Jste zde

Napsal: K.T.

8 příznaků, že jste zvolili špatného výživového poradce

S výživovými poradci, kteří Vám napíší jídelníček na míru, se roztrhl pytel. Jaké signály Vám mohou napovědět, že dotyčný nebude tou správnou volbou?

Reklama

1) Nedostatečné vzdělání

Je mnoho těch, kteří si myslí, že jen na základě vlastní zkušenosti s hubnutím mohou hned začít radit komukoliv jinému a nechat si za to platit. Zhubnout nestačí, pro práci s klienty je třeba znalost lidské výživy, anatomie a fyziologie.

Můžete narazit na nutričního terapeuta nebo výživového poradce, ti se od sebe liší mírou vzdělání. Nutriční terapeut musí projít 3 roky vzdělávání na vyšší odborné zdravotnické škole v oboru Diplomovaný nutriční terapeut. Výživový poradce absolvoval pouze kurz. Kurzy mohou být akreditované (zpravidla trvající delší dobu s nutností absolvovat závěrečný test) či neakreditované, které mohou trvat i jen několik hodin.

2) Anonymní poradce na internetu

Pokud někde vidíte nabídku jídelníčku na míru a absolutně nemáte tušení, jaká osoba Vám jej bude sestavovat, berte to jako varovný signál, že se nemusí jednat o seriózní službu. Neplatí, že pouze jedinec s horou svalů a minimem tuku Vám dokáže sestavit správný jídelníček, i na první pohled nenápadný člověk s průměrnou postavou může mít obrovský vhled do problematiky, znalost fungování lidského těla a roky praxe. Jestliže ale dotyčný poradce ani neukáže tvář, patrně si svou prací až tak nestojí a má pro to důvod, od takového raději dejte ruce pryč.

3) Při konzultaci s Vámi se neptá na dostatek informací

Vstupní konzultace je při sestavování jídelního plánu na míru klíčová. Správný poradce by se měl snažit získat o Vás co nejvíce informací, aby měl následně přehled nejen kolik vážíte, měříte a jaké je % tuku ve Vašem těle, ale také jakými dietami jste tělo v minulosti zatěžovali, zda máte nějaké zdravotní potíže či alergie, jaký je Váš současný jídelníček, zaměstnání, spánek a další informace. Jestli někomu stačí pro sestavení jídelníčku váha, výška a kolik chcete zhubnout, odborník to zcela jistě nebude.

4) Nabídka hubnoucích koktejlů a pilulek bez kterých to nepůjde

S poradci, kteří Vám už ve dveřích při vstupu doporučují koktejly a prášky na hubnutí, neztrácejte ani minutu. Dotyční jsou součástí tzv. multilevel marketingu a zdravé výživě a lidskému tělu rozumí jako koza petrželi, jde jim pouze o to předražené výrobky prodat. Vynechávat snídani i večeři a pít místo toho drahé koktejly je nerozumné, nezdravé a i když díky nižšímu příjmu zhubnete, po návratu k běžné stravě Vás čeká jojo efekt. Tito "odborníci" zneužívají neznalosti a pohodlnosti klientů, kteří se nechtějí vzdát nezdravého jídla a vidí v koktejlech jednodušší cestu ke zhubnutí. Rozumný poradce by Vás ale měl vést ke zdravé stravě a vyváženému jídelníčku.

5) Nízká cena, zaslání obratem

Sestavit jídelníček na míru zabere nějaký čas a práci. Stačí někomu peníze a pár informací o Vás a jídelníček obratem zašle? Na míru nebude a očekávejte, že identický stravovací plán poslal i ostatním klientům. 

6) Neschopnost přijmout kritiku, mazání negativních zkušeností klientů namísto řešení problému

V zájmu každého dobrého a zodpovědného výživového poradce je, aby jeho klienti měli výsledky. Z tohoto důvodu nabízí často spolupráci na několik měsíců, během kterých lze dobře zpozorovat, zda daný plán přináší výsledky a případně jej klientovi upravit. Neplaťte někomu, kdo Vám sestaví jídelníček, tím to pro něj hasne a dál ho nemáte otravovat. Mazání požadavků na úpravu jídelníčku a oprávněné kritiky, ignorace klientů a jejich blokace? Ano, i s takovým neprofesionálním chováním se můžete setkat a není v online světě vůbec ojedinělé.

7) Zastánce alternativního stylu stravování

Výživový poradce, který zastává alternativní styl stravování a je skálopevně přesvědčen o tom, že ostatní cesty jsou špatné, nebude tou správnou volbou. Jakmile někdo hlásá, že jeho jídelníček je nejlepší a nejzdravější, protože neobsahuje maso, vejce, lepek, mléčné výrobky ani sacharidy, raději se poohlédněte jinde. Co vyhovuje jednomu, na tom se druhý může cítit mizerně, není pravda, že by některý z alternativních stylů stravování byl nejlepší, univerzální a fungující na všechny

8) Žádné výsledky klientů

Fotografie výsledků klientů - to je to, podle čeho se většinou rozhodujeme, zda se poradci svěřit do rukou či nikoliv. Možná má vaše oblíbená instagramová hvězda sexy tělo v bikinách a pěkné fotky ovesné kaše k snídani, dokáže Vám ale opravdu sestavit jídelníček míru? Fotografie klientů mohou napovědět (pokud tedy nějaké jsou a nejde o ukradené fotky progresu lidí z druhého konce světa).

[Zdroje obrázků: 180nutrition.com.au, nutritionstudies.org, digitalhealthpost.com]

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)