Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Dobrý sluha, ale zlý pán, takový je cholesterol

Cholesterol je jednou z nejvíce kontroverzních živin vůbec. Téma cholesterolu je častým tématem dohadů a panuje kolem něj mnoho mýtů. O tom, že je důležité hlídat si hladinu celkového cholesterolu a podíl mezi dobrým (HDL) a zlým (LDL) cholesterolem jste jistě slyšeli. Ale co to vlastně ten cholesterol je a jaký je rozdíl mezi dobrým a zlým? Přesně to bude tématem tohoto článku.

Reklama

Co to vlastně cholesterol je?

Cholesterol patří mezi lipidy. To jsou látky jak živočišného, tak rostlinného původu, jejichž typickou vlastností je hydrofobnost (nerozpustnost ve vodě).  Zdravé lidské tělo tento lipid produkuje samo v játrech v množství kolem 500mg denně. Z toho by mělo být patrné, že ne všechen cholesterol je špatný. Cholesterol tvoří plazmatickou membránu buněk, je prekurzorem mužských i ženských pohlavních hormonů a steroidních hormonů. Dále se účastní tvorby žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro trávení tuků, a v kůži se po slunečním ozáření přeměňuje na vitamín D, o kterém jsme se bavili v minulém článku. Úroveň hladiny cholesterolu je ovlivněna množstvím, které přijímáme v naší potravě, ale také působením mechanismů regulace syntézy cholesterolu těla, zejména pomocí aktivity HMG-CoA reduktázy (klíčový enzym syntézy cholesterolu).

Setkáváme se s pojmy jako „hodný“ a „zlý“ cholesterol. Tím není vyjádřený sám cholesterol, ale je to označení pro jeho transportní formy. Cholesterol je totiž přenášen plazmou pomocí lipoproteinů (LDL a HDL) a jejich intenzita určuje, jaká bude hladina cholesterolu v krvi.

HDL – HIGH DENSITY LIPOPROTEIN

Neboli „hodný“ cholesterol. Vzniká v játrech a střevních buňkách.  Jeho hlavní funkcí je návrat přebytečného cholesterolu do jater a tím zabraňovat jeho usazování na stěhách tepen. V játrech dochází k degradaci cholesterolu neboli k jeho rozkladu na další složky. Jeho hladina nám udává, do jaké míry se tělo dokáže nadbytečného cholesterolu zbavovat pomocí transportu do jater. Z toho je patrné, že jeho hladina by měla být na vyšší úrovni. Za normální hodnoty považujeme  > 1 mmol/l pro muže a > 1,2 mmol/l pro ženy.

LDL – LOW DENSITY LIPOPROTEIN

„Zlý“ cholesterol. Největší nebezpečí spojené s LDL cholesterolem je, že při nadbytku se ukládá na stěny tepen, čímž je ucpává, dochází k jejich zužování a vzniká tzv. ateroskleróza*. Zvýšené množství LDL cholesterolu může být dáno jeho zvýšeným množství v potravě, ale také zvýšenou produkcí v játrech. Za kritickou hodnotu se považuje hladina LDL cholesterolu nad 3 mmol/l. Není žádnou novinkou, že vysoká hladina LDL, neboli „zlého“ cholesterolu, zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Přesně to jsou hlavní příčiny ústnosti v Evropě.

*Ateroskleróza je kornatění tepen. Vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny.

TRIGLYCERIDY

V souvislosti s cholesterolem je potřeba zmínit ještě jeden velice důležitý pojem a to TRIGLYCERIDY (TAG). Řadí se mezi tuky, které souvisí s energetickým metabolismem. Triglyceridy jsou podstatou rostlinných a živočišných tuků a jejich hodnoty souvisí s rizikem kardiovaskulárních chorob a vznikem metabolického syndromu. Zvýšená hladina triglyceridů nám říká o množství částic přenášejících cholesterol v krvi. Hranice triglyceridů by neměla přesáhnout 1,7 mmol/l.

Příznaky vysokého cholesterolu

Toto onemocnění je často dáno bohužel geneticky, tedy rodinnou predispozicí. Rizikové je samozřejmě i nezdravé stravování, přejídání se a sedavý životní styl. Ke zvýšení triglyceridů a cholesterolu může však docházet však i vlivem dalších onemocnění jako je cukrovka nebo snížená funkce štítné žlázy. Jak se onemocnění projevuje? Z počátku to na sobě nemáte šanci poznat, tím je zákeřné. Pouze někdy jsou přítomny „kosmetické“ projevy, jako xantomy (hrbolky na hýždích, nad klouby a šlachami rukou), či xantelasmata (ploché hrbolky na vnitřní straně očních víček). Vysokou hladinu cholesterolu spolehlivě odhalí krevní vyšetření u lékaře. Za normální hladinu celkového cholesterolu je považováno množství < 5 mmol/l.

