Jste zde

Napsal: Šárik89

7 věcí, které potřebujete vědět o hydrataci

Aneb, proč je zásadní, abyste byli neustále hydratovaní.

Hydratace je v kulturistice, a nejen v ní, důležité téma, protože ovlivňuje v podstatě všechno. Vaše zdraví, výkonnost, tělesná stavba, spánek, zotavování, soustředěnost, a dokonce zdraví kloubů, to všechno je ovlivněno tím, jak jste hydratováni. Nemyslím tím hydrataci během tréninku. Myslím celkovou, od chvíle, kdy vstanete, do té doby, než jdete do postele. Neustálá hydratace je pro nás všechny kritická.

Reklama

1 ZDRAVÍ LEDVIN

Vaše ledviny filtrují z těla různý odpad. Pokud nejste hydratováni, ledviny jsou dost zatížené. Obzvláště, pokud uvážíte, kolik bílkovin a suplementů jim nakládáte. Dostatek vody napomáhá správné funkci ledvin, tedy zpracování odpadních produktů, což vaše tělo zbavuje toxických látek.

Pokud jste dehydratováni, funkce ledvin tím okamžitě trpí a vzniká riziko tvorby ledvinových kamenů.

2 KREVNÍ TLAK

Dehydratace může zvyšovat krevní tlak už v horizontu dní, protože vaše tělo začne postupně uzavírat části své kapilární soustavy. Vaše zásadní tepny jsou potom vystaveny vyššímu tlaku.

Negativa vysokého tlaku jistě vysvětlovat nemusím – a toto je hodně hloupý důvod, proč si ho vypěstovat.

3 VÝKONNOST

Už 2 až 3% dehydratace může snížit celkový výkon v posilovně až o 20%. Je to tím, že při dehydrataci se drasticky snižuje vaše schopnost přepravy živin, regenerace ATP a odplavování mléčné kyseliny. Trénink se najednou stane mnohem těžším, než by měl být, a výsledky jsou samozřejmě ovlivněny také.

Jistě jste zažili tréninky, kdy jste se cítili dost letargicky. Možná to bylo v důsledku nedostatku vody. A když se vrátím k bodu výše, váš kapilární systém nebude dostatečně otevřen, průtok krve bude nižší, a tím budou trpět i svaly.

4 HUBNUTÍ

Hydratace znamená značné zvýšení celkového příjmu vody, což přinutí vaše tělo vylučovat více moči, která je teplá. Zahřívání této tekutiny samo o sobě přiměje vaše tělo pálit více kalorií. Studená voda navíc tělu přidá práci s udržováním stálé teploty, což opět přidá práci termogenezi.

Často se říká, že nejlehčím začátkem hubnutí je pití více vody. Když budete dost pít, budete se cítit více nasycení a nebudete mít nutkání jíst.

5 OBJEM SVALŮ

Svaly jsou ze 70-80% tvořeny vodou, což samo o sobě říká dost o roli hydratace. Když uvážíte otékání buněk a volumizaci, oba tyto procesy jsou silně závislé na dostatku vody. Bez vody budete vypadat ploše.

6 ZADRŽOVÁNÍ VODY

Vaše tělo při dehydrataci zadržuje sodík, což je ironické, protože vy budete navzdory nedostatku vody vypadat natekle díky vodě v podkoží. Konstantní příjem vody brání zadržování vody a zlepšuje rovnováhu sodíku.

7 REGENERACE

Přeprava živin, asimilace, celkové zdraví střev, a dokonce zdraví kloubů, to všechno se váže na příjem vody. Při dehydrataci nezpracováváte správně potravu, a tím se vám nedostává dost živin. To ovlivní vaši schopnost regenerace i výkonnost.

VODNÍ SVĚT

Teď tedy vidíte, že dehydratace může ovlivňovat různé části vašeho těla, což může mít extrémně negativní vliv na vaše celkové výsledky.

Klíčem ke správné hydrataci je dostat do sebe každý den aspoň 4 litry vody. Podle vaší hmotnosti, zaměstnání a klimatu, ve které žijete, klidně i víc. Ve vlhčích oblastech můžete potřebovat i 6 litrů denně. Navíc musíte do vody dodávat přirozené elektrolyty a do jídla trošku mořské soli, abyste zlepšili zadržování vody ve svalech.

Jak jsem zmínil na začátku, toto není jen o dobrém výkonu v posilovně. Je to o všech problémech, které může dehydratace způsobit. Jednoduše řečeno, dehydratace je zcela zbytečná a neomluvitelná.

Zdroj: www.flexonline.com
Autor: Neil Hill

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: 7 Things You Need to Know About Hydration

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 1 (1 vote)