Jste zde

Napsal: Šárik89

8 důvodů, proč sodík není váš nepřítel

Je špatná reputace sodíku spravedlivá? Zde je 8 důvodů, proč tomu tak není.

Sodík má asi tu nejhorší pověst z celé periodické tabulky. Zejména potom u kulturistů. A není to ani trošku spravedlivé.

Reklama

Přirozeně si myslíte, že sodík je pro kulturisty špatný kvůli zadržování vody. Zdravotní organizace nám potom říkají, že čím méně soli a sodíku máme ve stravě, tím lépe. Stejně tak jako s každou informací v médiích, je i zde ten jeden zásadní problém. Nikdo nezohledňuje potřeby hardcore kulturistů.

Jednotlivé organizace doporučují pro lidi mezi 19-50 lety od 1500 do 2300mg sodíku denně. Věřte, nebo ne, toto množství může dokonce být nebezpečné. Není to tak dlouho, co nám stejné organizace doporučovaly vyhýbat se veškerým tukům. Toho už se dnes nikdo nedrží. Mohly se stejně splést i se sodíkem? My si to myslíme.

1. SODÍK VS. SŮL 

Často je zaměňujeme, ale nejedná se o stejnou věc. Technicky vzato, sůl je sodík navázaný na chlorid, a sodíku je v ní pouze 40%. Pozitivně nabitý sodíkový iont je zásadní pro naše přežití.

Spolu s draslíkem je sodík zodpovědný za elektrostatický náboj v membránách buněk, jako jsou nervové a svalové.

Takto se zjednodušeně dosahuje nervových impulzů a svalové kontrakce. Bez adekvátního příjmu sodíku by nám svaly a nervy nefungovaly správně.

2. SODÍK A H2O 

Sodík nám v těle také udržuje správnou hladinu vody. Tělo je zhruba ze 60% tvořeno vodou, takže snadno vidíte, proč by sodík zde měl být důležitý.

Sodík je kritický pro poměr vody v krvi a také pomáhá ledvinám určit, kolik vody vyloučit a kolik jí zadržet.

Přebytek sodíku rozhodně může mít závažné důsledky, jako je vysoký krevní tlak. Ale toto se týká jen některých jedinců (např. lidí, kteří mají problémy s ledvinami nebo samotným krevním tlakem).

Pro nás ostatní to jen znamená, že se ledviny přebytku snadno zbaví v moči a potu.

OTEKLÁ PRAVDA

Pokud máte strach, že po sodíku otečete, nemějte. Vaše tělo přísně reguluje obsah vody. Vyšší a nižší příjem sodíku vaše tělo nakrátko přinutí pracovat s vodou, ale to bude dělat všechno pro zachování rovnováhy vody.

Vyšší příjem sodíku vám přinese jeho výhody pro svaly a také se vám bude snadněji zbavovat vody, až se dostanete do předsoutěžní fáze.

3. NAPROGRAMOVÁNÍ

Jako lidé máme přirozenou chuť na slané, takže vyhledáváme jídla, která obsahují sodík. Vědci z univerzity Davis v Kalifornii věří, že mozek si pomocí chuti na slané sám reguluje příjem sodíku.

Zveřejnili výzkum z více než 30 zemí, kde prokázali, že příjem sodíku byl více méně všude stejný, a to navzdory rozdílům v kulturách a stravování.

Jejich výzkum také dokázal, že ačkoli se strava Američanů v posledních dekádách značně zhoršila, sodíku konzumují stále v podstatě stejně.

ŘEČ TĚLA

Hladina sodíku a vody v těle je přísně regulována. Jsou nerozluční. Kam jde sodík, tam jde voda. Funguje to zhruba takto:

 • Když zadržujete příliš mnoho tekutin, ledviny je vytáhnout z krevního oběhu a vyloučí v moči.
 • Když máte málo tekutin, ledviny nebudou odvádět vody tolik, a vy nebudete tolik chodit na záchod.
 • Když přijímáte moc sodíku, kapaliny se dostávají z tkání a proudí krevním řečištěm, kde ředí vysoký poměr sodíku. Tímto se navyšuje objem krve, což zvýší krevní tlak. Pokud vám však správně pracují ledviny, zareagují na to tak, že zvýší produkci moči (vylučuje se sodík i voda), a objem krve se snižuje.
 • Když vám ledviny nefungují, objem krve zůstane vysoko, a vy budete mít vysoký tlak. To může dát zabrat vašemu srdci, které musí po těle rozvádět více tekutiny a pracovat o to tvrději. Chronicky zvýšený tlak může poškodit orgány, způsobit infarkt, mrtvici, ztrátu paměti a poruchu erekce. Proto nám zdravotní organizace doporučují extrémně nízký příjem sodíku. Pro lidi, kteří mají problémy s ledvinami nebo chronické problémy s tlakem, je takový nízký příjem žádoucí. Pro ostatní může být dokonce škodlivý.

4. CO JE TEDY NORMÁLNÍ? 

Vědci z univerzity Davis vykázali optimální příjem sodíku na 3700mg denně. Za nejnižší možnou hranici označili hladinu 2700mg. Cokoli pod touto hladinou považují za nemožné, protože lidé si v takové situaci sodík zkrátka nějak najdou.

Tuto teorii podporuje další výzkum, který nařídil lidem držet hladinu sodíku na 1800 mg po dobu tří let. Přes přesné instrukce byl nejnižší měřený příjem právě 2700mg a u většiny lidí dokonce 3200mg.