A teď to hlavní.. lze cholesterol nějak ovlivnit, případně jak snížit jeho hladinu? Ano, samozřejmě jde. Existují čtyři takové hlavní oblasti, které mají vliv na hladinu cholesterolu v našem těle a ty jsou zároveň klíčovými bojovníky pokud jde o snižování hladiny cholesterolu.

STRAVA

Měli bychom se zaměřit zejména na tuk, který přijímáme. Také abychom měli dostatečný příjem vlákniny a to zejména té rozpustné, kterou najdeme v obilninách (ideálně oves, žito, ječmen), luštěninách, zelenině a ovoci.  

Pojďme se teď trochu zaměřit na tuky. Existují dva druhy mastných kyselin a to nasycené a nenasycené. Nenasycené mastné kyseliny jsou pro tělo velice důležité, ovlivňují funkce a vývoj některých orgánů a také jsou iniciátory pro rozpouštění vitamínů A,D,E,K. Vhodnými zdroji nenasycených kyselin jsou ryby, ořechy, semínka, avokádo. Tyto kyseliny působí pozitivně na hladinu „hodného“ cholesterolu. Naopak nasycené mastné kyseliny naopak zvyšují hladinu LDL tedy zlého cholesterolu. Tyto kyseliny jsou bohužel obsahem většiny velice oblíbených evropských pokrmů, jako jsou párky, uzeniny obecně, máslo, smetana, ale také sladkosti.

Poslední skupinou jsou pak trans-mastné tuky, které naopak od předešlých dvou, kdy se nedá říct, že jeden je vyloženě špatný, tak právě trans-mastné tuky považujeme za opravdu nevhodné. Jsou totiž vyráběny uměle, přidáváním hydrogenu k rostlinnému oleji, aby měl výsledný potravinový produkt co nejdelší životnost. Trans-mastné kyseliny mohou velmi výrazně ovlivnit hladinu celkového cholesterolu snížením hladiny HDL a zvýšením hladiny LDL. Proto bychom se jim měli co nejvíce vyhýbat. V přírodní formě se trans-mastné kyseliny v malém množství nachází v různých potravinách, zejména živočišného původu, jako je například maso, mléko nebo mléčné výrobky Najdeme je v ale v různých výrobcích jako v tavených sýrech, fast foodechových produktech, margarínech a sladkostech.

Některé potraviny obsahují přirozeně větší množství cholesterolu. Ukázalo se ale, že u těchto potravin je riziko zvýšení LDL hladiny minimální v porovnání s příjmem potravin s trans-mastnými tuky nebo s obsahem velkého množství nasycených mastných kyselin. Mezi tyto potraviny patří vejce, játra a jiné vnitřnosti a také krevety.

POHYB

Nebude asi takové překvapení, že pravidelná pohybová aktivita může mít vliv na hladinu cholesterolu. A to hned dvojím způsobem. Může totiž snížit hadinu celkového cholesterolu a zároveň zvýšit hladinu HDL. Přitom nemusí jít ani o žádnou extrémní aktivitu, stačí běžná procházka, nebo třeba zahradní práce. Aby měly pohybové aktivity vliv na náš cholesterol, měli bychom se jim věnovat alespoň 150 minut týdně.

ALKOHOL

Na alkoholické nápoje se v zásadách zdravého životního stylu kouká přes prsty a nejinak je tomu v boji s cholesterolem. Větší množství alkoholických nápojů může totiž skutečně zvýšit váš cholesterol. Při rozumném množství sice zvyšuje hladinu jen LLD velmi mírně, ale rozhodně není konzumace alkoholických nápojů v boji s cholesterolem vhodná.

KOUŘENÍ

Kouření je spojováno nejen s rizikem vzniku rakoviny plic a dalšími onemocněními plic, ale má vliv i na hladinu cholesterolu. Kouření totiž poškozuje vnitřní výstelku cév, čímž usnadňuje cholesterolu práci při vzniku a rozvoji aterosklerózy.

Další možností, jak snížit hladinu cholesterolu, je samozřejmě lékařská medikace. Jak je patrné, zásady pro snižování cholesterolu a udržování jeho normální hladiny jsou totožné se zásadami zdravého životního stylu. Pakliže se o své tělo dobře staráte, nejspíše nemusíte mít ze zvýšené hladiny cholesterolu strach. 

Zdroje: 
http://www.heart.org/HEARTORG/?identifier=1516
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072502/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15111372
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK351/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22037012
https://www.nhlbi.nih.gov/news/2015/measurement-cholesterol-function-mig...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26109578
http://www.fasebj.org/content/28/1_Supplement/267.6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682928/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8857917
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19852882
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/374290?redirect=true
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/
https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/effects-of-alcohol

http://www.atherosclerosis-journal.com/article/S0021-9150(13)00306-7/fulltext
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa022207
https://www.karger.com/Article/Abstract/343787

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)