto je konzumace čokolády spojována s období, kdy jsme ve stresu, nebo nás něco tíží, jelikož může skutečně zlepšit náladu. Čokoládu lze tedy využít jednak jako stimulant, ale také jako relaxant, neboli látku, která nás uklidní. Dalším prokazatelným vlivem čokolády je vliv na zlepšení mozkových funkcí. Kakao zvyšuje kognitivní funkce u starších lidí.

Nepřekonatelné v obsahu antioxidantů

Kakao obsahuje také široké spektrum antioxidantů, jako jsou například polyfenoly, flavanoly, katechiny a jiné. Kakao tedy patří mezi potraviny s nejvyšším stupněm antioxidační aktivity vůbec. Dokonce existuje studie, která ukazuje, že kakao má více antioxidantů, než brazilská acai, nebo borůvky. Antioxidanty jsou velice zásadní pro tvrdě trénující sportovce a aktivně žijící jedince, jelikož právě oni spalují více kalorií a tím produkují větší množství volných radikálů. Takže lze říct, že pokud cvičíte, je pro vás čokoláda velmi přínosnou položkou v jídelníčku. Nebyl prokázán její vliv na zvýšení výkonu, ale jedna ze studií ukázala, že snižuje tvorbu zánětů během regenerace.  

Jaké jsou tedy hlavní benefity, které nám konzumace čokolády může poskytnout?

Nejvíce pozitivních ohlasů, co se živin v kakau obsažených týče, sklízí právě flavanoidy. Tyto rostlinné produkty jsou ceněny pro své pozitivní účinky na cirkulaci krve a celkové kardiovaskulární zdraví. V několika studiích bylo prokázáno, že flavanoidy z kakaa podporují mechaniku optimálního krevního průtoku, stejně jako to, že mají podíl na snížení krevního tlaku a vytvoření žádoucí hladiny cholesterolu. Jak je to možné? Kakao obsahuje arginin, což je aminokyselina, která je přímým předchůdcem oxidu dusnatého. A právě oxid dusnatý je klíčový pro regulaci průtoku krve. Pravidelná konzumace hořké čokolády je také spojována se snížením hladiny jak celkového, tak LDL cholesterolu, a to i přes fakt, že obsahuje nasycený tuk. To z něj dělá velkého pomocníka v boji proti kardiovaskulárním chorobám. Hořká čokoláda také snižuje inzulinovou rezistenci, která je kritickým faktorem vzniku srdečních chorob a také diabetu.

Čokoláda pro zdravé a štíhlejší tělo?

Celkový výčet plusů, které nám konzumace kvalitní čokolády, potažmo kakaa, nekončí ani u pozitivního vlivu na naše srdce.  Ano, čokoláda vám skutečně může pomoci i v redukčním období. Byla provedena studie, která dokázala, že konzumace kakaa má vliv na trávení tuků a sacharidů, respektive to, že má vliv na jejich „přeměnu“ na tělesný tuk, což může být přínosem pro snižování hmotnosti. Jiný výzkum zase naznačuje, že živiny z kakaa mohou působit také již na genetické úrovni, a tako tím způsobem, že potlačují vznik proteinových frakcí, které jsou mají vliv na ukládání tuků. U sportovců byl také pozorován efekt spojený s konzumací čokolády a vyšším uvolňováním mastných kyselin do krevního řečiště právě z tukových buněk, tedy by se dalo říct, že čokoláda může napomáhat vyššímu využití tuku jako zdroji energie. Čokoláda také pozitivně působí na střevní biom.

Co k tomu říct závěrem?

Dalo by se říct, že spojení fitness a čokoláda opravdu může opravdu fungovat.. s velice zásadním ale! Benefity, které jsme si vypsali, pochází z pouze té části čokolády, která obsahuje kakao, nikoliv z nejrůznějších vylepšení, které se do čokolád přidávají. Takže je vhodné sáhnout po takové, která má co nejvyšší obsah kakaa. Hořká čokoláda také samozřejmě obsahuje cukr, ale v mnohem menším množství, než jiné druhy. Dalším faktorem limitující zdravotní benefity je, jako u každé potraviny, samozřejmě množství. I přes velký výčet zdravotních benefitů stále platí, že čokoláda je velmi výživnou a kaloricky bohatou potravinou. Kvalitní čokoládu si může s klidným svědomým dopřát každý den, ale nepřehánějte to s množstvím. Obecně lze říct, že čím větší obsah kakaa čokoláda má, tím méně má cukru a zjistíme, že nám k uspokojení chutí stačí mnohem menší množství, než například u čokolády mléčné.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19289648
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17905358
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652297/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21559039
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18045712
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21495725
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609490
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21558573
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5048189/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15850966
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24000103
http://hyper.ahajournals.org/content/60/3/794.short
https://link.springer.com/article/10.1007/s00213004-1898-3
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16505260/
http://www.sacredchocolate.com/docs/sacredpdf/chocolate-consumption-reve...
http://jn.nutrition.org/content/138/9/1671.long
https://ccj.springeropen.com/articles/10.1186/1752-153X-5-5

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4.4 (5 votes)