5. NEBEZPEČÍ NÍZKÉ HLADINY SODÍKU

Vědci z  Albert Einstein College of Medicine v New Yorku v 10 studiích zkoumali spojení mezi sodíkem a kardiovaskulárními chorobami. Pouze 5 z nich skutečně prokázalo snížení rizika těchto chorob při nízkém příjmu sodíku. Zbytek neukázal žádný vliv nebo dokonce neblahý vliv nízkého příjmu sodíku.

Jedna studie publikovaná v časopisu Current Opinion in Cardiology zjistila, že velmi nízká hladina sodíku (pod 200mg) i velmi vysoká hladina (nad 4000mg) zvyšuje úmrtnost. Cokoli mezi tím nemělo na úmrtnost vliv. Článek, který publikoval American Journal of Medicine, spočítal, že dospělí konzumující denně pod 2300mg sodíku mají téměř o 40% vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.

6. MÁLO SODÍKU = MÉNĚ SVALŮ, VÍCE TUKU 

Klinické studie ukázaly, že s příjmem sodíku klesá také citlivost na inzulin. Toto znamená, že vaše tělo při příjmu sacharidů tvoří méně inzulinu, což zvyšuje riziko výskytu cukrovky 2. typu a obezity. Také to může omezovat růst svalů. Inzulin je zásadní pro tlačení sacharidů, aminokyselin a kreatinu do svalů.

S jeho nízkou hladinou se můžete po tréninku špatně zotavovat a hůře nabírat svaly. Studie publikovaná v jednom z vydání časopisu Acta Physiologica Scandinavica zjistila, že při snížení příjmu sodíku o asi 85% se také absorpce kreatinu snížila asi o 80%.

DŮLEŽITÉ INFORMACE O SOLI

 • V oceánech je dost soli na to, aby všechny kontinenty pokryla do výšky 45 pater.
 • Sůl je pro tělo tak důležitá, že pokud vypijete moc vody a vyplavíte moc soli, může dojít ke smrtelné hyponatrémii. Toto zabilo Jennifer Strange z Kalifornie, která se zúčastnila soutěže v zadržování močení.
 • V roce 1909 způsobilo zemětřesení o síle 6 stupňů na velkém solném jezeře tsunami o výšce téměř 4 metrů.
 • Po čištění leteckého paliva se do něj přidává sůl, aby před použitím odstranila veškeré stopy vody.
 • Pouze 6% z celkového množství použité soli v USA jde do jídla; dalších 17% se použije na solení chodníků a silnic.
 • V raném 18. století byla sůl v USA čtyřikrát dražší než hovězí – byla zásadní pro udržení lidí a zvěře při životě.
 • V Abyssinii (dnešní Etiopie) se platilo solí až do počátku 20. století.
 • Solí se uchovávaly mumie v Egyptě.
 • Solné pláně Bonneville, 30,000 akrů hladkého draslíku, hořčíku a sodíku, jsou populární pro závodníky už od roku 1890.

7. SODÍK A KULTURISTIKA

Omezování sodíku může pro někoho být prospěšné, ale pro hardcore kulturisty to nemusí být dobrý nápad. Vysvětlím, proč tomu tak je:

 • Za prvé, potem přicházíte o sodík. Při všem tom tréninku a kardiu potřebujete víc sodíku, než člověk, který celý den posedává.
 • Každé opakování, každá kontrakce v posilovně závisí na sodíku. Bez sodíku nebude kontrakce optimální, a vaše výdrž by tím mohla být poškozena.
 • A na závěr, trénink ovlivňuje citlivost na sůl. Jsou lidé, kteří jsou více náchylní k ovlivňování krevního tlaku sodíkem. Vědci z University of Minnesota publikovali ve vydání časopisu Journal of Human Hypertension z roku 2006, že skupina lidí s tlakem citlivým na příjem soli po půl roce tréninkového programu již tímto neduhem netrpěla.

 8. KOLIK TEDY SOLI?

Výzkumy ukázaly, že ideální příjem sodíku bude někde mezi 2000 a 4000mg denně. Nad 4000 by vám také mohlo poškodit zdraví.

Klasické stravovací plány z našich stránek jsou zhruba na 3000 – 3800mg sodíku denně. To by mělo být ideální pro sílu i velikost.

SODÍK A SOUTĚŽNÍ KULTURISTA

Pravidla Dennise Jamese pro práci se sodíkem v soutěžní přípravě: 

Na počátku kariéry mi přezdívali: „dva týdny do Mr. Olympia,” protože před soutěží jsem vypadal skvěle. Na soutěži už tolik ne. Problém byl v tom, že jsem ze stravy odstranil sodík 10 dní před soutěží. Následující protokol jsem objevil metodou pokus-omyl. Neřídím se přesnými čísly. Ale zde jsou pravidla, která dodržuji.

 • Na začátku diety JEZTE hodně sodíku. Moc brzké utažení přepne tělo do nouzového režimu, budete zadržovat vodu a na soutěž bude o to těžší se jí zbavit.
 • 7 Dní do soutěže snižte příjem sodíku NA POLOVINU. Tím by se mělo tělo zbavit veškeré přebytečné vody.
 • NEČEKEJTE, že při omezení sodíku budete hodně trénovat. Budete mít křeče a budete náchylní ke zranění.
 • 1 nebo 2 dny do soutěže NEJEZTE ŽÁDNÝ sodík (ani koření, omáčky, atd.). Přirozeně, že z jídla se do vás stále nějaký sodík dostane.
 • EXPERIMENTUJTE s tím, jak vaše tělo reaguje na sodík. Obzvláště, když jste skutečně vyrýsovaní. Zkuste si kompletní přípravu na nečisto, aby vás na soutěži už nic nemohlo překvapit.

Zdroj: www.http:/flexonline.com
Autor: Tým Flex

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: 8 Reasons Why Sodium is Not the Enemy

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 3.5 (2 votes)