Jste zde

Napsal: Šárik89

Skrytí zabijáci diety

Dieta bývá velmi často strastiplná cesta. My Vám dnes představíme 5 jídel, která jsou schopna Vás z této cesty svést.

Obvyklí podezřelí jsou v tomto případě jasní: sladkosti, sodovka, sladké cereálie a cokoli, co má v seznamu ingrediencí slovo sádlo.

Reklama

Existuje však skupina jídel, která se sice tváří jako nevinné přídavky do diety, avšak o moc blíže k ideální postavě vás nepřiblíží. Zde je seznam 5 zabijáků diety.

ZABIJÁK #1 

ŽVÝKAČKY BEZ CUKRU 

Nechci nikomu praskat bublinu, ale to, že je na obalu napsáno bez cukru, ještě neznamená, že byste měli žvýkat celé dny. Jedna nebo dvě vás nezničí, ale pokud každý den vyhazujete prázdný balíček, je na čase se žvýkáním skoncovat.

PROČ ŠKODÍ: Žvýkačky bez cukru používají náhradní sladidla, která se při vyšším množství chovají přesně jako cukry.

JAK ŠKODÍ: Syntetická sladidla obsahují cukerné alkoholy, jako je sorbitol, který může narušovat trávení, způsobovat nadýmání a bránit pálení tuku.

JAK SE BRÁNIT: Vyhledávejte žvýkačky používající namísto umělých sladidel stévii, která nemá žádné kalorie.

NESLAZENÁ FAKTA:

 • Stevie je přírodní sladidlo, které může být až 300 x sladší než cukr.
 • Jsou různé druhy stévie, které si liší ve svém základu. Tím může být aspartam, sukralóza nebo sacharin.

ZABIJÁK #2 

OVOCE

Když jde o hubnutí, cukr v ovoci umí nehezky překazit plány. Sice je přírodní, ale to neznamená, že se v dietě můžete volně cpát libovolným množstvím ovoce.

PROČ ŠKODÍ: Ovoce obsahuje přírodní cukr fruktózu, která se může stát další překážkou na cestě k vyrýsované postavě.

JAK ŠKODÍ: Fruktózu tělo nedokáže využít přímo jako palivo. Nejdřív musí do jater a přeměnit se na glukózu. Proto ovoce většinou rychle nezvedne hladinu glukózy a inzulinu v krvi. Pokud jsou však játra již plná glykogenu (skladovací forma glukózy), nepřemění fruktózu na glukózu, přemění ji na tuk.

JAK SE BRÁNIT: Nekupujte ovoce v plechovkách, zpracované ani zabalené v plastu. Není v ničem lepší než čerstvé. Měli byste se mu zkrátka vyhýbat, stejně jako ovocným džusům.

OVOCNÁ FAKTA:

 • Glykemický index je dobrým ukazatelem pro výběr ovoce. Je to nepřímá úměra: čím je GI nižší, tím více daného ovoce můžete v dietě jíst.
 • Nízký GI je od 55 níže. Jindy než po tréninku nejezte ovoce s GI 70 a víc.
 • Sacharidy s nízkým GI způsobují malé výkyvy v hladině krevní glukózy a inzulinu.

ZABIJÁK #3 

BARBECUE OMÁČKA

Nemluvme o možnosti, že budete mít na kalhotách skvrnu velikosti Texasu, ale tato sirupová látka umí zařídit, že místo pózovacích plavek budete myslet spíše na odtučňovací kůru.

PROČ ŠKODÍ: Barbecue omáčky obsahují cukr nebo melasu. Trocha jí neškodí, ale nesmíte být zrovna v přípravě na soutěž.

JAK ŠKODÍ: Cukr z melasy nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem glukózy způsobují vzestup hladiny inzulinu, který umí přibrzdit motor, který v těle pálí tuk.

JAK SE BRÁNIT: Dejte se na pálivou omáčku. Ty jsou obvykle založené na octu, a tak není třeba si dělat starosti s tím, kolik jich sníte.

OCHUCENÁ FAKTA:

 • Barbecue omáčka, majonéza a sojová omáčka – těmto ochucovacím hříšníkům se vyhněte.
 • Sojová omáčka je plná sodíku. Pokud se tedy snažíte o maximální formu před soutěží, mohla by zařídit, že budete držet vodu. Zkuste se podívat po verzi, která bude mít nízký obsah sodíku.

ZABIJÁK #4 

DIETNÍ LIMONÁDA

Když jde o nealko – dokonce limonády bez kalorií, které v názvu hrdě nesou slova jako „zero“ a „light“ - jsou pro dietu škodlivé.

PROČ ŠKODÍ: Napodobování sladké chutě sladidly vyrobenými v laboratoři možná ošálí vaše patro, ale vaše pálení tuku už nikoli. To jimi může být ohroženo.

JAK ŠKODÍ: Ona dietní složka obsahuje nenutriční sladidla, jako je aspartam, která podle Ramboda mohou mít závažná zdravotní rizika.

JAK SE BRÁNIT: Nalejte si pořádnou sklenici vody. 

BUBLINKATÁ FAKTA:

 • Dietní limonáda může být menší ze dvou zel. Pokud je to otázka života a smrti, vybírejte dietní limonádu namísto té klasické.
 • Nápoje s bublinkami mohou na krátko zahnat chuť k jídlu, ale také mohou způsobit plynatost a nadýmání.
 • Vláda USA momentálně zvažuje, že dramaticky zvýší zdanění limonády a dalších slazených nápojů a doufá, že tím pomůže boji s obezitou.

ZABIJÁK #5 

BURÁKOVÉ MÁSLO

Ač je dobrým zdrojem bílkovin a mononenasycených tuků – těch „dobrých“ tuků – burákové máslo může vaši dietu poškodit, zejména tehdy, když jíte nesprávné druhy.

PROČ ŠKODÍ: Do zpracovaného burákového másla se přidává cukr a částečně hydrogenovaný rostlinný olej (trans tuky), aby se zlepšila chuť a celé se to lépe roztíralo. Tímto se bohužel poškozuje nutriční hodnota.

JAK ŠKODÍ: Příliš burákového másla zařídí, že tělo bude místo tělesného tuku pálit mononenasycené tuky.

JAK SE BRÁNIT: Jděte přímo ke zdroji – k burákům. Sáhněte po organickém másle vyrobeném pouze z buráků, bez přidaných látek. Je křupavější, má jinou texturu a nutriční hodnoty samotných buráků.

BURÁKOVÁ FAKTA:

 • V ingrediencích by mělo být napsáno: buráky a sůl. Nic víc. Cokoli další je zbytečné. Jako je tomu například u našeho Peanut Butter. (velké množství másel pak zakoupite ZDE)
 • „Snížený obsah tuku“ často ve skutečnosti znamená přidaný cukr.

Zdroj: www.flexonline.com
Autor:
Zack Zeigler

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Hidden Diet Busters

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Zatím nehodnoceno